کوبا, سرمقاله, سرتیتر

واکسن های کوبائی سوبرانا پیشرفت خوبی دارند

گرانما

رنه تامایو لئون

تصویر: بازدید رئیس جمهور کوبا از موسسه واکسن فینلای تأیید کرد، او در این بازدید تاکید کرد که این کشور توانایی ایمن سازی جمعیت کوبا را در برابر ویروس کووید ۱۹ در نیمه اول سال ۲۰۲۱ دارد: Estudio Revolución


رئیس جمهوری میگوئل دیاز-کانل برمودز در سومین بازدید خود از این مرکز از کار دانشمندان در موسسه واکسن فینلای (IFV) ، که اغلب توسط متخصصان زن اداره میشود ، از آنها ستایش کرد تا در مورد انواع واکسن سوبرانا که در دو فورم متفاوت یک و دو مورد موجود می‌باشد اطلاعاتی دریافت کند.

او در سخنانی ابراز کرد: «با نگاه به فعالیت‌های دانشمندان موسسه واکسن فینلای (IFV) می توانید ببینید که آنها
چگونه در خدمت کشورشان هستند، . آنها مانند یک خانواده کار کردند ، با هم متحد شدند ، مبارزه کردند ، از همه ناملایماتی که در سالی که رو به پایان است مقابله کردند و پیروز شدند «.

رئیس جمهور گفت: «در این روزهای پایان سال ، که سخت ترین سال كوبا و جهان در دهه های گذشته است شما مانند بخشی از خانواده بزرگ كوبا عمل کردید و با خلاقیت توانستید در برابر محدودیت ها مقاومت کنید «، او اضافه کرد.

«شما لحظات یادگیری را تجربه کرده اید ، مراحل و چالش های دشوار را پشت سر گذاشته اید و تا اینجا پیش رفته اید. که در مرحله کارآزمایی بالینی ، به جز کوبا ، هیچ کشور جهان سومی واکسن ضد کووید ۱۹ را ندارد و در اثر تلاش شما اکنون کوبا در مقایسه با سایر کشورهای جهان ، در زمینه این تحقیقات عقب نمانده است.

این تلاش‌ها نشان دهنده ظرفیت های ایجاد شده در کشور است. اما در مناطق دیگر جهان نیز می تواند ظرفیت هایی وجود داشته باشد. با این حال ، در کوبا چیزهایی وجود دارد که متفاوت است ، چیزهائی که اهمیت بیشتری دارند و اینها احساسات و فداکاری هستند که با آنها کمک انجام این موفقیت ها حاصل میشود.

ما می خواهیم از خانواده فینلایفینلای و سایر مراكزی كه در پیشرفت سوبرانا برای كارهایی كه انجام داده اند تشكر كنیم و به آن خواسته هائی که آنها هنوز در برابر خود دارند خواهیم کرد و به اهداف آنان احترام میگذاریم و اعتماد داریم. »

مدیر کل IFV و مدیر پروژه دکتر ویسنته ورز بنکومو گزارش داد که واکسن سوبرانا در مرحله آزمایش بالینی پیشرفت چشمگیری داشته است. Soberana 01 در شرف تکمیل فاز 1 است و Soberna 02 در حال ورود به فاز 2 است.

هر دو از نظر ایمنی و پاسخ ایمنی قابلیت اطمینان بخشی را نشان داده اند. با توجه به خواص آنها ، Soberana 02 به طور خاص پاسخ ایمنی زودرس به بدن دریافت کننده واکسن (پس از ۱۴ روز) را به اثبات رسانده است ، که این اطمینان بخشی امکان انتقال سریعتر به مرحله دوم مطالعه بالینی را امکان پذیر می کند.

همچنین ثابت شده است که Soberana 01 ایمن بوده و از خود پاسخ ایمنی بسیار خوبی را نشان داده است اما به دلیل طولانی بودن مدت زمان پایخگوئی بین دوز ، سرعت آن کندتر است ، بنابراین انتظار می رود در فوریه وارد فاز 2 شود.

در مورد توسعه Soberana 02 ، ورز بنکومو توضیح داد که در ژانویه حدود هزار داوطلب با فرمول های مختلف آن واکسینه می شوند ، و سپس ، پس از ارزیابی های لازم و تأیید ، وارد مرحله سوم می شوند ، که در آن حدود ۱۵۰۰۰۰ نفر داوطلب در هاوانا شرکت می کنند.

به دلیل شیوع کم کووید ۱۹ در جمعیت کوبا ، مذاکرات برای انجام آزمایشات بالینی مرحله 3 Soberano 02 در سایر کشورها به خوبی در حال پیشرفت است.

مدیرکل موسسه فینلای تأیید کرد که این کشور توانایی واکسیناسیون جمعیت کوبا را در برابر کووید ۱۹ در نیمه اول سال ۲۰۲۱را دارد.

محققان تاکید کردند با نگاه به مسیری که IFV و سایر موسسات علمی با واکسن Soberana در عرض چند ماه طی کردند ، باید گفت: «آنچه در هفت ماه به دست آوردیم باورنکردنی است.»


http://de.granma.cu/