کوبا, رسانه ها

اتحاد ژئوپلیتیک ایران و کوبا برای تولید واکسن کرونا

رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بازنشر سخنان رئیس اتاق فکر گفت وگوی بین آمریکایی، بر اتحاد ژئوپلیتیک ایران و کوبا در تولید واکسن کرونا تاکید کرد.

خبرگزاری میزان – کیانوش جهانپور روز شنبه در صفحه توئیتر خود بخشی از صحبت‌های مایکل شیفتر رییس اتاق فکر گفتگوی بین آمریکایی واشنگتن را بازنشر کرد.

وی در این مطلب به نقل از مایکل شیفتر رییس اتاق فکر گفت‌وگوی بین آمریکایی واشنگتن نوشت: اینکه کوبا و ایران در حال تولید واکسن COVID-۱۹ هستند شگفت آور نیست. هر دو دولت تحت تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار گرفته اند که حتی فرصت‌های تولید و دسترسی به واکسن را محدود کرده است. این اتحادی ژئوپلیتیک و عمل گرایانه است.

فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایران- کوبا در ایران انجام می‌شود

جهانپور افزود: فاز یک کارآزمایی بالینی انسانی واکسن کرونا در کشور کوبا با موفقیت انجام شده است، فاز دوم مطالعه بالینی انسانی آن نیز هم اکنون با نظارت انستیتو پاستور ایران در کشور کوبا در حال انجام است و به شرط موفقیت فاز دو، فاز سه مطالعه انسانی آن همان طور که رئیس انستیتو پاستور ایران اعلام کرده در ماه‌های پایانی امسال در ایران انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: هر اقدام دیگری که قرار باشد برای تولید مشترک واکسن کرونا در ایران انجام شود و هر کارآزمایی بالینی که برای تولید واکسن لازم باشد، زمانی در ایران انجام می‌شود که طرف مقابل شرایط ایران را بپذیرد. تاکنون فقط یک موسسه کوبایی شرایط ایران را پذیرفته است. این موضوعی است که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم بر آن تاکید کرده است.

جهانپوذر گفت: فناوری تولید واکسن مشترک ایران و کوبا، فناوری ساب یونیت است که طی آن بخشی از پروتئین ویروس تولید می‌شود و قرار است طی این همکاری مشترک این فناوری به ایران منتقل شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: احتمالا اولین واکسن‌های کرونا که به ایران می‌رسد از مسیر خرید مستقیم از یک کشور خارجی است، بعد از آن سهمیه ایران از سبد کوواکس می‌رسد، سپس تولید مشترک انستیتو پاستور ایران با یک شرکت کوبایی است و پس از آن واکسن ایرانی تامین می‌شود.

وی افزود: همان طور که وزیر بهداشت قبلا اعلام و رئیس جمهوری هم بر آن تاکید کرده است، برای تامین واکسن کرونا چهار مسیر مختلف دنبال می‌شود که شامل خرید مستقیم از یک کشور خارجی تولید کننده واکسن تایید شده، خرید از سبد کوواکس سازمان بهداشت جهانی، تولید مشترک با یک شرکت خارجی و تولید واکسن کرونا در داخل است.

وی ادامه داد: در این زمینه برای خرید مستقیم واکسن کرونا از یک کشور خارجی اقداماتی انجام شده و زمانی که نتیجه آن قطعی شود به مردم اعلام می‌شود، برای خرید واکسن کرونا از سبد کوواکس نیز اقدامات لازم انجام شده، البته مشکلاتی برای انتقال پول وجود داشت که بر طرف شد و از مسیر سازمان بهداشت جهانی در زمان مقرر و پس از شروع توزیع آن، واکسن کرونا وارد کشور می‌شود.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در کنار این اقدامات، مسیر تولید واکسن کرونا در داخل نیز دنبال می‌شود. اقدام برای تولید واکسن کرونا در داخل از ابتدا توسط ۱۶ شرکت ایرانی شروع شده بود و تا این لحظه ۱۲ تقاضا و اعلام آمادگی برای تولید واکسن کرونا در ایران به سازمان غذا و دارو وصول شده و از این تعداد ۸ شرکت پرونده فعال دارند و از این هشت شرکت یک مورد وارد فاز کارآزمایی بالینی انسانی شده، دو شرکت دیگر نیز به زودی وارد فاز مطالعه بالینی انسانی می‌شوند.

جهانپور گفت: بر اساس برنامه زمانی بندی انجام شده، خرید مستقیم واکسن از یک کشور خارجی از بقیه مسیر‌ها جلوتر است. البته همزمان اقدامات لازم برای خرید از سبد کوواکس هم انجام شده است. به نظر می‌رسد خرید مستقیم واکسن کرونا از یک کشور خارجی زودتر از بقیه محقق می‌شود. بعد از آن خرید از کوواکس، بعد از آن تولید مشترک با یک کشور خارجی و بعد هم تولید واکسن کرونا در داخل را خواهیم داشت و به نظر می‌رسد عمده نیاز کشور از مسیر تولید داخل تامین خواهد شد.

وی افزود: هنوز زمان دقیق ورود واکسن کرونا به کشور و شروع واکسیناسیون را نمی‌توان اعلام کرد. به هر حال با توجه به تقاضای بالای خرید واکسن در کشور‌های مختلف دنیا اقدامات لازم انجام می‌شود البته هر واکسنی برای واردات به کشور باید شرایط سازمان غذا و داروی ایران را احراز کنند، یعنی باید حتما در کشور مبدا مجوز مصرف گرفته باشد و استفاده از آن واکسن برای مردم آن کشور شروع شده باشد. هر زمان که با توجه به شرایط سازمان غذا و دارو، یک واکسن تولید شده خارجی مجوز بگیرد، اقدامات لازم برای خرید و ورود واکسن به کشور انجام می‌شود.

شرط ایران برای خرید واکسن خارجی

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در هر صورت هر واکسنی که تاییدیه‌های بین المللی یا تایید سازمان غذا و داروی کشور مبدا را داشته باشد و در کشور مبدا هم واکسیناسیون با آن شروع شده باشد می‌تواند در ایران مورد بررسی قرار گیرد و اگر سازمان غذا و داروی ایران تایید کند، خریداری می‌شود.

وی افزود: فعلا تعداد کاندیدا‌های خرید واکسن از خارج خیلی محدود است و قاعدتا در هفته‌های آینده تعداد این کاندیدا‌ها بیشتر می‌شود، شاید فعلا با توجه به شرایط ایران تعداد معدودی واکسن شاید در حد سه واکسن می‌توانند کاندیدای خرید باشند، اما به زودی این تعداد بیشتر می‌شود.

جهانپور گفت: در مورد واکسن‌های خریداری شده از کوواکس نیز هنوز نمی‌توانیم زمان دقیقی برای ورود واکسن به کشور اعلام کنیم، چون هنوز کوواکس توزیع واکسن را شروع نکرده است و، چون این کار با محوریت سازمان بهداشت جهانی انجام می‌شود اول باید سازمان بهداشت جهانی واکسن مورد نظر را تایید کند، بعد واکسن‌های سبد کوواکس را دریافت و بعد شروع به توزیع کند. ایران ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از کوواکس خریداری کرده، ولی هنوز توزیع این واکسن شروع نشده است.