پرش به محتوا

پرزیدنت مادورو: زنان و مردان ونزوئلایی پیش به سوی برگزاری آزادانه انتخابات

همزمان با بازگشایی حوزه های رای گیری در ونزوئلا برای تعیین اعضای جدید «مجمع ملی»(پارلمان) ونزوئلا ، مادورو رئیس جمهوری این کشور از ونزوئلایی‌ها، خواست که به پای صندوق های رای بروند.

به گزارش خبرگزاری کوبائی پرنسا لاتینا، انتخابات در ونزوئلا برای تعیین مجمع ملی (پارلمان) این کشور که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار مخالفان «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور بود، آغاز شد.

طبق گزارش این رسانه ونزوئلایی، بیش از ۲۰.۷ میلیون نفر واجد شرکت در انتخابات مجمع ملی هستند و حدود ۱۴۴۸۰ نفر در سراسر ونزوئلا نامزد شده‌اند.

نیکلاس مادور دقایقی پیش در پیامی توییتری ضمن دعوت از مردم برای حضور پای صندوق‌های رای نوشت: امروز یکشنبه، ششم دسامبر (۱۶ آذر) برای ونزوئلا روزی بزرگ است. ما با شعف برای رای دادن به نمایندگان جدید مجلس ملی به مراکز رای گیری می‌رویم. بدون تردید، اهمیت امروز به اندازه ای است که هیچکس نباید در خانه بماند. همه زنان و مردان (ونزوئلایی) پیش به سوی رای دادن!

شبکه تلویزیونی تله سور نیز در صفحه توییترش نوشت: از نخستین لحظات آغاز رای گیری، ونزوئلایی ها برای رای دادن از خانه هایشان خارج شده اند.

کارلوس مونترو روزنامه نگار آرژانتینی نیز ساعاتی پیش در پیامی توییتری در مقایسه ای میان انتخابات پارلمانی ونزوئلا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نوشت: ترامپ در حالی دم از تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ می‌زند که حداقل در آن شرکت کرد، در ونزوئلا، مخالفان پیش از انتخابات مدعی تقلب شده اند.

اکثریت مجلس ملی کنونی (۱۳۲ کرسی از ۱۶۶ عضو) را گروه موسوم به مخالفان ونزوئلا تشکیل می‌دهند. مخالفین از سال ۲۰۱۵ طی انتخابات پارلمانی قدرت را به دست گرفته اند.

نشریه ال پائیس درباره اهمیت نتیجه انتخابات برای هر دو گروه موافق و مخالفان مادورو نوشت: به باور برخی کارشناسان درصورتی که حزب حاکم بتواند مجدداً کنترل مجلس ملی را به دست گیرد، (که از سال ۲۰۱۵ در دست مخالفان اداره شده) مسیر مادورو برای اجرای برنامه‌هایش و استحکام پایه‌های قدرتش هموار خواهد شد. در حالی که حزب مخالفان که با اختلافات بین اعضای خود روبرو است، امید چندانی به نتیجه انتخابات در جهت منافع خود ندارد. اپوزیسیون که به دلیل ناکامی‌های داخلی تضعیف شده و حمایت مردمی را بیش از پیش از دست داده، با این انتخابات با خطر مجازات سیاسی روبرو خواهد بود.

این انتخابات که پیش بینی شده بیش از ۲۰ میلیون نفر از ملت ونزوئلا در آن شرکت خواهند کرد، چالشی بزرگ برای حزب طرفداران دولت و مخالفان محسوب می‌شود.

قانونگذاران ونزوئلایی هر پنج سال انتخاب می‌شوند؛ آخرین انتخابات ۲۰۱۵ برگزار شد و نمایندگان مجلس آتی که امروز یکشنبه انتخاب می‌شوند، از ابتدای سال میلادی ۲۰۲۱ کار خود را برای یک دوره پنج ساله آغاز می‌کنند.

بر اساس اصلاحیه جدید ستاد انتخابات ونزوئلا، با افزایش تعداد نمایندگان مجلس که در حال حاضر ۱۶۷ عضو دارد، از مجلس آینده به ۲۷۷ نفر افزایش خواهد یافت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: