سياسی, سرتیتر

گزارشی بی پایه برای تغییر رژیم در ونزوئلا


دانش و امید، سال اول، شماره ۲، آبان ۱۳۹۹ 

گزارشی بی پایه برای تغییر رژیم در ونزوئلا 

شورای صلح ایالات متحده آمریکا، 29 سپتامبر 2020(8 مهر 1399) 


شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارشی از سوی هیأت مستقل برای بررسی حقایق در ونزوئلا منتشر کرده است، که در آن ونزوئلا را متهم به «ارتکاب اعمال خشن، غیرانسانی و تحقیرآمیز از سال 2014» میکند. صحت وسقم مطالب، زمان انتشار، و هدف سیاسی این گزارش بر بستر کارزاری قابل فهم است که توسط ایالات متحده برای سرنگونی رهبر منتخب دولت ونزوئلا رئیس جمهور نیکولاس مادورو و پیش از او، هوگو چاوز رهبری میشود. ونزوئلا که از نگاه تاریخی یک کشور صادرکننده نفت است، در نتیجه سقوط قیمت جهانی نفت از آغاز سال 2014 دچار مشکلات بسیاری شده است. از بهار گذشته نیز، ونزوئلا مانند همه بشریت با فشار فوق العاده ناشی از همه گیری کووید-19 روبرو بوده است.

با سوءاستفاده از این آسیب پذیری ها ، کارزار دو دههای جنگ نرم ایالات متحده و متحدینش، در نتیجه عملیات جنگ چند جانبه «فشار حداکثری» پرزیدنت ترامپ، شدت بی سابقه ای یافته است. گزارش انتقادی «هیأت مستقل» که توسط ایالات متحده و دیگر متحدینش به تصویب رسید، از طرف دولت بولیواری ونزوئلا رد شد. این هیأت، دفتر کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل را که در ونزوئلا دفتر دارد و با دولت قانونی ونزوئلا  کار میکند ، نادیده گرفته است. در حالی که هیأت مستقل در ونزوئلا حضور ندارد و اساس تحقیقات آن، مصاحبه با افرادی است که در خارج از کشور زندگی میکنند واغلب از مخالفین دولت هستند. گزارش هیأت مستقل به قصد سلب مشروعیت از دولت ونزوئلا تهیه شده و استفاده میشود. انتشار این گزارش در 16 سپتامبر، درست در زمانی است که ونزوئلا در تدارک برگزاری انتخابات پارلمانی 6 دسامبر است.

اتحادیه اروپا که توسط دولت ونزوئلا برای نظارت بر این انتخابات دعوت شده بود، با استفاده از این گزارش از قبول این دعوت امتناع کرده است. از سوی دیگر، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در یک مداخله آشکار در امور داخلی یک کشور مستقل برای تحریم انتخابات فراخوان دادهاند. لوئیس آلماگرو، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی مستقر در واشنگتن نیز، از این گزارش به عنوان بهانهای برای رد مشروعیت انتخابات حتی پیش از برگزاری آن استفاده کرده است. تمامی این اقدامات در هماهنگی با تلاش درازمدت دولت ایالات متحده برای تغییر رژیم در ونزوئلا است؛ و در حالی که خوان گوایدو را که در انتخابات ریاست جمهوری رأی نیاورده، به عنوان رئیس جمهور برمیگزیند، برای سر مقامات عالیرتبه منتخب ونزوئلا جایزه تعیین میکند. اخیراً پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده به کشورهای آمریکای لاتین سفر کرد تا موضوع مداخله نظامی در ونزوئلا توسط کشورهای متخاصم را به بحث بگذارد. نیروهای نظامی جدیدی از ایالات متحده به مرزهای غربی ونزوئلا در کلمبیا اعزام شدهاند.

در مرزهای شرقی این کشور هم، ایالات متحده همراه با گویان دست به انجام گشت های مشترک نظامی زده است. در ماه ِمه در داخل ونزوئلا، مزدوران مستقر در کلمبیا به سواحل ونزوئلا حمله کردند. در سپتامبر گذشته ، ماتیو جان هلث، مزدور تمام مسلح آمریکایی پیش از خرابکاری در تأسیسات برق ونزوئلا دستگیر شد. همزمان، ناوگان چهارم ایالات متحده در سواحل کارائیب گشت میزند و ونزوئلا را تهدید میکند. ایالات متحده با پایگاههای نظامی زمینی خود در آروبا و کوراکائو واقع در کلمبیا، ونزوئلا را محاصره کرده است. اینها، علاوه بر نیروی دریایی چند ملیتی تحت فرماندهی ایالات متحده است که در بهار گذشته به بهانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر مستقر شده اند. 

افزایش بیش از حد تهدیدات نظامی و تحریمهای تنبیه ی ایالات متحده و اتحادیه اروپا مصائب بسیاری را برای زندگی مردم ونزوئلا موجب شده اند. اقدامات یکجانبه تحمیلی همگی از نظر قوانین جهانی، ایالات متحده و سازمان کشورهای آمریکایی غیرقانونی هستند. هم اکنون در ونزوئلا بحرانی انسانی حاکم است، که دلیل آن نقض حقوق بشر توسط دولت منتخب مردم نیست. اما، گزارش حقوق بشر هیأت مستقل، قربانیا ِن پیامدهای محاصره عامدانه  امپریالیستی ایالات متحده و دیگر اشکال جنگ علیه مردم ونزوئلا را مقصر میشمارد.

شورای صلح ایالات متحده گزارش امپریالیستی، جانبدارانه و تحریک آمیز هیأت مستقل را قویاً محکوم میکند و خواهان پایان دادن به تمامی اقدامات یک جانبهی خصمانه توسط ایالات متحده و متحدینش، متوقف کردن محاصره ایالات متحده، و احترام به حق حاکمیت ملی جمهوری بولیواری ونزوئلا است.