کوبا, گوناگون, سرتیتر

کوبا با رد ادعای آمریکا: هاوانا خود قربانی تروریسم واشنگتن است

کوبا اقدام آمریکا برای گنجاندن نام این کشور در فهرست حامیان تروریسم را «فرصت‌طلبی سیاسی» توصیف و با ردّ قاطعانه این ادعاها اعلام کرد که هاوانا، خود سال‌ها قربانی تروریسم واشنگتن بوده است.

به گزارش سه شنبه ایرنا از خبرگزاری پرنسا لاتینا، «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا با «ریاکارانه» خواندن ادعاهای دولت آمریکا، اظهارات واشنگتن مبنی بر حامی تروریسم خواندن هاوانا را به شدت محکوم کرد.

وی همچنین در صفحه توئیتر خود این اقدام دولت ترامپ را «فرصت‌طلبی سیاسی» دانست و نوشت: این نوع رفتارهای آمریکا از سوی تمامی دغدغه‌مندان حقیقی خطرات تروریسم و قربانیان آن شناخته شده است.

در همین رابطه، «کارلوس فرناندز» مدیرکل امور آمریکا در وزارت امور خارجه کوبا نیز در توئیتی نوشت: کوبا خود قربانی تروریسم چندین ساله دولت آمریکا بوده است.

وی با بیان اینکه اقدامات تروریستی آمریکا و همدستی این کشور در تامین مالی افراد و سازمان های تروریست پیشینه ای طولانی دارد، افزود: تعداد قربانیان کوبایی بر اثر اقدامات تروریستی واشنگتن ۳ هزار و ۴۷۸ نفر بوده است در حالی که دو هزار و ۹۹ کوبایی نیز در اثر این جنایت‌های تروریستی مجروح شده اند.

گروه هایی از داخل واشنگتن نیز ادعاهای دولت ترامپ مبنی بر قرار دادن این کشور در فهرست حامیان تروریست را تحریک آمیز و بی اساس خواندند و ضمن محکوم کردن این اقدام، طی نامه ای به مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا، خواستار توقف چنین حملاتی به کوبا شده اند.

پمپئو دیروز دوشنبه با اعلام اقدام واشنگتن برای قرار دادن نام کوبا در فهرست حامیان تروریسم ادعاهایی علیه هاوانا ازجمله پناه دادن به فراریان آمریکایی را مطرح کرد. ادعاهایی تکراری که هاوانا بارها آن را رد کرده است.

دولت آمریکا پیش‌تر نیز یک بانک تجاری کوبایی را بدون ارائه مدرکی با ادعای اینکه تحت کنترل ارتش کوبا بوده، تحریم کرد.

واشنگتن که به رغم قوانین بین المللی در تعیین حدود و مرزها، منطقه آمریکای لاتین را حیاط خلوت خود می‌داند، همواره با سیاست‌های خصمانه و مداخله جویانه درصدد ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در کشورهای چپ‌گرای این منطقه برآمده و نفرت عمومی جوامع آمریکای لاتین را نسبت به این رویکرد خود برانگیخته است.

تحلیل گران و کارشناسان پیشتر هشدار دادند که آمریکا همواره کوبا را هدف یک طرح جنگ رسانه‌ای در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در جهت کودتای نرم علیه هاوانا قرار داده است. این بخشی از یک ساز وکار دخالت خارجی غیرمستقیم علیه کوبا بوده که توسط آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا ایجاد شده است.