سياسی, سرتیتر

تحرکات جنگ افروزانه ترامپ در آخرین روزهای ریاست جمهوری‌اش

کاراکاس، خبرگزاری پرنسا لاتینا، دلسی رودریگز ، معاون رئیس جمهور ونزوئلا امروز با محکوم کردن رزمایش های تهدید آمیز مشترک نظامی ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که این تحرکات حاکمیت و ثبات منطقه را تهدید میکند.
معاون رئیس جمهور در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ میرافلورس (مقر دولت) از حضور یک ناو گارد ساحلی ایالات متحده در منطقه خبر داد و تأکید کرد که مقامات ونزوئلا در صورت گسترش مانور و تهدید کردن آبهای متعلق به ونزوئلا از خود عکس العملب مناسب نشان خواهند داد.
رودریگز ادعا کرد که این اقدامات تحریک آمیز از طرف گویان با حمایت مالی دولت دونالد ترامپ که روزهای آخر خود را سپری میکند، برای ایجاد تحریکات ، تهدیدها و تجاوزها علیه مردم ونزوئلا و همچنین با هدف مداخله در اختلافات ارضی پیرامون منطقه گویان ایوسیبا صورت میگیرد.
در همین راستا ، مقامات ونزوئلائی همواره اعتراضات خود را مکررا علیه عملیات شركت نفتی اگزون موبیل در نوار منطقه‌ی مورد مناقشه اعلام کرده، عملیاتی غیر قانونی كه توسط دولت جورج تاون به طور یك جانبه و با نقض صریح معاهدات بین المللی انجام گرفته است.
رودریگز قصد گویان را برای مراجعه به دیوان بین المللی دادگستری برای حل و فصل اختلاف را رد کرد ، او گفت این رفتار گویان نشان‌دهنده عدم تمایل رهبران این کشور به گفتگو و جستجوی سازوکارهای مذاکره است. وی گفت: «ونزوئلا هرگز موافقت خود را با نقض کنوانسیون ۱۹۶۶ ژنو اعلام نکرده است.»
وی همچنین با ارسال یک پیام برای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره خطراتی که صلح و ثبات در منطقه را تهدید می‌کند هشدار داد.
وزیر دفاع ولادیمیر پادرینو ، به نوبه خود ، از استقرار تسلیحات و دریایی و هوایی نیروهای مسلح ملی بولیواری (FANB) در دهانه آتلانتیک خبر داد این فقط یک راه‌کار پیشگیرانه در برابر مانور تحریک آمیز آمریکا و گویان است.
وزیر دفاع ونزوئلا تایید کرد که مانورهای مشترک تهدیدی برای صلح در سراسر منطقه و همچنین تحریک آشکار منافع ونزوئلا است.
پادرینو با تاکید بر دستور نیکلاس مادورو ، رئیس جمهور ونزوئلا را برای نظارت دائمی بر فرماندهی استراتژیک عملیاتی FANB در آبهای مورد مشاجره تاکید کرد.
مقامات ونزوئلا از گویان خواستند تا از تشدید اختلافات جلوگیری کند ، ایالت متحده در منطقه بدنبال دامن زدن به اختلافات و مشاجره مرزی بین دو کشور است.
ونزوئلا معتقد است که به رسمیت شناختن رای داوری متعلق به سال ۱۸۹۹ که بر اساس این رای ۱۵۹۰۰۰ کیلومتر مربع از قلمرو غرب اسکوستیبو به توسط قدرت استعماری وقت انگلستان سلب شد ، نادرست و غیرقانونی است.