گوناگون, سرتیتر

جوضدکمونیستی در انتخابات حاکم بود

WAHLKAMPFKUNDGEBUNG DER VENEZOLANISCHEN KOMMUNISTEN IN CARACAS. (FOTO: PCV)

منبع: عصرما

تارنگاشت عدالت

س: قبل از هرچیز نتیجه انتخابات را به شما تبریک می‌گوییم! برای ما کوتاه تعریف کن با این‌که پارلمان نسبتاً  خیلی بزرگ است چرا با این نتیجه، تنها یک رفیق کرسی مجلس را احراز کرد ؟

پ: ما با اعلامیه کنونی شورای ملی انتخابات موافق نیستیم و رسماً خواستار توضیح شده‌ایم، زیرا از نظر تکنیکی، آلترناتیو انقلابی خلق  به رهبری حزب کمونیست  ونزوئلا  باید حدوداً ۹ کرسی داشته باشد. حزب کمونیست ونزوئلا که تنها سازمان چپی است که آلترناتیو انقلابی خلق را در پارلمان نمایندگی می‌کند، از شورای ملی انتخابات می‌خواهد شیوه‌ تقسیم کرسی‌های پارلمانی را مجدداً مورد بازبینی قرار دهد زیرا  با ناروشنی‌های چشم‌گیری همراه بوده است.

بین درصد آرأی به دست آمده و تعداد کرسی‌های مجلس مطابقت وجود ندارد. می‌بینیم که حزب سوسیالیست متحده حاکم با ۶۷٪ آرأ بیش از ۹۱٪ کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص داده است. شورای ملی انتخابات موظف است این شیوه گزینش را مورد بازبینی قرار داده و تصحیح نماید.

از طرف دیگر نباید از نتایج نازل انتخابات برای حزب کمونیست ونزوئلا تعجب کنیم زیرا هدف عمده حزب دولتی سوسیالیست متحده در طول مبارزات انتخاباتی سانسور کامل حزب کمونیست و آلترناتیو انقلابی خلق در رسانه‌ها و تحدید حقوق قانونی آن و تهدید و ارعاب نامزدهای انتخاباتی و مردم توسط دستگاه سرکوب پلیسی و همین‌طور بایکوت کردن انتخابات بود. فراموش نکنیم که برخی از نامزدهای آلترناتیو انقلابی هنوز  زیر نظر پلیس قرار دارند و یا هنوز «در بازداشت» به سر می‌برند . رقیب اصلی حزب سوسیالیست‌متحده ونزوئلا در این انتخابات حزب کمونیست ونزوئلا بود. هیچ کمونیستی نباید به مجلس راه پیدا می‌کرد.

س: این نتایج برای حزب کمونیست چه معنی می‌دهد؟

پ: برای ما این یک پیروزی سیاسی و اخلاقی است که با وجود پیش‌شرط‌های منفی موجود یک نماینده طبقه کارگر، دهقان  و استثمار شوندگان شهر و ده، یعنی دبیر اول حزب کمونیست «اسکار فیگوئرا» در پارلمان از منافع آنان دفاع خواهد کرد. پارلمان‌های بورژوازی محل اصلی مبارزه طبقاتی نیست ولی مکان مهمی محسوب می‌شود. ما از امکانات سیاسی و ایدئولوژیکی  در پارلمان استفاده خواهیم کرد. و مهم است که تکیه کنیم، رفیق «اسکار فیگوئرا» تنها حزب کمونیست را نمایندگی نخواهد کرد بلکه سخنگوی کلیه احزاب و سازمان‌های تشکیل دهنده آلترناتیو انقلابی خلق خواهد بود. این آلترناتیو که چند ماه قبل تشکیل شد  نتوانست در جهش اول  به نتایج مطلوب دست بیابد ولی ما کوشش خواهیم کرد تا در مقابل نیروهای ضدانقلابی دست راستی و سوسیال دمکرات‌های رفرمیست امکان جدیدی برای خلق ایجاد کنیم. برخورد ضدکمونیستی علیه ما در آینده نقطه قدرت ما خواهد بود . ولی این آلترناتیو انقلابی خلق در سال‌های آینده در جامعه حضور چشم‌گیرتری خواهد داشت.


س: شماها قبل از انتخابات اشاره کردید که از طرف رسانه‌ها بایکوت و شدیداً سانسور شده‌اید. چه توضیحی دارید که با این وجود، نسبت به انتخابات پیشین که بخشی از بلوک میهنی بودید، آرای بیشتری به دست آوردید؟

پ: در ونزوئلا همیشه جا برای کمونیست‌ها وجود دارد. البته ما باید برخورد انتقادی خود را از دست ندهیم تا با وجود موانع دمکراسی بورژوایی و کارزار ضدکمونیستی حزب سوسیالیست، حزب کمونیست به عنوان بلوک قدرت، قابل رویت و قابل انتخاب شدن بماند. با وجود آرای خرد با اطمینان راسخ سال جدید را آغاز خواهیم کرد. مهم است که خارج نیز دریابد که ما  دیگر در دوران رئیس جمهور شاوس که خط مشخص حرکت به سوی سوسیالیسم قابل رویت بود، زندگی نمی‌کنیم. دولت کنونی روز به روز بیشتر کوشش می‌کند تا از طریق اتحاد با احزاب محافظه‌کار و با دل بستن و امید بزرگ و غیرمنطقی  به دولت جدید ایالات متحده آمریکا  راه فراری از محاصره و تحریم‌ها بیابد . «بلوک میهنی»  تنها اسماً وجود دارد. از این به بعد باید آلترناتیو انقلابی خلق با پیشنهادات مشخص نشان دهد  که مبارزه آزادی‌بخش ملی علیه بحران سرمایه‌داری به نفع منافع مردم و نه سرمایه باید چگونه ادامه یابد.


س: حزب کمونیست تعداد از نظر تاریخی کم شرکت‌کنندگان در انتخابات را چگونه تعبیر می‌کند؟

پ: ونزوئلا دارای دمکراسی ریاست جمهوری است و لذا علاقه زیادی به انتخابات دیگر از جمله انتخابات مجلس موجود نیست. علاوه برآن مسئله همه‌گیری و وضعیت اقتصادی و عدم وجود مکفی وسایل حمل و نقل، کمبود بنزین و همین‌طور رشد نارضایتی مردم از ناتوانی حزب ضعیف شده دولتی و از نیروی اپوزیسیون ضدانقلابی که راه حل دیگری جز دخالت نظامی کشورهای خارجی مطرح نمی‌کند  بود که به آن اضافه شد.


س: آیا بخش‌هایی از مردم به فراخوان بایکوت انتخابات از طرف بخش‌هایی از اپوزیسیون لبیک گفتند؟

پ: عمدتاً نیروهای ضدانقلابی که در امنیت کامل در خارج از کشور، یعنی ایالات متحده آمریکا و یا اروپا زندگی می‌کنند خواستار بایکوت انتخابات شدند. همان‌طور که می‌دانیم گروه بزرگی از نیروهای اپوزیسیون در انتخابات شرکت کرد و در ماه ژانویه تعداد قابل توجهی از نمایندگان آن‌ها در مجلس شورای ملی شرکت خواهند داشت. سطح پائین شرکت در انتخابات  به این معنی نبود که «اکثریت خاموش»  هوادار ضد انقلاب و فاشیسم است.


سطح پائین شرکت‌کنندگان در انتخابات برای دولت مادورو به چه معنی است؟

پ: حمایت از دولت مادورو مدام کاسته می‌شود. در سال ۲۰۱۳ در آغاز دولت او  حزب سوسیالیست متحده ونزوئلا  از حمایت ۴۴٪ شرکت‌کنندگان در انتخابات برخوردار بود. این رقم امروز به ۱۷٪ رسیده است این رقم انتخابات را بی‌اعتبار نمی‌کند ولی همین‌طور نشان می‌دهد که یک آلترناتیو انقلابی باید قابل رویت باشد زیرا در غیر این‌صورت روند سیاسی از دست خواهد رفت. این امر برای تجدید نظر حزب کمونیست ونزوئلا نیز  اهمیت زیادی خواهد داشت.


س: به نظر تو ادامه کار چگونه خواهد بود؟

پ: با دولت جدید ایالات متحده آمریکا، دکترین مونرو  که سیاست خارجی امپریالیستی  ایالات متحده آمریکا  به ویژه در مورد آمریکای لاتین را تعیین می‌کند، تغییری به وجود نخواهد آمد. مسئله برسر منابع انرژی و زیرزمینی است که مورد نیاز سرمایه‌داری بحران زده آمریکایی می‌باشد.

تضاد دوگانه  مبارزه طبقاتی، امپریالیسم علیه استقلال ملی و سرمایه علیه کار، مسایل عمده مبارزه سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا باقی خواهد ماند. تاکنون بخش گسترده‌ای از مردم و همین‌طور بخش‌های وسیعی از ارتش  کاملاً روشن مواضع ضدامپریالیستی اتخاذ کرده و همبستگی بین‌المللی در این مبارزات نیز تعیین کننده بوده است. این همبستگی خوب و مهم است. ولی  نشان دادن ضرورت تغییر سیستم تا رسیدن به سوسیالیسم وظیفه کمونیست‌ها  باقی خواهد ماند. اعتقاد ما به این امر راسخ است.