رسانه ها

انتقاد روسیه از حمایت مالی آلمان از گروه «کلاه سفیدها» در سوریه

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از تصمیم دولت آلمان برای کمک مالی ۵ میلیون یورویی به گروه موسوم به «کلاه سفیدها» در سوریه انتقاد و خاطرنشان کرد که بخشی از این مبلغ به دست تروریست ها خواهد افتاد.

به گزارش ایرنا، زاخارووا گفت: وزارت خارجه آلمان سرانجام همه شرم و دودلی را کنار گذاشته و با شور و اشتیاق زیاد نقش تبلیغ کننده اصلی و حامی گروه کلاه سفیدها را بازی می کند و سعی دارد این گروه را الگوی برای خدمات انسانی قهرمانانه و نماد امید برای جامعه مدنی سوریه معرفی کند.

وی افزود: شرکای آلمانی ما از تحسین این گروه دریغ نمی کنند و فعالان کلاه سفیدها را شوالیه های بدون ترس و غیرقابل انتقاد معرفی می کنند.

زاخارووا افزود: به عقیده مقامهای آلمانی، کلاه سفیدها در خط مقدم جبهه انساندوستی در سوریه مبارزه می کنند و مجموعه وظایف مهم برعهده دارند که از نجات مصدومان گرفته تا ارائه کمک های فوری به مجروحان اقدامات جنگی در مناطق مختلف روسیه و خاموش کردن حریق ها و پیشگیری از انتشار ویروس کرونا را در برمی گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: از این گزارش وزارت خارجه آلمان چنین برداشت می شود که برلین برای این اهدف انساندوستانه به کلاه سفیدها در سال ۲۰۲۰ مبلغ ۵.۱ میلیون یورو کمک مالی کرد. برای محافل انسانی معما شده است که چه مقدار از این مبلغ به تروریست ها و افراط گرایان ازجمله از گروه هیات التحریر الشام رسید.

وی افزود: این سوال هم پیش می آید که آیا از این مبلغ برای سفر خالد الصالح از سرکردگان کلاه سفیدها از اردن به آلمان پرداخت شد. بر اساس اطلاعات سازمان های اطلاعاتی این فرد با سازمان های تروریستی ارتباط مستقیم دارد که در گذشته به تفصیل در این مورد صحبت کردیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: تمایز قائل شدن میان بندها قانونی مربوط به حمایت از وظایف انسان دوستانه و حمایت های از تروریست ها که به طرز فاحشی از سوی برلین مورد تحسین قرار گرفته اند، هر چه بیشتر دشوار می شود.

وزارت امور خارجه آلمان به تازگی اعلام کرد که مبلغ ۵ میلیون یورو کمک مالی به تشکیلات کلاه سفیدها اختصاص داده است.

گروه موسوم به کلاه سفیدها در مارس ۲۰۱۳ به دست «جمیز لو میجرر» کارمند سابق اداره اطلاعات نظامی و کارشناس امنیتی انگلیس با کمک واشنگتن در ترکیه تاسیس شد. از همان ابتدا حوزه کار این گروه مناطق تحت تسلط گروه‌های تروریستی تعیین شد.

بسیاری از اسناد یافت شده توسط ارتش سوریه در مناطق آزاد شده از چنگ تروریسم در این کشور نشان می‌دهند که کلاه سفیدها عضو گروه‌های تروریستی هستند و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، بویژه آنکه فرآیند بکارگیری تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان توسط گروه تروریستی «تحریر الشام» (جبهه النصره سابق) را فراهم کردند.

اقدامات کلاه سفیدها که همواره در راستای جنایات گروه‌های تروریستی در سوریه بوده است ، نشان می‌دهد که عناصر این گروه سربازان انگلیس و بازوان آمریکا در سوریه هستند.