ونزوئلا و کوبا عهده‌دار بانک واکسن کرونا در حوزه آلبا می شوند

رئیس جمهوری ونزوئلا در راستای برگزاری هجدهمین دوره اجلاس آلبا (اتحادیه کشورهای مقاومت آمریکای لاتین) درباره موضوع واکسیناسیون کرونا پیشنهاد داد کوبا و ونزوئلا مسئولیت هماهنگی برنامه واکسیناسیون را برعهده گیرند.

به گزارش سه شنبه ایرنا از خبرگزاری کوبایی پرنسا لاتینا، به دنبال آغاز واکسیناسیون کووید ۱۹ در جهان، پس از واکسیناسیون هفته گذشته انگلیس، این هفته آمریکا، کانادا و مکزیک نیز به جمع کشورهای دریافت کننده واکسن پیوستند. کشورهای دیگر قاره ها نیز در صف انتظار برای انجام واکسیناسیون قرار دارند.

در همین رابطه، برخی کشورهای آمریکای لاتین به مناسبت شانزدهمین سالگرد تاسیس و هجدهمین دوره برگزاری اجلاس «آلبا» (اتحادیه بولیواری برای مردم آمریکای ما) موضوع واکسیناسیون قریب الوقوع را در دستور کار خود قرار دادند.

اتحادیه آلبا در ۱۴ دسامبر سال ۲۰۰۴ به عنوان طرحی ابتکاری از سوی «هوگو چاوز» رئیس جمهوری سابق ونزوئلا (۱۹۹۹-۲۰۱۳) مطرح و در توافق با «فیدل کاسترو» رهبر پیشین کوبا شکل گرفت. به دنبال برقراری هشتمین دور اجلاس اعضای آلبا در سال ۲۰۰۹، پس از آن این نشست‌ها تقریباً هر ساله برگزار شده است.

kuba_venezuelacol

جمعیت کشورهای حوزه آلبا حدود ۷۴ میلیون نفر و مساحت آن بالغ بر دو میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومترمربع است. مقر آلبا در کاراکاس پایتخت ونزوئلا قرار دارد. اعضای ۱۰ گانه آلبا شامل ونزوئلا، کوبا، بولیوی، نیکاراگوئه، هندوراس، اکوادور، دومنیکن و چند کشور کوچک حوزه کارائیب تشکیل می دهند. جمهوری اسلامی ایران به همراه سوریه و هائیتی نیز از اعضای ناظر این اتحادیه هستند.

در طول این دور از اجلاس آلبا که به صورت مجازی برگزار می شود، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا که ریاست اجلاس را نیز بر عهده دارد، پیشنهاد داد: کوبا و ونزوئلا مسئولیت بانک واکسن ویروس کرونا را بر عهده گیرند، به طریقی که بتوانند هماهنگی برنامه واکسیناسیون گسترده در کشورهای عضو آلبا را پیش ببرند.

مادورو درباره تامین مالی برنامه واکسیناسیون اعلام کرد: اتحادیه از طریق بانک آلبا، بودجه روند انجام واکسیناسیون را از تمام کشورهای عضو تامین خواهد کرد. همچنین باید به آزمایش های تشخیصی ادامه داد تا بر مبنای آن، آزمایش پی‌سی‌آر و کیت های تشخیص برای درمان بیماران برقرار باشد.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین تصریح کرد: کوبا ۴ واکسن را در اختیار اتحادیه آلبا قرار خواهد داد. همچنین کشورهای عضو بر روی واکسن های چینی و روسی حساب می کنند. چهار واکسن کوبا خوب بوده و همچنین واکسن های جهانی مانند اسپوتنیک وی روسیه پیشنهاد می شود که از تایید ۹۱ درصدی و در موارد حادتر ۱۰۰ درصد اثربخشی برخوردار هستند. بنابراین از همه سران دولت های عضو می خواهم به حمایت های مالی خود برای انجام آزمایش های تشخیصی و تهیه واکسن برای مقابله با کووید ۱۹ ادامه دهند.

رئیس هجدهمین دوره اجلاس آلبا همچنین گفت: ضربه اقتصادی محکمی که همه گیری در برابر ملت ها قرار داد، تبدیل به چالشی عمومی شده که برای مقابله و مهار و مدیریت آن به مشارکت و تلاش های مشترک یکدیگر نیاز داریم.

آمریکای لاتین اوخر قرن بیست شاهد بروز و ظهور دولت‌های چپگرای نو بوده و رهبران آن اگرچه با برخی اصول چپ سنتی فاصله گرفته‌اند، اما مانند گذشتگان خود، مبارزه با هژمونی آمریکا را حفظ کرده‌اند که در علت و چرایی این رویکرد باید گفت که این رویکرد ناشی از سیاست‌های خصمانه و مداخله‌جویانه آمریکا بوده است.