رسانه ها

قتل ۳۲۷۷ فعال کارگری اهل کلمبیا در نیم قرن گذشته/ ۱۵ هزار تخلف علیه فعالان کارگری


فعالان کارگری صنوف مختلف در کلمبیا با مشکلات فراوانی روبرو هستند. در طول ۵۰ سال گذشته، ۳۲۷۷ فعال کارگری به قتل رسیده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از لیبراستارت، فعالان کارگری در کشور کلمبیا با چالش‌های فراوانی روبرو شده‌اند. در سال جاری میلادی، ۱۸ نفر از اعضای اتحادیه‌های کارگری در کلمبیا به قتل رسیده‌اند. فعالان کارگری صنوف مختلف این کشور از تهدید، آزار و اذیت، تعرض، بازداشت خودسرانه و تبعید خبر داده‌اند. گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد، در سال ۲۰۲۰، حداقل دو فعال کارگری در کلمبیا ناپدید شده‌اند و اطلاعی از آخرین وضعیت آن‌ها در دسترس نیست.

دانشکده اقتصاد دانشگاه ملی کلمبیا، مسئولیت نظارت بر وضعیت اتحادیه‌های کارگری این کشور را برعهده دارد. گزارش‌های منتشر شده‌ی دانشکده‌ی اقتصاد از خشونت سازمان یافته علیه اتحادیه‌های کارگری حکایت می‌کند. در سال جاری میلادی، سطح بالایی از خشونت سازمان‌یافته بر نیروی کار آمریکای لاتین سیطره داشته و مطالبات آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

دانشکده‌ی اقتصاد دانشگاه کلمبیا در بخشی از گزارش خود نوشت: ۱۳۰ مورد رفتار خشونت‌آمیز علیه فعالان کارگری گزارش شده که از این تعداد، ۱۲۰ مورد علیه مردان بوده است. فعالان کارگری زن نیز از خشونت مصون نمانده‌اند، ۱۰ مورد خشونت علیه آن‌ها ثبت شده است. حدود ۸۹ درصد از آزار و اذیت‌های ثبت شده برای رهبران انجمن‌های کارگری است. نظارت ارتش کلمبیا بر اعمال و رفتار فعالان کارگری، عاملی برای تشدید رفتارهای خشونت‌آمیز علیه آن‌ها شده است.

۴۳ نفر از فعالان کارگری در بخش آموزش، از تعرض و خشونت علیه خود خبر داده‌اند. این مقدار، بیشترین تعداد اذیت و آزار ثبت شده علیه فعالان کارگری است. پس از فعالان کارگری در بخش آموزش، فعالان صنفی کارگران معدن در جایگاه دوم قرار دارند. آن‌ها ۳۱ مرتبه مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. فعالان صنفی کارگران روستایی و خدمات عمومی در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند، این گروه‌های صنفی ۲۸ و ۱۵ بار آزار و اذیت علیه خود را تجربه کرده‌اند.

حدود دو سوم از اذیت و آزار ثبت شده تحت پیگرد قانونی قرار نیست یعنی ۸۰ پرونده رسیدگی قضایی نشده است. مجرمانِ ۵۰ مورد از پرونده‌های قضایی آزار و اذیت فعالان کارگری شناسایی شده‌اند. گروه‌های شبه‌نظامی و نیروهای دولتی به ترتیب در ۲۸ و ۱۲ مورد مجرم شناخته شدند. با این تفسیر می‌توان اذعان داشت که نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان، ۸۰ درصد از مجرمان شناخته شده را تشکیل می‌دهند.

گزارش‌های دانشکده‌ی اقتصاد دانشگاه ملی کلمبیا نشان می‌دهد، از نخستین روز ژانویه در سال ۱۹۷۱ تا آخرین روز ماه نوامبر سال جاری، ۳۲۷۷ فعال کارگری در کلمبیا به قتل رسیده‌اند. در طول ۵۰ سال گذشته، حدود ۱۵ هزار تخلف علیه فعالان کارگری در این کشور ثبت شده است.

سبقه‌ی تاریخی در این کشور آمریکای لاتین نشان می‌دهد که خشونت علیه فعالان کارگری زیاد است و آن‌ها به حمایت‌های بیشتری نیاز دارند. اگرچه فعالان کارگری برای تضمین امنیت شغلی کارگران، دفاع از حقوق نیروی کار و ارتقای حقوق اجتماعی در کلمبیا تلاش می‌کنند ولی برای تامین امنیت جانی آن‌ها هیچ تلاشی نشده است.