پرش به محتوا

آلمان چشمهایش را به روی یکه تازی اردوغان بسته است

یونگه ولت

ترجمه رضا نافعی

آینده ما


در حالی که دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بدلیل بحران اقتصادی حاکم بر ترکیه بطور فزاینده ای تسلط خود را بر کشور از دست می دهد، دادگستری ترکیه كه حامی كاخ ریاست جمهوری است قصد دارد صداهای انتقادی را با احکام قضائی وحشت زا خاموش سازد.

روز دوشنبه، دادگاهی در دیاربکر، لیلا گوون، نماینده سابق مجلس و یکی از مشهورترین چهره های اپوزیسیون کرُد را به 22 سال زندان محکوم ساخت. این زن سیاستمدار نیز با صدور این حکم توسط دولت به گروگان گرفته می شود، مانند صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق حزب چپ HDP ، که عمدتا از سوی کرُدها حمایت می شود. بازداشت او که از چهار سال پیش در زندان بسر می برد، روز سه شنبه توسط دادگاه حقوق بشر اروپا مورد انتقاد قرار گرفت که آن را » نشانی ( سیگنالی ) خطرناک برای کل مردم» دانست که بحث و گفتگوهای آزاد و دموکراتیک را به میزان قابل توجهی محدود می سازد.

در حالی که رئیس جمهور اردوغان حکم استراسبورگ را رد کرد و آن را حکمی خواند که «الزام آور نیست»،» جان دوندار»، روزنامه نگار ترک و سردبیر سابق روزنامه جمهوریت روز چهارشنبه به جرم جاسوسی، در استانبول به بیش از 27 سال زندان محکوم شد . جرم او این بود که در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۱۵ عکس‌هایی از تریلی‌های حامل اسلحه برای جهادگرایانِ مخالف سوریه را منتشر کرده بود . البته دولت آلمان دوست دارد خود را با حضور منتقد برجسته اردوغان که در این کشور و در تبعید بسر می برد تزیین کند. اما جان دوندار پس از حکم دادگاه آنکارا ، به سختی می تواند از برلین انتظاری بیش از ابراز نگرانی داشته باشد .

سرکوب در داخل آینه سیاست تهاجمی ترکیه در خارج است. ارتش ترکیه تازه حمله به شمال سوریه را آغاز کرده و در کشمکش بر سرمنابع دریائی گاز، نیروی دریایی ترکیه که توسط کارخانه های کشتی سازی آلمان تجهیز شده است ، مزاحم یونان و قبرس در آبهای دریائی شده است.

هایکو مااس وزیر امور خارجه آلمان فدرال ، روز سه شنبه درخواست آتن را مبنی بر تحریم فروش تسلیحات به آنکارا رد کرد. سیاستمدار المانی از حزب سوسیال دمکرات آلمان گفت: «از نظر استراتژیک ، فکر نمی کنم این روش درستی باشد.» «زیرا ما قبلاً نیز قبلاً دیده بودیم كه ترکیه عضو ناتو ، چون دیگر از آمریكا موشك دریافت نمی كرد ، خیلی ساده از روسیه خریداری کرد.»

دولت آلمان با گرایش به سمت آنکارا در مسیرهای سنتی حرکت می کند. » آنچه اهمیت دارد «نگه داشتن تركيه در كنار خودمان است، حتی اگر ارمني ها نابود شوند» این پاسخ، صدراعظم امپراتوری آلمان «تئوبالد فن بتمان هُلوگ»، در نخستین جنگ جهانی، به منتقدین قتل عام ارامنه توسط دولت عثمانی بود. عثمانی در جنگ جهانی اول هم پیمان آلمان بود. بیش از یک قرن از این الزام استراتژیک سیاست آلمان در قبال ترکیه که مبتنی بر منافع ژئوپلیتیکی و اقتصادی است گذشته، وهنوز بدون تغییر باقی می ماند، صرف نظر از این که باعث از بین رفتن کردها می شود یا اینکه تمامیت یونان عضو اتحادیه اروپا با وضوح تمام زیر سوال می رود.

https://www.jungewelt.de/artikel/393020.kuscheln-mit-erdogan.html

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: