کوبا, رسانه ها

تاکید کوبا به واکسیناسیون کرونا با واکسن داخلی

یک مقام بهداشتی کوبا اعلام کرد کشورش پیش بینی می‌کند در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ واکسیناسیون علیه کووید-۱۹ را با واکسن تولید داخل آغاز کند.

واکسیناسیون کرونا در کوبا با واکسن تولید کوبابه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام مسئول در بخش بهداشت کوبا اعلام کرد کشورش پیش بینی می‌کند در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ واکسیناسیون گسترده‌ای را علیه کووید-۱۹ با واکسن تولیدی داخلی آغاز کند.
ویسنت ورز بنکومو مدیر موسسه تخصصی تحقیق و تولید واکسن فینلی (Institut Finlay) در دیدار با میگوئل دیاز-کانل، رئیس جمهور کوبا در محل موسسه که در آنجا دو کاندیدای واکسن علیه کووید-۱۹ به نام‌های سوبرانا ۰۱ و سوبرانا ۰۲ توسعه داده می‌شود، این اظهارات را عنوان کرد و روزنامه دولتی گرانما نیز روز سه شنبه به نقل از وی این اظهارات را منتشر کرد.
ورز تصریح کرد ”۰۱ مرحله یک آزمایش‌های بالینی را به پایان می‌برد و ۰۲ آزمایش‌های بالینی مرحله دو را آغاز می‌کند“.
به گفته این پژوهشگر، هزار داوطلب در آزمایش‌های فرمول‌های مختلف سوبرانا ۰۲ شرکت می‌کنند تا سپس، بعد از ارزیابی‌ها (..) مرحله سوم با شرکت ۱۵۰ هزار داوطلب در هاوانا، پایتخت کوبا آغاز شود.
به موازات آن مذاکراتی در جریان است تا به علت شیوع ضعیف کووید-۱۹ در میان جمعیت کوبا، آزمایش‌های مرحله سه با این کاندیدای واکسن در سایر کشور اجرا شود.
دو نامزد دیگر واکسن علیه کووید-۱۹ مامبیزا (Mambisa) و ابدالا (Abdala) نام دارند که مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژیک کوبا آن‌ها را توسعه می‌دهد.
کوبا ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که تا این زمان توانسته است شیوع همه گیری را تحت کنترل در آورد. براساس تازه‌ترین آمار‌های رسمی که روز یکشنبه منتشر شد، در کوبا ۱۱ هزار و ۴۳۴ نفر به کرونا مبتلا شده اند که ۱۴۳ نفر از آن‌ها جان باخته اند.