گوناگون, سرتیتر

پژوهش‌های جدید می‌ گویند کرونا پیش از آنچه تصور می‌ شد در گردش بوده است

آمریکا بالاترین آمار مبتلا و تلفات کرونا در دنیا را دارد

بیش از 300 هزار تلفات و بالای بیست میلیون مبتلا به کرونا


بررسی‌های جدید حاکی است که ویروس سارس – کرونای -2 هفته‌ها یا حتی ماه‌ ها پیش از آنکه گمان می‌ رفت در دنیا در حال انتشار بوده است. تقریبا یک سال پیش بود که یک بیماری ویروسی تنفسی جدید در چین گزارش و بعد در دنیا فراگیر شد. شروع رسمی این همه‌ گیری 31 دسامبر 2019 (دهم دی 98) است زمانی که مسئولان بهداشتی شهر ووهان چین درباره یک بیماری ناشناخته هشدار دادند. اکنون دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ های آمریکا رد این ویروس را پیش از این تاریخ رسمی گرفته و نتایج پژوهششان را در نشریه بیماری‌های عفونی بالینی منتشر کرده‌اند.این پژوهشگران پس از یازده ماه با بررسی گذشته‌ نگر 39 نفر را در سه ایالت آمریکا شناسایی کرده‌اند که دو هفته قبل ازاعلام رسمی چین در خونشان پادتن کرونا وجود داشته است.

اولین مورد کرونا در آمریکا 21 ژانویه 2020 یعنی سه هفته بعد از اعلام چین شناسایی شد. پژوهشگران خون 7389 نفر را که بین 13 دسامبر2019 و 17 ژانویه 2020 در سراسر آمریکا خون اهدا کرده‌ بودند بررسی کردند و پا د تن کرونا را در 106 نمونه یافتند. وجود پادتن در خون به این معنی است که فرد در معرض این ویروس قرار گرفته و سیستم ایمنی‌ اش پاسخ د فاعی داده است.

از این تعداد، پادتن کرونا در 39 نمونه خون دیده شد که بین 13 تا 16 دسامبر در ایالت‌های کالیفرنیا، اورگن و واشینگتن اهدا شده بودند. پا د تن کرونا در 67 نمونه

خون هم یا فت شد که اوایل ژانویه در ایالت‌های کانت تیکات، آیووا، ماساچوست، میشیگان، رودآیلند و ویسکا نسین اهدا شده بودند، یعنی قبل از شیوع گسترده کرونا در این ایالت‌ها اکثر این افراد مرد بودند با میانگین سن 52 سال پژوهشگران آمریکایی نمونه خون‌هایی را که صلیب سرخ ماه‌ها پیش گرفته بود، بررسی کردند.

پژوهشگران این تحقیق البته می‌ گویند احتمال دارد این پادتن‌ها در واکنش به انواع دیگر ویروس کرونا که در دنیا شایع هستند ایجاد شده باشد اما معتقد ند این تعداد افراد دارای پاد تن کرونا در آن مقطع زمانی خاص احتمالا به این دلیل بوده که برخی از آنها با ویروس جدید کرونا در تماس قرار گرفته بودند.این محققان با این حال شیوع گسترده کرونا در جامعه آمریکا را پیشتاز اواخر فوریه اوایل اسفند بعید می‌ دانند.

لحظه دقیق ظهور ویروس سارس کرونای -2 ممکن است هرگز مشخص نشود. نشانه‌هایی هست که این ویروس هفته‌ ها یا حتی ماه‌ها قبل از اولین شیوع در دسامبر 2019 در ووهان، در حال انتشار بوده است. پژوهشگران مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا می‌ گویند یکی از محدودیت‌های مطالعه‌ شان این بوده که نتوانستند به این سوال پاسخ دهند آیا این افراد در خود آمریکا در معرض ویروس کرونا قرار گرفته بودند یا در مسافرت به کشورهای دیگر نمونه خون‌ هایی که در این مطالعه بررسی شدند را صلیب سرخ جمع‌ آوری کرده بود که می‌ گوید فقط سه درصد اهداء کنندگان خون گفته بودند تا یک ماه پیش از اهدا خون سفر خارجی داشته‌ اند و از بین این افراد هم فقط پنج درصد به آسیا سفر کرده بودند.در کشورهای دیگر دنیا هم

پژوهش‌هایی به نتایج مشابهی رسیده‌اند. بتازگی تحقیقی در ایتالیا نشان داد که اواخر نوامبر 2019 (اوایل آذر)، سه ماه پیش از شناسایی سرایت بیماری در این کشور، ویروس کرونا در گردش بوده است .

پژوهشگران دانشگاه میلان با بررسی نمونه‌ هایی که از حلق و بینی 39 فرد مبتلا به بیماری تنفسی بین سپتامبر 2019 و فوریه 2020 (اوایل شهریور تا اسفند 98) گرفته شده بود، یک کودک چهار ساله مبتلا به کرونا را یافتند که 30 نوامبر (نهم آذر) از او نمونه‌ گیری شده بود.

در ماه مه نیز دانشمندان فرانسوی گفتند بررسی نمونه‌های یک بیمار مبتلا به عفونت ریه در 27 دسامبر در نزدیکی پاریس نشان داده ا و در واقع کرونا داشته است پژوهشگران در چند کشور رد کرونا را چند ماه پیش از اعلام رسمی در فاضلاب شهری یا فتند در چند کشور هم محققان رد ویروس کرونا را هفته‌ ها یا ماه‌ها قبل از اعلام رسمی همه‌ گیری در فاضلاب شهرها گرفته‌ اند.

فاضلاب شهرهای میلان و تورین ایتالیا در 18 دسامبر 2019 گرفته بود؛ مدت‌ها پیش از شناسا یی اولین مورد. همان موقع پزشکان در این شهرها از یک عفونت ریوی عجیب سخن گفته بودند.در بارسلونای اسپانیا هم رد ویروس در نمونه فاضلاب اواسط ژانویه پیدا شد؛ یعنی چهل روز قبل از شناسایی اولین مورد محلی.

درباره زمان ورود کرونا به برزیل هم پرسش‌های مطرح شده است. یک مرد بازرگان 61 ساله که از سفر به ایتالیا برگشته بود اولین مورد کرونا بود که در این کشور در تاریخ 26 فوریه پارسال شناسایی شد. در آن زمان ایتالیا تبدیل به کانون بیما ری شده بود. اما محققان دانشگاه سانتا کاتارینای برزیل رد ویروس را در نمونه فاضلابی پیدا کردند که 27 نوامبر 2019 برداشته شده بود. تحقیق بنیاد اسوا لد وکروز هم می‌ گوید حداقل یک ماه پیش از شناسایی رسمی اولین مورد، یک بیمار دیگر مبتلا به کرونا در برزیل بین 19 تا 25 ژانویه وجود داشته است. مشخص نیست آیا این موارد به سفر ربط داشته‌ اند یا نه.

به این ترتیب هنوز روشن نیست ویروس کرونای جدید از چه زمانی شروع به آلوده کردن انسان کرده و معلوم هم نیست از چه حیوانی به انسان سرایت کرده است.ابتدا تمام توجه‌ ها بر بازار فروش حیوانات

وحشی زنده و مرده در ووهان متمرکز شد چرا که تعداد زیادی از اولین مبتلا یانی که شناسایی شدند به این بازار مرتبط بودند. ولی دانشمندان نمی‌ دانند آیا این ویروس در آنجا ظاهر شد یا در آنجا از شرایط استفاده کرد تا از فردی به فردی دیگر منتقل شود.

در خود چین هم تاریخ اولین ظهور کرونا به عقب برگشته است اوایل امسال در نشریه پزشکی لنست پزشکان در ووهان گزارش کرده بودند که اولین مورد شناخته‌ شده کرونا ا ول دسامبر 2019 بوده است و هیچ ارتباطی هم به بازار فروش حیوانات نداشته است بعضی کارشناسان می‌ گویند ویروسی با توانایی همه‌ گیری جهانی بعید است ماه‌ها بدون اینکه شناسایی شود در سراسر دنیا کند و بیشتر احتمال دارد توانسته باشد چند هفته، بخصوص در زمستان در نیمکره شمالی، دور از دید فعال شده باشد.


ضمیری برلن (13.12.2020)