کوبا, گوناگون, سرتیتر

ارز دیجیتال و تلاش ونزوئلا برای رهائی از سلطه‌ی امپریالیستی دلار

رئیس جمهور ونزوئلا با اشاره به اینکه پول کاغذی در نهایت از بین خواهد رفت گفت کشورش در سال جاری میلادی به سمت یک اقتصاد دیجیتال عمیق‌تر پیش می‌رود و هدفش رسیدن به اقتصاد صد در صد دیجیتال است.

به گزارش بلومبرگ، دولت ونزوئلا قصد دارد در شرایطی که تورم فوق العاده بالا بدلیل تحریم و محاصره اقتصادی امپریالیسم آمریکا ارز این کشور را کم ارزش کرده و استفاده از دلار در سراسر سیستم مالی آن فراگیر شده، به سمت یک اقتصاد کاملاً دیجیتال حرکت کند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در یک مصاحبه تلویزیونی گفت دلار راه فراری برای ونزوئلا در بحبوحه تهدیدهای آمریکا و سقوط درآمد نفتی آن بوده است. وی اشاره کرد ۱۸.۶ درصد از کل نقل و انتقال‌های مالی ونزوئلا به دلار است در حالی که ۷۷.۶ درصد توسط کارت های بانکی با بولیوار انجام می‌شود. تنها ۳.۴ درصد از پرداخت ها با اسکناس های بولیوار صورت می‌گیرد. بولیوار واحد پول ونزوئلا است.

مادورو با اشاره به اینکه پول کاغذی در نهایت از بین خواهد رفت گفت:«آنها یک جنگ علیه ارز ملی ما به راه انداخته‌اند. ما در سال جاری به سمت یک اقتصاد دیجیتال عمیق‌تر پیش می‌رویم. هدف من رسیدن به اقتصادی است که ۱۰۰ درصد دیجیتال باشد».

این جدیدترین طرح رئیس‌جمهور ونزوئلاست که هیچ تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد. مادورو در ۲۰۱۷ و همزمان با سقوط بولیوار، قول داد کشورش یک ارز مجازی با نام پترو تحت پشتیبانی ذخایر نفت، گاز، طلا و الماس این کشور داشته باشد. پترو در ۲۰۱۸ راه اندازی شد و آمریکا آن را یک کلاهبرداری نامید.

کاهش صادرات نفت ونزوئلا به پایین ترین رقم طی ۷۰ سال گذشته ازسرگیری صادرات مستقیم نفت ونزوئلا به چین با وجود تحریم‌های آمریکا

ارز ونزوئلا بدلیل توطئه های اقتصادی امپریالیست‌های آمریکا و اروپائی۹۹ درصد از ارزش خود را طی ۳ سال تورم بالا از دست داد.

مادورو علیرغم اینکه قول داده استفاده از دلار آمریکا را در اقتصاد گسترش دهد، ولی اعلام کرده استفاده رسمی از دلار عملا اتفاق نمی‌افتد. وی گفت:«ونزوئلا ارز خود را دارد و از آن دفاع می‌کند».


مادورو از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست تهاجمی علیه ونزوئلا را کنار بگذارد.

ونزوئلا کاراکاس دوم ژانویه خبرگزاری کوبایی پرنسیا لاتینا، رئیس جمهور نیکولاس مادورو از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست تهاجمی را که امروزه بر علیه ونزوئلا اعمال می کند کنار بگذارد.
رئیس جمهور طی مصاحبه ای با روزنامه نگار اینستا رامون ، كه توسط تلویزیون ملی ونزوئلا پخش شد ، تأكید كرد كه اگر سازماندهی صورت‌های محلی نقش مهمی در پیشبرد گفتگو در میان مردم و انعکاس این مباحثات در میان بخش‌هائی از مخالفان ایفا میکند.
برای گرایشات راست افراطی ضروری است وارد سیاست خرد ورزانه شوند ، و در مشارکت و گفتگو شرکت کنند ، ت آنجا که – وی تأکید کرد – به اتحادیه اروپا ارتباط پیدا می‌کند بایستی این رویه گفتگو در ذهن رهبران سیاسی این اتحادیه تأثیرگذار بگذارد.
مادورو تاکید کرد که بخش عمده ای است افراط گرایی و خودداری و اپوزیسیون داخلی ونزوئلا از گفتگو با دولت تقصیر مستقیم دولت‌های اروپایی است.
رئیس جمهور بر نیت خود را برای بحث و گفتگو در مورد یک برنامه عالی انتخاباتی ، سیاسی و اقتصادی و همچنین موضوعات اجتماعی و مبارزه با فساد مطرح کرد. وی تأكید كرد: «من مایلم در مورد این موضوعات با كل مخالفان صحبت كنم تا بتوانم به توافق برسیم.»
در همین راستا ، وی نقشی شورای ملی جدید (پارلمان یکدست) که سه شنبه آینده فعالیتش را آغاز خواهد کرد را در این بحث و گفتگوها برجسته کرد.
«من امیدوارم که پس از آغاز به کار پارلمان جدید ، گفتگوی بزرگی فراخوانده شود. او گفت که من در این راستا نقش دیگری به عهده خواهم داشت ، در آنجا خواهم نشست و تمام تلاش خود را خواهم کرد تا اتحاد بزرگی از ونزوئلایی ها به وجود آید و مجدداً آشتی و همکاری در جامعه به راه بیفتد اما نتایج خوبی از این همکاری ها بگیریم.
وی یادآور شد که در این ۲۰۲۱ انتخابات محلی و فرمانداران برگزار خواهد شد ، که وی گفت ، او امیدوار است که مخالفان در این انتخابات شرکت کنند ، «چرا که این میل و خواسته ماست که قدرت خود را همچنین در مناطق محلی به چالش بکشیم و بسنجیم و نشان بدهیم که حاضر به هر نوع گفتگو و مذاکره هستیم»
او همچنین بر این مطلب تاکید کرد که اگر مخالفان خود را متعهد به قانون اساسی و اجرای آن بکنند او هیچ مسئله ای ندارد که بر سر پست و مقام و مسئولیت‌های خود نیز با آنها به گفتگو بنشیند.