تاریخی, سرتیتر

استراتژی رزمی ایران در سوریه و تأثیر آن

syria_army

بهار سال ۲۰۱۳ یک دوره مهم در جنگ سوریه بود. هم حزب‌الله و هم ایران در سمت دولت وارد درگیری شدند و به ارتش سوریه در به دست آوردت ابتکار عمل در حمص، حلب، و دمشق کمک کردند. ایران برخلاف حزب‌الله در سال ۲۰۱۳ یک نقش حیاتی در پشت صحنه ایفا نمود، و مشاوران نظامی آن به دمشق کمک کردند یک نفشه جنگی جدید تدوین کند. نقشه بر استراتژی چهار گوشه متمرکز بود تا حضور ارتش سوریه در چهار گوشه کشور را برقرار نماید، و علی‌رغم نبود خطوط تجهیزاتی نفوذ دولت را در این مناطق ایجاد کند.


منبع: المصدر
تارنگاشت عدالت


بیروت، لبنان- در آغاز سال ۲۰۱۳، در حالی‌که حمله معارضین در حلب شهر را از همه خطوط تجهیزاتی دولت قطع کرده بود و منطقه استراتژیک غوطه شرقی تقریباً کاملاً به دست «جیش اسلامی» و «ارتش آزاد سوریه» افتاده بود، جنگ سوریه برای ارتش عربی سوریه نامطلوب به نظر می‌رسید.

بدتر این‌که دولت مرز شمالی سوریه با ترکیه و مرز غربی با لبنان را از دست داده بود. این، با توجه به سرازیر شدن سیل محاربین خارجی به کشور از این مناطق، بعداً موضوع مهمی شد.

ورود حزب‌الله و ایران بهار سال ۲۰۱۳ یک دوره مهم در جنگ سوریه بود. هم حزب‌الله و هم ایران در سمت دولت وارد درگیری شدند و به ارتش سوریه در به دست آوردت ابتکار عمل در حمص، حلب، و دمشق کمک کردند.

استقرار حزب‌الله در سوریه به دولت کمک کرد با تصرف گذرگاه استراتژیک در القصیر، و پس از آن با تصرف تلکلخ و بخش عمده کوه‌های قلمون، مرز لبنان را دوباره به دست آورد.

حزب‌الله هم‌چنین در چندین منطقه در سراسر کشور برای کمک به ایجاد ثبات در آن مناطق نیرو مستقر کرد.

گرچه ورود حزب‌الله به درگیری سوریه اغلب به مثابۀ نخستین مورد از ورود جنگچویان خارجی در یک جنگ تلقی می‌شود، اما در واقع این دروغ است. محاربین از چندین کشور جهان پیش از آن وارد سوریه شده بودند و در کنار نیروهای شورشی می‌جنگیدند.

تعدادی از این جنگجوبان خارجی بعداً به گروه‌های جهادی مانند جبهه النصره و داعش پیوستند.

اما، ایران برخلاف حزب‌الله در سال ۲۰۱۳ یک نقش حیاتی در پشت صحنه ایفا نمود، و مشاوران نظامی آن به دمشق کمک کردند یک نفشه جنگی جدید تدوین کند.

نقشه بر استراتژی چهار گوشه متمرکز بود تا حضور ارتش سوریه در چهار گوشه کشور را برقرار نماید، و علی‌رغم نبود خطوط تجهیزاتی نفوذ دولت را در این مناطق ایجاد کند.

استراتژی چهار گوشه
دولت سوریه از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در چندین بخش از کشور حضور خود را برقرار نمود. به دلیل دشواری کنترل بر مناطق صحرایی و کوهستانی پهناور کشور، هدف این استراتژی تمرکز بر شهر‌های اصلی و متفرق کردن محاربین بود تا ارتش بتواند کنترل مناطق حیاتی اطراف پایتخت را به دست آورد.

این استراتژی ممکن است کمی غیرمتعارف به نظر برسد، اما نهایتاً به ارتش سوریه کمک کرد حضور خود را در شرق سوریه برقرار کند، در جایی که ایالات متحده و متحدین آن سعی داشتند در جریان با جنگ داعش حضور خود را در آن گسترش دهند.

به عنوان مثال،ارتش سوریه، علی‌رغم این واقعیت که استان الحسکه به وسیلۀ نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» محاصره شده بود، توانست حضور خود را در آن استان حفظ کند

در حالی‌که ارتش سوریه و «یگان‌های مدافع خلق» با هم نمی‌جنگیدند و حضور آن‌ها در حسکه فقط به وسیله داعش تهدید می‌شد، تصمیم ارتش برای ماندن در شهر دیر الزور پس از آن‌که خطوط تجهیزاتی آن از حمص قطع شده بود، در آن زمان پرسش‌های را پیش آورد.

به هزاران نفر از نیروهای سوری که از ۲۱۰۵ تا ۲۰۱۷ در دیر الزور محاصره شده بودند دستور داده شد به جنگ با داعش ادامه بدهند. پیش از ورود نیروهای مسلح روسیه در ۲۰۱۵، جبهه دیر الزور تحت حمله روزانه «دولت اسلامی» قرار داشت و بسیاری نگران جان مردم و سرباران درون شهر بودند.

اگر ارتش تصمیم به عقب‌نشینی از شهر دیر الزور گرفته بود، «دولت اسلامی» می‌توانست نیروهای خود را به جبهه‌های دیگر بفرستد و حضور خود را در سوریه گسترش دهد. به علاوه، این به ارتش سوریه کمک کرد پس از آن‌که ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده حضور خود را در جنوب الحسکه گسترش داد، کنارل بر شهر را حفظ کند.

نهایتاً، ورود نیروهای مسلح روسیه نقش تعیین‌کننده را در درگیری ایفا نمود، و ارتش عربی سوریه سرانجام توانست با یک تهاجم چندسویه کنترل بخش عمده کشور را دوباره به دست آورد.

وضعیت امروز
ایران هنوز خواهان یک پیروزی کامل در سوریه است، اما با ادامه حملات اسرائیل به مواضع آن در کشور و فشار اقتصادی ایالات متحده از طریق تحریم‌ها، جمهوری اسلامی مجبور شده است یک نقش تدافعی‌تر در منطقه بگیرد

ایران هنوز خواهان یک پیروزی کامل در سوریه است، اما با ادامه حملات اسرائیل به مواضع آن در کشور و فشار اقتصادی ایالات متحده از طریق تحریم‌ها، جمهوری اسلامی مجبور شده است یک نقش تدافعی‌تر در منطقه بگیرد.

این نقش تدافعی [ایران] به روسیه امکان داده است نقش اساسی را در عملیات نظامی اخیر در سوریه ایفاء کند، و ایران بر موضوعات دیگری، از جمله جنگ نیابتی در شرق کشور، تمرکز نماید.


https://www.almasdarnews.com/article/irans-battle-strategy-in-syria-and-its-impact/


* از همین منبع:
لاورف: بیش از ۲۰۰۰ مزدور خارجی در قره‌باغ می‌جنگند
ttp://www.edalat.org/sys/content/view/14018/5/

کشته شدن ۱۸۸ مزدور سوری در قره‌باغ
ttp://www.edalat.org/sys/content/view/14003/5/

فرمانده ارشد «لشگر حمزه» سوریه در قره‌باغ کشته شد
ttp://www.edalat.org/sys/content/view/13998/5/