پرش به محتوا

هندوراس: رهبر بومی و فعال محیط زیست فلیکس واسکز ترور شد

فلیکس واسکز رهبر بومیان هندوراس بود و در انتخابات سال ۲۰۲۱ از سوی حزب LIBRE کاندیدای کنگره بود. او علیه تخریب طبیعت توسط صاحبان بزرگ مزارع مبارزه میکرد. به تاریخ ۲۶ دسامبر ، وی در خانه اش به ضرب گلوله کشته شد.


فلیکس واسکز ، رهبر بومی جامعه لنکا و دبیر منطقه ای اتحادیه کارگران کشاورزی یو تی اس ، عصر روز ۲۶ دسامبر در هندوراس ترور شد. واسکز در انتخابات پیش رو در سال ۲۰۲۱ کاندیدای کنگره هندوراس بود. وی از سوی حزب چپ گرای Libertad y Refundación (لیبره) که حزب رئیس جمهور سابق مانوئل زلایا میباشد کاندید شده بود.
واسكز در خانه خود در سانتیاگو دو پورینگلا در بخش جنوبی لاپاز (هندوراس) به قتل رسید. این حمله حدود ساعت ۸:۳۰ عصر به وقت محلی رخ داد. چهار مهاجم نقاب دار با تپانچه و قلاب به خانه ای که واسکز با فرزندانش در آنجا ساکن بودند هجوم بردند. به گفته شبکه تلویزیونی تله سور ، واسكز مورد اصابت گلوله قرار گرفت اما فرزندانش آسیبی ندیدند. فرزندان واسکز پس از مرگ مادرشان در سال گذشته ، حالا پدر خود را از نیز از دست داده اند. چند ماه پیش ، واسکز به مقامات هندوراس اطلاع داده بود که تهدید به مرگ شده است.
واسكز در فعاليت هاي سياسي خود براي حقوق مردم بومي ، عدالت اجتماعي و جلوگیری از تخريب طبيعت توسط تراست های بین المللی فعال بود. به ویژه ، فعالیت های او متمرکز بود بر مقابله با تجاوز زمینداران عمده به ذخایر طبیعی کشور. در هندوراس ، تراست‌ها و شرکت های انحصاری تولید میوه‌های پرفروش مانند موز و آناناس Dole و Chiquita از زمینداران بزرگ و عمده هستند.
ترور وی باعث ایجاد موجی از تاثر و همبستگی در کشور شد . فابریسو ساندووال نماینده لیبره در توییتر خود نوشت:
«شما رفیق ما فلیکس واسکز ، رهبر بومیان ، فعال اجتماعی ، مدافع جنگلها و رودخانه ها ، کاندیدای کنگره برای بخش خود در لاپاز ، عضو جنبش سیاسی ما از حزب لیبره را به قتل رساندید. الیگارشی و دیکتاتوری مواد مخدر سیاست خود را برای قتل رهبران بومی ادامه می دهند. ما اعضای مجلس نمایندگان قتل خفتبار رفیق مان فلیکس واسکز را محکوم می کنیم. من از نهادهای بین المللی حقوق بشر می خواهم که درباره این قتل تحقیق کنند. »
رئیس جمهور سابق چپگراب هندوراس زلایا در توییتر نوشت:
«ما قتل فلیکس واسکز ، سازمانده و رهبر مردم بومی ، مدافع جنگل ها و طبیعت ، مبارزفعال حزب لیبره و کاندیدای کنگره برای بخش لاپاز را محکوم می کنیم.»
هندوراس یکی از خطرناکترین کشورها در آمریکای لاتین محسوب می شود. آژانس دولتی آلمانی «آموزش مدنی» اعتقاد دارد که هندوراس «یکی از ناامن ترین کشورها در آمریکای لاتین است که از نظر فساد و جرایم گسترده ی باندهای مواد مخدر بی رقیب است (…) روزنامه نگاران منتقد ، اتحادیه های صنفی و فعالان حقوق بشر در هندوراس تهدید شده و به قتل می رسند».
میزان قتل و کشتار در سال ۲۰۱۹ برابر با ۴۴.۷ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر بوده است. طبق ارزیابی انجمن «یک جامعه عادلانه تر» ، هندوراس «به یکی از خشن ترین مکان های جهان» تبدیل شده است. به طور متوسط ، روزانه ۱۳ نفر در این کشور به قتل می رسند.
در سال ۲۰۰۹ ، دولت منتخب و رئیس جمهور آن مانوئل زلایا با یک کودتای نظامی سرنگون شدند. ایالات متحده آمریکا و وزیر امور خارجه وقت آن هیلاری کلینتون در راس سازماندهی و اجرای این کودتا بودند. خوان اورلاندو هرناندز ، رئیس جمهور فعلی هندوراس ، متحد نزدیک ایالات متحده است. وی مظنون به همکاری با کارتل های مواد مخدر است. برادرش خوان آنتونیو هرناندز آلوارادو در سال ۲۰۱۸ در میامی آمریکا به جرم قاچاق مواد مخدر و رشوه دادن به مقامات دستگیر شد.

راشیا تودی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: