رسانه ها

رژه پیروزی اردوغان در باکو و واکنش انفعالی ذاتی ظریف!

علی‌اف: از نخستین لحظات نبرد وطن و همچنین از نخستین ساعت آزادسازی اراضی اشغالی٬ همراهی و حمایت ترکیه را احساس کردیم. ما اتحاد خود با ترکیه را به مردم خود و جهانیان نشان می‌دهیم. قره‌باغ متعلق به آذربایجان است و امروز نیز جهان شاهد این واقعیت شد. زنده باد دوستی ترکیه و آذربایجان! ظریف: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است! آیا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند در باره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.»


بهار نیوز
۲۰ آذر ۱۳۹۹

رژه پیروزی در باکو با حضور رئیس جمهور ترکیه


گروه بین الملل: در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان به عنوان جشن پیروزی در جنگ قره‌باغ، یک رژه نظامی برگزار شد.

درست یک ماه پیش جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه با امضای توافقی به جنگ بر سر منطقه قره‌باغ که از اواخر تابستان آغاز شده بود پایان دادند. در مراسم باکو، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه و گروهی از مقامات این کشور هم حضور داشتند.

در میان نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان تیپ های ارتش ترکیه هم که در جنگ قره باغ همراه با ارتش جمهوری آذربایجان جنگیدند، حضور داشتند. در پی درگیری‌های مرگبار میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، مقامات و رسانه‌های ترکیه به شدت از جمهوری آذربایجان حمایت کرده‌اند. ارتش جمهوری آذربایجان توسط ارتش ترکیه آموزش دیده است و در جریان جنگ قره‌باغ حمایت تجهیزاتی می‌شد. رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم رژه پیروزی نیروهای مسلح آذربایجان در باکو اطمینان داد مبارزه متحد خود، آذربایجان، علیه ارمنستان بعد از پیروزی در قره باغ، تمام نشده است.

رجب طیب اردوغان گفت: این که آذربایجان سرزمین های خود را از اشغال نجات داده است، به معنای پایان مبارزه نیست. مبارزه در حوزه های سیاسی و نظامی اکنون در بسیاری از جبهه های دیگر ادامه دارند. وی با اشاره به اینکه ترکیه و آذربایجان با حمایت یکدیگر از پس تمامی دشواری‌ها برآمده و به موفقیت‌های زیادی خواهند رسید٬ افزود: «اگر مردم ارمنستان از آنچه در قره‌باغ اتفاق افتاده درس بگیرند، این آغاز دوره جدیدی در منطقه خواهد بود». اردوغان گفت: حاکمان ارمنستان منابع مردم این کشور را صرف اشغالگری سرزمین‌های آذربایجان کردند. کسانی که برای قره‌باغ چیزی جز ویرانی، کشتار و اشک باقی نگذاشتند، حال باید عقل‌شان سرجایش آمده باشد. باید بدانند که با تشویق امپریالیست‌های غربی نتیجه‌ای کسب نخواهد شد، روابط باید مجددا مورد ارزیابی قرار گیرد.رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که قوانین جنگی توسط ارمنستان به شدت نقض و عزت انسانیت پایمال شده است. پیگیری این قضیه در تمام مراجع ذی‌ربط وظیفه ماست.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: از نخستین لحظات نبرد وطن و همچنین از نخستین ساعت آزادسازی اراضی اشغالی٬ همراهی و حمایت ترکیه را احساس کردیم. علی‌اف تاکید کرد که با حضور رئیس جمهور اردوغان در مراسم رژه پیروزی، ما اتحاد خود با ترکیه را به مردم خود و جهانیان نشان می‌دهیم.

علی اف گفت: قره‌باغ متعلق به آذربایجان است و امروز نیز جهان شاهد این واقعیت شد. زنده باد دوستی ترکیه و آذربایجان!

وی با اشاره به اینکه ارمنستان مرتکب جنایات جنگی علیه مردم آذربایجان شده است افزود: ارتش ارمنستان به زانو درآمد و ما در میدان جنگ به تمامیت ارضی خود دست یافتیم.

*****

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به شعرخوانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو که برخی در تهران آنرا یک کار ضد ایرانی می نامند، پاسخ داد.

اسپوتنیک
۱۱ دسامبر ۲۰۲۰

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به شعرخوانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو که برخی در تهران آنرا یک کار ضد ایرانی می نامند، پاسخ داد.

به گزارش اسپوتنیک، ظریف در حساب توییتری خود نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است!

آیا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟

هیچکس نمی‌تواند در باره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.»


Pres. Erdogan was not informed that what he ill-recited in Baku refers to the forcible separation of areas north of Aras from Iranian motherland

Didn’t he realize that he was undermining the sovereignty of the Republic of Azerbaijan?

NO ONE can talk about OUR beloved Azerbaijan
— Javad Zarif (@JZarif) December 11, 2020
گفتنی است که اردوغان در رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو قطعه‌ای از ترانه ارس (آراز) را خواند.

**

رژه نظامیان ترکیه در باکو

https://www.rt.com/russia/509275-turkey-azerbaijan-military-parade/

منبع تارنگاشت عدالت