کوبا, سياسی, سرتیتر

آغاز رفورم ارزی در کوبا

هاوانا ، اول ژانویه۲۰۲۱ (خبرگزاری کوبايی پرنسا لاتینا) در اولین روزسال ۲۰۲۱ ، اجرای روند تغییر پولی (رفورم ارزی) در کوبا آغاز می شود ،این تغییر که یک نیاز فوری و یک گام اساسی برای پیشبرد استراتژی اقتصادی این کشور است از روز اول ژانویه به اجرا گذاشته خواهد شد.

وظیفه به اصطلاح دستورالعمل ، که توسط دولت کوبا ترویج می شود ، شامل یکسان سازی نرخ ارز فعلی ، توقف گردش پزوی قابل تبدیل (کوک) و اصلاح کلی دستمزدها و قیمت ها با حذف تدریجی یارانه های بیش از حد و پاداش های بیجا است.

این روش در روزنامه  رسمی جمهوری کوبا در شماره فوق العاده ۶۸ شماره ۲۰۲۰منتشر و به اطلاع عموم رسید .این مصوبات دارای هشت قانون، سه فرمان و همان تعداد توافق نامه است .

مارینو موریلو ، عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست کوبا و رئیس کمیسیون اجرای دستورالعمل ها ، توضیح داد که این یک فرایند داخلی لازم الاجرا و ضروری  برای توسعه اقتصاد کشور است.

وی گفت ، هدف این برنامه از بین بردن وضعیت عدم تعادل در اقتصاد کلان ، کاهش کسری بودجه ، ایجاد انگیزه برای تولید ، بهبود کارایی و رقابت در سطح بین المللی است.

همانطور که رئیس جمهور كوبا ، میگل دیاز كانل اعلام کرد ، وحدت پول و مبادلات راه حل جادویی برای مشكلات اقتصادی و مالی نیست ، اما این امر باید ما را به سمت افزایش بهره وری نیروی كار و كارآیی بیشتر نیروها سوق دهدمی‌دهد.

وی بر اهمیت و معنی این تصمیم در این مرحله تاکید کرد ،تصمیمی که کشور را به سمت انجام تحولاتی که به روزرسانی الگوی اقتصادی و اجتماعی میبرد که هدف از اجرای آن تضمین برابری و تساوی بیشتر فرصت ها ،بکارگیری حقوق و قوانین عادلانه تر و گسترش عدالت اجتماعی بیشتر برای کوبایی ها است و مردم کوبا را در شرایط اجتماعی بهتری قرار می دهد.

تحلیلگران اتفاق نظر دارند که این یکی از پیچیده ترین وظایف کشور در نظم اقتصادی – اجتماعی است که باعواقب و تأثیرات محاصره اقتصادی ، تجاری و مالی تحمیل شده توسط ایالات متحده ، تأثیر کووید ۱۹ و بحران بین المللی دست و پنجه نرم می کند.

از ماه اکتبر گذشته ، مردم اطلاعات گسترده ای را در این باره از طریق مطبوعات دریافت کردند و مسئولان و بازیگران درگیر اجرای این روندآموزش لزم را دیده اند. چالشی که توسط مقامات دولتی به عنوان گام اساسی برای پیشبرد استراتژی اقتصادی کشور تعریف شده است.


نگاه کنید به:

گسترش تحریم‌های ارزی علیه کوبا.

بخش دولتی اقتصاد کوبا غیر متمرکز می‌شود

کوبا همکاری با چین و روسیه را گسترش می‌دهد.

تسهیل کردن سرمایه گذاری خارجی در کوبا