کوبا, گوناگون, سرتیتر

گزارش کوبا از همکاری مشترک ایران و کوبا در تولید واکسن

تهران خبرگزاری کوبائی پرنسا لاتینا، دولت ایران در موضع گیری رسمی امروز بار دیگر در تایید اظهارات رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کرد که طرح خرید و واردات واکسن های ساخت کشورهای آمریکا انگلستان و دیگر کشورهای غربی منتفی است..
سخنگوی هلال احمر ایران ، محمد حسن قوسیان مقدم ، به آژانس خبری ایرنا گفت: «خرید ۱۵۰ هزار دوز شرکت دارویی آمریکای شمالی فایزر لغو شد».
خامنه ای در سخنان خود تردید هائی را در مورد موثر بودن واکسن شرکت فایزر با اشاره به تعداد بالای قربانیان این ویروس در این کشور ابراز کرد.

وی گفت که» اگر این واکسن آمریکائی موثر بود، تعداد زیادی از مردم این کشور قربانی این ویروس نمی‌شدند.»
رهبر مذهبی ایران در عین حال بر تولید ملی واکسن تاکید کرد و آنرا ستود.
در پایان دسامبر گذشته ، جمهوری اسلامی مرحله اول آزمایشات بالینی را با واکسن ساخت ایران بنام «برکت» آغاز کرد.
این مرحله علی رغم تحریم‌ها و اقدامات تنبیهی اعمال شده توسط واشنگتن علیه تهران رخ داد ، اقداماتی که در نتیجه آنها بدامان و فعالیتها برای مقابله و مبارزه با همه گیری ویروسی را در ایران دشوارتر كرد.
در همین حال ، موسسه واکسن فینلای کوبا و پاستور ایران توافق نامه همکاری با هدف تکمیل آزمایشات واکسن ضد کووید ۱۹ ساخت کوبا ، به نام سوبرانا ۲ را امضا کردند.
مدیران نهاد‌های کوبائی و ایرانی با انتشار تصاویری در شبکه های اجتماعی، از این همکاری تمجید به عمل آورده و ابراز امیدواری کردند که همکاری دو کشور موجب پیشرفت جامعه در برابر ویروس مهلک کرونا شود.