پرش به محتوا

خورشید مصنوعی چین ده برابر داغ‌تر از خورشید واقعی

«خورشید مصنوعی» چین طلوع کرد

رسانه های خبری چین روز جمعه برابر با 4 دسامبر/14 آذرماه گزارش دادند که این کشور توانست با موفقیت رآکتور همجوشی هسته ای «خورشید مصنوعی» خود را برای اولین بار به کار بیندازد و به پیشرفت چشمگیری در زمینه قابلیت های تحقیقات انرژی هسته ای دست یابد.

رآکتور «توکاماک اچ- ال تو- ام» (HL-2M Tokamak) بزرگ ترین و پیشرفته ترین ابزار تحقیقات تجربی همجوشی هسته ای چین محسوب می شود و دانشمندان امیدوارند که این رآکتور بتواند به طور بالقوه منبع قدرتمندی از انرژی پاک را فراهم کند.

«خورشید مصنوعی» چین طلوع کرد

این رآکتور از یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای همجوشی پلاسماهای داغ و گرمایی استفاده می کند و این قابلیت را دارد که به دمای بیش از 150 میلیون درجه سانتی گراد برسد که این دما تقریبا 10 برابر گرم تر از حرارت هسته ای خورشید است.

این رآکتور هسته ای در استان «سیچوان» واقع در جنوب غرب چین است و ساخت آن اواخر سال گذشته میلادی تکمیل شده است و به دلیل گرما و انرژی عظیمی که تولید می کند، اغلب «خورشید مصنوعی» نامیده می شود.

روزنامه «پیپل دیلی» در پوشش این خبر نوشته است که توسعه انرژی همجوشی هسته ای نه تنها راهی برای تامین نیازهای استراتژیک حوزه انرژی چین محسوب می شود بلکه در زمینه توسعه پایدار انرژی و اقتصاد ملی چین نیز دارای اهمیت زیادی است.

دانشمندان چینی از سال 2006 میلادی تاکنون، مشغول کار روی ساخت نسخه های کوچکتری از رآکتورهای همجوشی هسته ای هستند و درصدد هستند تا از طریق همکاری با دانشمندان مسئول ساخت رآکتور آزمایشی بین المللی گرما هسته ای (Thermonuclear )، (بزرگ ترین پروژه تحقیقات همجوشی هسته ای جهان در فرانسه که انتظار می رود ساخت آن در 2025 میلادی تکمیل شود)، از این اختراع استفاده کنند.

«خورشید مصنوعی» چین طلوع کرد

هم جوشی از طریق ادغام هسته های اتمی، حجم گسترده و عظیمی از انرژی تولید می کند و این روند عکس روند شکافت هسته ای است؛ شکافت هسته ای در تولید تسلیحات اتمی و نیروگاه های هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد و طی فرآینده شکافت هسته ای، هسته های اتمی خرد و قطعه قطعه می شوند.

در جریان همجوشی، بر عکس شکافت هسته ای، هیچ گاز گلخانه ای ساطع نمی کند و در نهایت خطر کمتری در زمینه بروز حوادث و یا سرقت مواد اتمی وجود دارد؛ با این حال، هم جوشی هم بی نهایت دشوار و هم بسیار هزینه بردار است و کل هزینه ساخت رآکتور آزمایشی بین المللی گرما هسته ای (Thermonuclear )، مبلغی معادل 22.5 میلیارد دلار برآورد شده است.

رادیو بین‌المللی چین

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: