گوناگون, سرتیتر

چین و آفریقا


استعمار یک‌بار برای همیشه به پایان رسیده است. آفریقا متعلق به مردم آفریقا است… و نه یک حوزه نفوذ برای یک کشور بزرگ. ما از همه کشورها می‌خواهیم که بر اساس برابری و ذهنیت آزاد با آفریقا درگیرشوند و آن‌را درآغوش بگیرند. ما باید بیش‌تر از پتانسیل بازار استفاده کنیم و فرصت‌های توسعه را با یکدیگر تقسیم کنیم. این به آفریقا کمک می‌کند تا داشته‌های مادی خود را به نقاط قوت توسعه برای رسیدن به استقلال اقتصادی واقعی پس از پیروزی در استقلال سیاسی تبدیل کند. ما برای تضمین منافع اقتصادی و اجتماعی واقعی باید همکاری پروژه‌ها را بر اساس اصول بازار پیش ببریم…چین با استفاده از این نقش کاتالیزوری همکاری خود با آفریقا، سایر اعضای جامعه بین‌المللی را به افزایش سرمایه‌گذاری در آفریقا ترغیب می‌کند. چین هم‌چنین با کشورهای دیگر برای اشتراک مساعی برای تقویت توان ما در کمک مشترک به کشورهای آفریقایی در تسریع توسعه و نوسازی، و رنگین‌تر و پرثمرتر کردن زندگی برای مردم آفریقا، همکاری خواهد کرد…

منبع: سایت وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین
برگردان: ا. آذرنگ

تارنگاشت عدالت

سخنرانی «کلید گفتار» عالی‌جناب وانگ یی

عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین

در مراسم گشایش «اجلاس هماهنگ‌کنندگان برای اجرای اقدامات پیگیرانه همایش پکن پیرامون همکاری چین- آفریقا»

پکن، ۲۵ ژوئن ۲۰۱۹


عالی‌جناب ريیس‌جمهور یووری موسونی،
عالی‌جناب وزیر امور خارجه احمد با،
خواهران و برادران آفریقایی،

بسیار خوشنودم که در مراسم گشایش نشست «اجلاس هماهنگ‌کنندگان برای اجرای اقدامات پیگیرانه همایش پکن پیرامون همکاری چین-آفریقا» (Coordinators› Meeting on the Implementation of the Follow-up Actions of the Beijing Summit) شرکت ‌می‌کنم. این مایه خوشحالی است که بار دیگر با بسیاری از دوستان قدیمی و خوب از آفریقا که برای این رویداد تا پکن آمده اند، ملاقات می‌کنم.

عالی‌جناب شی جین‌پینگ، ریاست ‌جمهوری خلق چین، برای این نشست اهمیت زیادی قايل است و پیام تبریکی ارسال کرده است. باعث افتخار من است که پیام ريیس‌جمهور شی را به شرح زیر بخوانم:

به مناسبت گشایش «اجلاس هماهنگ‌کنندگان برای اجرای اقدامات پیگیرانه همایش پکن پیرامون همکاری چین-آفریقا» (Coordinators› Meeting on the Implementation of the Follow-up Actions of the Beijing Summit)، می‌خواهم به رهبران اعضای آفریقایی FOCAC و وحدت آفریقا (AU) تبریک‌های گرم بگویم و درودهای برادرانه برسانم.

اجلاس پکن FOCAC که با موفقیت در سپتامبر گذشته برگزار شد به مثابۀ یک نقطه عطف در تاریخ روابط چین و آفریقا به شمار می‌آید. رهبران چین و آفریقا در  آن اجلاس توافق کردند که همکاری «کمربند و جاده» خود را با «برنامه ۲۰۶۳ اتحادیه آفریقا» و استراتژی‌های توسعه منفرد کشورهای آفریقایی،
برای ایجاد یک جامعه چین-آفریقا با آینده‌ای مشترک که دربرگیرنده مسؤولیت مشترک، همکاری برد-برد، سعادت برای همه، رونق فرهنگی مشترک، امنیت مشترک و همزیستی مسالمت‌آمیز هماهنگ نموده، مشترکاً هشت طرح اصلی برای همکاری چین و آفریقا ارایه دهند، و نتیجتاً طرح نوینی برای ارتقای روابط چین و آفریقا تهیه کنند. من خوشحالم که می‌بینم دو سمت ما فعالانه برای پیگیری نتایج اجلاس همکاری کرده اند و «ثمرات اولیه» رضایت‌بخش متعددی را، که مزایای ملموسی برای مردم چین و آفریقا به همراه آورده است، به دست آورده اند.

جهان امروز از تغییرات دیده نشده در یک قرن و صعود جمعی کشورهای در حال توسعه نشان دارد. همکاری بین چین و آفریقا و توسعه مشترک ما به طور قابل توجهی به تقویت قدرت کشورهای در حال توسعه و پرورش نوع جدیدی از روابط بین‌الملل و جامعه‌ای با یک آینده مشترک برای بشریت کمک خواهد کرد. امیدوارم دو طرف ما با هدایت اصل مشاوره گسترده، مشارکت دوجانبه و منافع مشترک، این نشست هماهنگ‌کنندگان را به عنوان فرصت جدیدی برای افزایش ارتباطات و مساعی مشترک، تعمیق وحدت و همکاری و تلاش برای پیشرفت مشخص در اجرای اقدامات پیگیری همایش پکن و در همکاری کمربند و جاده تسخیر نمایند، و نتیجتاً باعث بهبود رفاه ۲٫۶ میلیارد مردم چین و آفریقا شده و به قوی‌تر شدن حامعه چین-آفریقا با یک آینده مشترک کمک کنند.

برای این نشست هماهنگ‌کنندگان آرزوی موفقیت زیادی دارم.

شی جین‌پینگ
ریاست جمهوری خلق چین

پکن، ۲۵ ژوئن ۲۰۱۹


این پیام تبریک ريیس‌جمهور شی در مورد دوستی ژرف نسبت به کشورها و مردم آفریقا که برای رییس‌جمهور بسیار ارزسمند است، بسیار گویا است و نشان دهنده تمایل شدید دولت چین به پیشبرد دوستی و همکاری با آفریقا است. این پیام به وضوح آن‌چه را که باید در این نشست به دست آوریم بیان کرد و راه را برای پیشرفت هر دو طرف برای توسعه بلندمدت روابط چین و آفریقا نشان داد.

خواهران و برادران آفریقایی،
با تشکر از تلاش‌های مشترک ما، اجلاس FOCAC پکن که در سپتامبر گذشته برگزار شد، یک موفقیت بزرگ بود و روابط چین و آفریقا را در دوره جدیدی از مشارکت استراتژیک جامع قرار داد. در این نقطه آغازین تاریخی جدید، ما باید نتایج اجلاس سران را پیگیری کنیم و در جهت ایجاد جامعه قوی‌تر چین – آفریقا با آینده‌ای مشترک تلاش کنیم. این چیزی است که ۲٫۶ میلیارد مردم چین و آفریقا آرزوی آن را دارند. این رسالت والایی است که ما، چین و آفریقا، باید با هم به انجام رسانیم.

گردهم‌آیی موفق سال گذشته باعث رونق جدید در مبادلات و همکاری‌های چین و آفریقا شده است. اجرای نتایج آن به راه افتاده است. تعامل در سطح بالا هرگز از این نزدیک‌تر نبوده است، ۱۷ رهبر دولتی و حزبی از سوی چین از ۲۵ کشور آفریقایی و مقر وحدت آفریقا بازدید کردند. ما اکنون از افزایش اعتماد سیاسی متقابل، تعاملات عمیق‌تر در زمینه حاکمیت و ارتباط و هماهنگی نزدیک‌تر در امور بین‌الملل برخوردار هستیم. همکاری در زمینه ابتکار کمربند و جاده با اسناد همکاری بین چین و ۴۰ کشور آفریقایی و کمیسیون وحدت آفریفا امضاء شده است. گفت‌وگو پیرامون اجرای طرح صلح و امنیت چین-آفریقا برگزار شد و مؤسسه چین-آفریقا آغاز به کار کرد.

اجرای هشت طرح اصلی برای همکاری چین و آفریقا شروع خوبی داشته است. با توجه به توانایی‌های مربوطه و نیازهای عملی آفریقا، ما مشترکاً فهرست خاص کشورها را تنظیم کرده ایم که طبق آن بیش از ۸۸۰ پروژه در سه سال آینده انجام می‌شود. پروژه‌های بزرگی که به وسيلۀ کمک‌های اعطایی یا وام‌های ترجیحی concessional loans چین پشتیبانی می‌شوند، به طور مداوم پیشرفت می‌کنند.

در سال گذشته، تجارت دو طرفه مجدداً از مرز ۲۰۰ میلیارد دلار گذشت و برای دهمین سال متوالی آفریقا بزرگ‌ترین شریک تجاری چین بود.

این دلگرم کننده است که اقدامات پیگیری شده در مجموع نتایج زودهنگام و کیفیتاً بالا در پی داشته، و تفاوت قابل توجهی در معیشت جوامع محلی ایجاد کرده است. [اين اقدامات) به همین ترتیب، مورد استقبال گسترده کشورهای آفریقایی قرار گرفته اند.

خواهران و برادران آفریقایی،
ما در دوران تغییراتی که در یک قرن سابقه نداشته اند، زندگی می‌کنیم.

یکی از تغییرات تعیین‌کننده این واقعیت است که تعداد زیادی از کشورهای در حال توسعه، از جمله چین و کشورهای آفریقایی، وارد مرحله تاریخی توسعه سریع شده اند. امسال هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین است. حزب کمونیست چین پس از هفت دهه مبارزه طاقت‌فرسا، با موفقیت در مسیر سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی گام نهاد و به توسعه عظیم ملی دست یافت. امروز ما در چین، تحت هدایت اندیشه شی جین‌پینگ در مورد سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی برای عصر نوین، به آرمان‌های اصلی خود متعهد خواهیم ماند و برای بازسازی بزرگ ملت چین تلاش خواهیم کرد. در انجام این کار، ما در مسیر توسعه مسالمت‌آمیز، تعمیق اصلاحات، گسترش گشايش و پیگیری همکاری پر کیفیت در زمینه کمربند و جاده با هدف ارتقاء نوع جدیدی از روابط بین‌الملل و جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشریت، ادامه خواهیم داد.

مایلم در اینجا برای دوستان آفریقایی خود تأکید کنم که فارق از این‌که وضعیت جهانی چگونه تکامل یابد، ما در چین به اصول مورد حمایت ريیس‌جمهور شی، یعنی اصل صداقت، نتایج واقعی، حسن نیت و  تفاهم و پیگیری خیر والاتر و علایق مشترک ادامه خواهیم داد.

ما بدون تردید در کنار آفریقا و سایر کشورهای در حال توسعه خواهیم بود تا از منافع مشترک آفریقا و سایر کشورهای در حال توسعه محافظت کنیم.

چین و آفریقا همیشه جامعه‌ای با آینده مشترک بوده اند. ما در تاریخ خود رنج‌ها و کشمکش‌های مشابهی داشته ایم و با وظایف یکسان توسعه روبه‌رو هستیم. ما با هم برای آزادی ملی و استقلال سیاسی جنگیدیم. ما در توسعه کشورهای خود و دستیابی به توسعه مستقل دست به دست هم دادیم. ما همین چشم‌انداز را برای یک جهان چند قطبی و دمکراسی بیش‌تر در روابط جهانی گرامی می‌داریم. همکاری چین و آفریقا نمودی از درک متقابل بین برادران و حمایت متقابل بین دوستان است و به عنوان پیشگام همکاری جنوب-جنوب الگویی خوب است. چین برای روابط خود با آفریقا ارزش قايل است. به آفریقا احترام می‌گذارد و از آن پشتیبانی می‌کند.

چین هرگز به دنبال دست‌آوردهای خودخواهانه ژئوپلیتیک در آفریقا نمی‌رود و هرگز اراده خود را به دیگران تحمیل نمی‌کند. رویکرد چین در همکاری با آفریقا کاملاً متفاوت از قدرت‌های سنتی است.

با این حال، مدتی است که برخی از نیروهای بیرونی تلاش کرده اند همکاری چین و آفریقا را با ساختن اصطلاح «نواستعمار» و «دام بدهی» بدنام و تضعیف کنند. این کاملاً بی‌اساس است و از سوی مردم آفریقا کاملاً رد شده است. این تلاش‌ها عدم احترام کامل به آفریقا، عدم درک درست از چین و عدم آگاهی از دوستی واقعی و آزمایش‌شده بین چین و آفریقا را آشکار می‌کنند. ما معتقدیم که حقایق گوياتر از واژه‌ها هستند و عدالت در قلب همه نهفته است. این مردم چین و آفریقا هستند که در بهترین جایگاه برای تشخیص مفید بودن همکاری چین و آفریقا قرار دارند.

خواهران و برادران آفریقایی،
برای همکاری چین و آفریقا در دوره جدید، یک برنامه ترسیم شده است و اکنون به مرحله اجرا رسیده است. چین برای انجام تعهدات خود با اقدامات مشخص و مؤثر با آفریقا همکاری خواهد کرد، و توافق‌ها و نتایج اجلاس FOCAC پکن را به طور کامل و مؤثر اجرا خواهد کرد. طی سه روز گذشته، من با بیش از ۲۰ وزیر امور خارجه آفریقا که در جلسه هماهنگ‌کنندگان شرکت دارند، جداگانه ملاقات کردم و بحث مفصل داشتم. ما در چهار زمینه زیر به اجماع مهم رسیدیم:

یکم، ما باید جهت اساسی ایجاد یک جامعه چین-آفریقا با آینده مشترک را نگه داریم. چین و آفریقا باید تکانه تبادلات سطح بالا را حفظ کنند، اشتراک تجربه را در زمینه حکمرانی افزایش دهند و مشارکت استراتژیک و همکاری جامع چین و آفریقا را به سطح جدیدی ارتقاء دهند. چین قاطعانه از کشورهای آفریقایی در حمایت از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی، بررسی مسیر توسعه متناسب با شرایط ملی آن‌ها و حفاظت از صلح و ثبات در منطقه حمایت خواهد کرد. و چین از تلاش‌های وحدت آفریقا برای دستیابی به قدرت بیش‌تر از طریق اتحاد حمایت می‌کند.

چین با برادران آفریقایی ما در تلاش پیشگامانه ساخت جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشر و انگیزه جدیدی برای صلح و توسعه  جهانی همکاری خواهد کرد.

دوم، ما باید به توسعه مشترک طرح کمربند و جاده متعهد بمانیم. دومین گردهم‌آیی همکاری جهانی کمربند و جاده که با موفقیت در آوریل سال جاری در پکن برگزار شد، جهت همکاری با کیفیت بالای کمربند و جاده را تعیین کرده است. چین از اصل مشاوره گسترده، مشارکت متقابل و منافع مشترک پیروی خواهد کرد، هم‌افزایی بین ابتکار کمربند و جاده، هشت طرح اصلی و استراتژی‌های توسعه کشورهای آفریقایی را تقویت می‌کند و منابع بیش‌تری از همکاری کمربند و جاده را به آفریقا هدایت می‌نماید. ما باید بیش‌تر از پتانسیل بازار استفاده کنیم و فرصت‌های توسعه را با یکدیگر تقسیم کنیم. این به آفریقا کمک می‌کند تا داشته‌های مادی خود را به نقاط قوت توسعه برای رسیدن به استقلال اقتصادی واقعی پس از پیروزی در استقلال سیاسی تبدیل کند. ما برای تضمین منافع اقتصادی و اجتماعی واقعی باید همکاری پروژه‌ها را بر اساس اصول بازار پیش ببریم. ما باید به طور موثر مطالعه امکان‌سنجی، برنامه‌ریزی، اجرا و بهره‌برداری از پروژه‌ها را پیش ببریم تا مطمئن شویم كه آن‌ها واقعاً ظرفیت كشورهای آفریقایی را برای توسعه خودكار و پایدار بهبود می‌بخشند. ما باید بنیان فکری را تحکیم کنیم، از یکدیگر بیاموزیم و از آفریقا در آموزش متخصصان بیش‌تر حمایت کنیم. ما باید همکاری در بخش‌های نوپدید را دنبال کنیم و از انقلاب تکنولوژیکی استقبال کنیم تا مردم آفریقا نیز از آخرین دست‌آوردهای پیشرفت بشری بهره‌مند شوند.

سوم، ما باید از هدف عادلانه چند جانبه‌گرایی حمایت کنیم. در چارچوب پس زمینه‌های افزایش یکجانبه‌گرایی و حمایت‌گرایی، ظهور دوبارۀ ذهنیت جنگ سرد و سخن گفتن از برخورد تمدن‌ها،

ما، چین و آفریقا، باید بی‌چون و چرا از منشور سازمان ملل و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل حمایت کنیم و موضع روشنی در برابر یکجانبه‌گرایی، حمایت‌گرایی و قلدری در همه مظاهر اتخاذ نماییم. با این کار، ما نه تنها از حقوق مشروع خود برای توسعه، بلکه از منافع مشترک همه کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای در حال ظهور پاسداری کرده، و با آن، انصاف و عدالت بین‌المللی را حفظ خواهیم کرد. ما هرگز نباید اجازه دهیم قانون جنگل بر جهان حاکم باشد و هم‌چنین نباید بازی برد-باخت را که ضعیف را در رحمت قدرتمندان قرار می‌دهد، بپذیریم. دنیای ما در قرن بیست‌ویکم به جای بازگشت به عقب، باید با شجاعت به پیش برود. همه کشورهایی که در این دهکده جهانی زندگی می‌کنند، به جای این‌که بر خلاف جریان زمان ما حرکت کنند، باید مانند سرنشینان یک کشتی با هم کار کنند.

چهارم، ما باید روحیه همکاری برابر و باز را ارتقاء دهیم. استعمار یک بار برای همیشه به پایان رسیده است. آفریقا متعلق به مردم آفریقا است. قاره آفریقا خانه مشترک ۱٫۳ میلیارد نفر آفریقایی است، و نه حوزه نفوذ برای یک کشور بزرگ. ما از همه کشورها می‌خواهیم که آفریقا را بر اساس برابری و ذهنیت آزاد درگیر و در آغوش بگیرند. همکاری چین و آفریقا، به عنوان بخشی از همکاری‌های بین‌المللی با آفریقا، نه تنها به توسعه مشترک چین و آفریقا کمک می‌کند، بلکه همکاری بین‌المللی بیش‌تر با آفریقا را نیز تسهیل می‌نماید. چین با استفاده از این نقش کاتالیزوری همکاری خود با آفریقا، سایر اعضای جامعه بین‌المللی را به افزایش سرمایه‌گذاری در آفریقا ترغیب می‌کند. چین هم‌چنین با کشورهای دیگر برای اشتراک مساعی برای تقویت توان ما در کمک مشترک به کشورهای آفریقایی در تسریع توسعه و نوسازی، و رنگین‌تر و پرثمرتر کردن زندگی برای مردم آفریقا، همکاری خواهد کرد.

خواهران و برادران آفریقایی،
همه کشورها مستحق توسعه و پیشرفت هستند، حقی که هم مردم چین و هم مردم آفریقا در تلاش پیگیرانه رؤیای چینی و رؤیای آفریقایی با تلاش خود و با همکاری بین‌المللی از آن استفاده می‌کنند. در اجلاس FOCAC پکن، ريیس‌جمهور شی جین‌پینگ اصول راهنمای همکاری و روابط چین با آفریقا را بیان کرد. یک رویکرد «چهار ستون» در پیگیری همکاری با آفریقا: صمیمیت، دوستی و برابری را رعایت کنید، منافع مشترک را هم‌زمان با در اولویت قرار دادن دوستی رعایت کنید، از یک روش مردم‌گرا در پیگیری همکاری عملی با کارآیی حمایت کنید، و باز بودن و فراگیری را استوار کنید. و رویکرد «پنج نَه» در روابط ما با آفریقا: عدم مداخله در مسیر پیشرفت کشورهای آفریقایی متناسب با شرایط ملی آن‌ها؛ عدم مداخله در امور داخلی کشورهای آفریقایی؛ عدم تحمیل اراده ما به کشورهای آفریقایی؛ عدم وجود پیش‌شرط‌های سیاسی برای کمک به آفریقا؛ و دنبال نکردن منافع سیاسی خودخواهانه در سرمایه‌گذاری و همکاری مالی با آفریقا.

این اصول نشان دهنده یک قول محکم است که ما قصد داریم آن‌را با تلاش مشخص نگه داریم.

هیچ مداخله‌ای عزم ما را برای تقویت همکاری با آفریقا ضعیف نخواهد کرد، و هیچ مانعی همکاری مشترک چین و آفریقا را برای نوسازی متوقف نحواهد کرد.

و آخرین و نه کم اهمیت‌ترین نکته، طی دو روز گذشته تقریباً هر وزیر امور خارجه آفریقایی که من ملاقات کردم، انتخاب دکتر فو دونگی را به عنوان سرپرست «سازمان خواروبار و کشاورزی» (FAO)، به چین تبریک گفت. آن‌ها چنان شاد و هیجانزده بودند که گویی یکی از اعضای خانواده خودشان انتخاب شده است. چین می‌فهمد که موفقیت آن می‌تواند ناشی از حمایت سایر کشورها و به ویژه جدی‌ترین حمایت از آفریقا باشد. من مایلم از این فرصت استفاده کنم و صمیمانه‌ترین تشکر را از شما و از همه خواهران و برادران آفریقایی ابراز نمایم. از این پس، یکی دیگر از دوستان خوب آفریقا در آژانس‌های سازمان ملل وجود خواهد داشت. دکتر کو به عنوان سرپرست مطمئناً در خدمت برنامه جهانی FAO خواهد بود. در عین‌حال، این واقعیت که او از بزرگ‌ترین کشور در حال توسعه، از کشوری است که آفریقا را درک می‌کند، به ما اطمینان می‌دهد که فائو سهم بیش‌تری در کمک به آفریقا برای دستیابی به برنامه ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار و رفع چالش‌های خود در مورد امنیت غذایی و توسعه کشاورزی خواهد داشت.

در پایان، آرزوی موفقیت کامل این نشست را دارم.

ttps://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/zxxx_662805/t1675596.shtml