کوبا, سياسی, سرتیتر

سیاست تحریم و محاصره و تأثیر آن بر توسعه کوبا

هاوانا ، ۳۰ دسامبر (پرنسا لاتینا)، محاصره‌ای که ایالات متحد آمریکا در سالی که به پایان می‌رسد در دوران دونالد ترامپ علیه کوبا اعمال کرده است یکی از موانع اصلی جلوگیری از توسعه این کشور کارائیب است.
طبق آخرین گزارش ارائه شده توسط هاوانا به سازمان ملل متحد، سیاست خصمانه واشنگتن به عنوان اصلی ترین مانع اجرای برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی ملی بشمار رفته، برنامه ای که شامل برنامه ریزی بلند مدت توسعه اقتصادی تا سال ۲۰۳۰ می‌باشد.
تاثیرات این محاصره و فشار‌های حداکثری روی بخشهایی مانند بهداشت ، آموزش ، کشاورزی ، اقتصاد ، ورزش ، فرهنگ و همچنین در تولید و خدمات مستقیم بوده و تا آنجا پیش رفته که موجب نقض حقوق مردم کوبا شده است.
بر اساس برآورد کوبا آسیب های اقتصادی این تحریم‌ها در ماه‌های آوریل ۲۰۱۹ تا مارس ۲۰۲۰ حدودا بالغ بر ۱۷۰ میلیون دلار میباشد.
یکی از بیشترین تأثیرات این سیاست ظالمانه عواقب آن در زمینه مقابله با بیماری همه گیر کووید ۱۹ است که با ایجاد مشکلات در زمینه واردات مواد ، تجهیزات پزشکی و صنعت سلامت که برای نجات جان مردم ضروری اند بوده و نقش محوری را در سناریوی فشار حداکثری ایالات متحده علیه مردم کوبا را ایفا می‌کند.
در عین حال در گزارشی تحت عنوان «نیاز به پایان دادن به محاصره اقتصادی ، تجاری و مالی تحمیل شده توسط ایالات متحده آمریکا علیه کوبا» نشان داده شده که محاصره اقتصادی ، تجاری و مالی تحمیل شده توسط ایالات متحده آمریکا به کوبا ، در زمینه های آموزشی بیش از ۲۱ میلیون در زمینه ورزش ۹ میلیون و در عرصه فرهنگی ۲۲ میلیون دلار به این کشور خسارات وارد کرده است.

مشکلات در تأمین سوخت در آن دوره همچنین باعث وقفه در چرخه های تولید در بخش تولید و توزیع محصولات غذایی و همچنین محصولات کشاورزی شده است.
بر اساس این سند ، ضرر تحریم‌ها بر تولید و توزیع مواد غذایی و کشاورزی به ارزش تقریبی ۴۲۹ میلیون دلار رسیده است.
بین آوریل ۲۰۱۹ و مارس ۲۰۲۰ ، قوانین غیر انسانی علیه کوبا به تصویب رسید و به اجرا گذاشته شد.
از جمله‌ی این قوانین ناعادلانه میتوان از ایجاد پرونده های حقوقی تحت عنوان III قانون هلمز-برتون را نام برد که موجب افزایش موانع بزرگ و سنگ اندازی جدی در زمینه معاملات مالی و تجاری ضروری در کوبا شده و هدفش به خطر انداخته و بی اعتبار کردن برنامه های همکاری پزشکی کوبا است.