پرش به محتوا

تصمیم گیری در مرد سرنوشت آسانژ

روز دوشنبه دادگاهی در لندن در مورد استرداد بنیانگذار ویکی لیکس به ایالات متحده تصمیم خواهد گرفت.
اندکی قبل از تصمیم دادگاه در مورد استرداد جولیان آسانژ به ایالات متحده ، سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی فوری بنیانگذار ویکی لیکس شد. کریستین میهر مدیر عامل روز جمعه گفت: «کیفرخواست ایالات متحده علیه جولیان آسانژ به وضوح انگیزه سیاسی دارد.» «ایالات متحده می خواهد با محاکمه و مجازات آسانژ دیگر خبرنگاران و افشاگرانی را که بخود جرات افشاگری میدهند را دچار ترس و واهمه کرده و از آنها زهر چشم بگیرد.»
دادگاهی در لندن روز دوشنبه در مورد استرداد مبارز آزادی بیان آسانژ تصمیم خواهد گرفت. میهر گفت: «اگر ایالات متحده موفق شود که آسانی را به این کشور مسترد گرداند و محاکمه کند ، از آن پس هر خبرنگاری که تلاش خواهد کرد اسناد طبقه بندی شده و افشاگرانه ای را علیه این کشور منتشر کند منتظر چنین سرنوشتی خواهد بود.» «این درخت مکان و زمانی است که آینده روزنامه نگاری و آزادی مطبوعات در سراسر جهان در معرض خطر قرار دارد.»
دادگستری آمریکا آسانژ استرالیاب را به سرقت و انتشار مطالب محرمانه از عملیات نظامی ایالات متحده در عراق و افغانستان با همکاری دیگر افشاگر چلسی منینگ – که به بردلی منینگ قبل از تغییر جنسیت معروف است ، متهم می کند. این ادعای آمریکا موجب به خطر انداخته زندگی افشاگری ۴۹ ساله گشته است.
با این حال طرفداران وی او را به عنوان یک روزنامه نگار و محقق می شناسند که جرمش این است که تنها جنایات جنگی را برملا کرده است.

اگر بیدادگاه انگلیس به استرداد جولیان آسانژ به ایالات‌متحده رأی دهد و به جرم ساختگی جاسوسی محکوم شود ممکن است به هولناکترین و بدنام‌ترین زندان آمریکا انتقال یابد.

به نوشته ایندیپندنت، ماورین بیرد، رئیس پیشین زندان مرکز اصلاح و تربیت کلان‌شهری نیویورک این موضوع را اعلام کرد. او روز چند ماه پیش در دادگاه چندهفته‌ای آسانژ شهادت داده بود. مؤسس ویکی‌لیکس می‌کوشد تا دادگاه به درخواست استرداد ایالات‌متحده رأی ندهد زیرا در آنجا با اتهاماتی مواجه است که اگر به اشد مجازات محکوم شود ۱۷۵ سال زندان در انتظار وی است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیرد در دادگاه قبلی آسانی گفته بود: آسانژ درصورتی‌که محکوم شود احتمالاً به زندان فوق امنیتی فدرالی به نام ادکس فلورنس در شهر فلورنس ایالت کلورادو انتقال می‌یابد. او گفت به خاطر ملاحظات امنیتی ملی مدنظر دولت ایالات‌متحده، حبس آسانژ مشمول رویه تدابیر اجرایی ویژه (سام) می‌شود. خانم بیرد گفت طبق این الزامات زندان کلورادو «تنها مکان» مناسب برای حبس آسانژ است «مگر آن‌که وضعیت سلامت وی دستخوش تغییر شدیدی شود.»

بیرد افزود: آسانژ احتمالاً با بدترین شرایط حبس در ایالات‌متحده مواجه خواهد شد، شرایطی که به گفته او «می‌تواند بر سلامت روانی وی اثرات منفی جدی بگذارد». طبق رویه تدابیر اجرایی ویژه (سام) زندانی باید اکثر اوقات روز را در سلول خود بگذراند و با دنیای بیرون یا همبندهای خود تماس اندکی داشته باشد.

هم‌اکنون زندانیان بدنامی مثل سرکرده قاچاقچیان مواد مخدر مکزیک «خواکیم گوزمن» معروف به ال‌چاپو، «رمزی یوسف» عامل اصلی بمب‌گذاری سال ۱۹۹۳ در مرکز تجارت جهانی و «تد کزینسکی» معروف به تک‌بمب‌گذار در زندان ادکس فلورنس به سر می‌برند.

رژیم امپریالیستی و جنایتکار ایالات‌متحده جولیان آسانژ ۴۹ ساله را به اتهام سراپا ساختگی و واهی توطئه‌چینی برای رخنه در رایانه‌های دولت و نقض قوانین جاسوسی از طریق انتشار اسناد محرمانه در ویکی‌لیکس متهم کرده‌اند. وکلای مدافع وی در دفاع از وی ثابت‌کرده‌اند که این اتهامات تهدیدی برای آزادی مطبوعات است و آسانژ مشمول حمایت‌های مندرج در متمم اول قانون اساسی ایالات‌متحده می‌شود. این وکلا هم‌چنین گفته‌اند که آسانژ به علت فشارها و شکنجه‌ای روحی در سفارت اکوادور و زندان انگلیس ازلحاظ سلامت روانی مشکلاتی دارد و اگر او را به ایالات‌متحده برگردانند خطر آن وجود دارد که خودکشی کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: