اخبار
نوشتن دیدگاه

اعتراف رسانه‌های غربی به ایمنی و مؤثربودن واکسن روسی «اسپوتنیک‌ـ‌وی»

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو گزارش داده است، «سام فاضلی» روزنامه‌نگار آژانس خبری بلومبرگ در مطلبی، دلایل قابل اعتماد بودن واکسن «اسپوتنیک‌ـ‌5» روسیه علیه کووید‌ـ‌19 را بیان کرده است.

وی این نکته را مورد توجه قرار داده است که واکسن «اسپوتنیک‌ـ‌5» مرحله سوم آزمایشات بالینی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته و اثربخشی آن بیش از 91 درصد است، طی آزمایشات انجام‌شده حتی یک مورد عوارض جانبی شدید در داوطلبان تشخیص داده نشده است، ضمن اینکه روسیه با شرکت «AstraZeneca» برای تولید یک واکسن ترکیبی هم همکاری دارد.

این روزنامه‌نگار نوشته است: «همه این حقایق با هم، حتی با وجود فقدان انتشار نتایج آزمایشات بالینی مرحله سوم در مجلات علمی، دلیل بر این باور است که واکسن «اسپوتنیک‌ـوی» ممکن است به‌اندازه نمونه‌های مشابه ساخته‌شده در آزمایشگاه‌های غربی، نامزدی قدرتمند برای مقابله با ویروس کرونا باشد.»

فاضلی تأکید کرده است که از بین این واکسن روسی و داروی «CoronaVac» تولیدشده توسط شرکت بیودارویی چین، وی ترجیح می‌دهد با «اسپوتنیک‌ـ‌5» واکسینه شود.

علاوه بر این، «آندرو کرامر» خبرنگار روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» مستقر در پایتخت روسیه نیز با اعلام اینکه چند روز قبل با «اسپوتنیک‌ـ‌5» واکسینه شده است، دلایل خود برای انتخاب استفاده از این واکسن روسی را بیان و دانشمندان روسی را که روی این دارو کار کرده‌اند تحسین کرد.

کرامر با اشاره به اینکه واکسیناسیون وی در 4 ژانویه (15 دی ماه) در پلی‌کلینیک شماره 5 مسکو انجام شده است، اعتراف کرد که وی در خصوص واکسیناسیون تا پایان آخرین مراحل آزمایش و انتشار اطلاعات دقیق درباره عوارض جانبی آن شک داشت.

این روزنامه‌نگار آمریکایی نوشته است: «منتقدان بیشتر در خصوص زمان ثبت واکسن «اسپوتنیک‌ـوی» صحبت کردها‌ند تا در رابطه با ترکیب خود دارو، این در حالی است که اثربخشی این واکسن روسی 91.4 درصد است و با توجه به اثربخشی 94درصدی واکسن «Moderna»، این تفاوت قابل اغماض است و ثابت می‌کند که این دارو در هر 9 نفر از 10 نفر مؤثر و قابل اعتماد است.

وی در پایان تأکید کرده است که تنها ملاحظات سیاسی است که نتایج خوب آزمایشات بالینی به‌روی واکسن «اسپوتنیک‌ـ‌5» را پنهان کرد و تولید این دارو یک موفقیت واقعی برای دانشمندان روسی است که به‌روش دیرین و افسانه‌ای تولید واکسن را ادامه می‌دهند.

لازم به یادآوری است که واکسن «اسپوتنیک‌ـوی» علیه ویروس کرونا با عنوان علمی «گام.کووید.واک.» توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه «گامالیا» و با همکاری وزارت دفاع این کشور تولید شده و نخستین واکسن علیه این عفونت است که در تاریخ 11 آگوست (21 مرداد) از سوی وزارت بهداشت روسیه به‌ثبت رسید. اثربخشی این دارو 91.4 درصد است و میزان پیشگیری در برابر موارد شدید بیماری کووید‌ـ‌19 با دریافت دو دوز کامل دارو، به 100 درصد رسیده است.

بسیاری از کشورها به دستیابی به این واکسن روسی علاقه‌مند هستند و واکسیناسیون با استفاده از آن، علاوه بر داخل روسیه، در زمان حاضر در کشورهای بلاروس، آرژانتین و صربستان نیز آغاز شده است.

در اواخر سال گذشته (میلادی) دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین یادآور شد که نگرش منفی غرب نسبت به روسیه و واکسن روسی، تنها به‌دلیل قدرت رقابت آن برای بزرگترین تولیدکنندگان خارجی است.

تسنیم

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.