سياسی, سرتیتر

ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ادامه دارد

تهران، قربانی ترور دولتی مجازات‌نشده، ممکن است یک روز از خط قرمز عبور کند. وضعیت داخلی آن‌را به این سوق می‌دهد. تحریم‌های جدید ایالات متحده وضعیت بحرانی کشور را بدتر کرده است. هر ضعف مقامات به مثابۀ شاهدی بر شکست آن‌ها تلقی می‌شود. اسرائیل به بازگشت چهارچوب «معامله اتمی ۱+۵» علاقه‌ای ندارد، و دلیل اصلی این باور است که «ایرانی‌ها در هر ‌حال فریب خواهند داد.» اما، دیگر قدرت‌های اتمی چنین فکر نمی‌کنند و اسرائیل امن‌تر خواهد بود، اگر به جای سوق دادن آن‌ها به فاجعه، با آن‌ها همراه شود.

منبع: بنیادفرهنگ استراتژیک

نویسنده: دیمیتریسدوف

برگردان: ع. سهند

تارنگاشت عدالت 


ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ادامه دارد

اسرائیل ایران را به تلافی کردن تحریک می‌کند

محافل سیاسی رهبری غرب قتل دانشمندان هسته‌ای ایران را محکوم نمی‌کنند. زمانی ایران به وسیله رییس‌جمهور ریگان در «محور شرارت» قرار گرفت، و اگر یکی از «محور شرارت» درگیر برنامه‌های هسته‌ای باشد باید به حسابش رسید. و به تضمین‌های تهران که این یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز است نباید توجه کرد. [رونالد ریگان در ژوئن ۱۹۸۲ از «امپراتوری شرارت» برای نام بردن از اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی استفاده کرد. جورج دبلیو بوش در  ژانویه ۲۰۰۲ ایران، عراق و کره شمالی را در «محور شرارت» قرار داد و آن‌ها را به حمایت از تروریسم و تلاش برای دست یافتن به سلاح‌های کشتار جمعی متهم کرد- مترجم].

اما، چرا این عمل در مورد دانشمندان هسته‌ای از دیگر کشورهای «محور شرارت»، به عنوان مثال، کره شمالی انجام نمی‌شود؟ [نویسنده به ترور هزاران دانشمند سومین کشور «محور شرارت» در سال‌های پیش و پس از اشغال عراق اشاره نمی‌کند-مترجم]* روسیه، البته در اوايل دهه ۱۹۹۰ از فهرست خارج شد، و دانشمندان کره شمالی به حال خود رها شدند، اما کشته نشدند. در رسانه‌های غربی یافتن پاسخ به این پرسش غیرممکن است، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ادامه دارد

گویی موضوع منشور حقوق بشر به شهروندان ایرانی ارتباطی ندارد. اگر دارد، در این‌صورت دانشمندان نباید ترور شوند. اما اگر ارتباطی ندارد، چون ایرانی‌ها را نمی‌توان مردم به شمار آورد، این بحث دیگری است.

واقعیت این است که ایران در سال ۲۰۱۵ یک معامله اتمی با پنچ کشور بزرگ اتمی امضاء کرد، که در آن تهران رسماً غنی‌سازی اورانیوم، و نتیجتاً برنامه تولید سلاح اتمی را کنار نهاد. برخی‌ها امیدوار بودند که منشور حقوق بشر در مورد تهران رعایت شود، اما ترامپ در ۲۰۱۸ از معامله خارج شد. معلوم شد که غرب ابتدا ایرانی‌ها را به مثابۀ مردم به رسمیت شناخت، و سپس آن‌را پس گرفت. و ایرانی‌ها دیگر به معامله پایبند نیستند.

محل ترور محسن فخری‌زاده، فیزیکدان هسته‌ای ایران

امروز ذخاير اورانیوم کم غنی‌شدۀ  ایران از آن‌چه که در معامله مقرر شده بیش‌تر است و  ایران به غنی‌سازی این اورانیوم بیش‌تر ار حدود تعیین شده ادامه می‌دهد. این یک هدیه برای «موساد» بود، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ادامه یافت. تردیدی نیست که اسرائیل در این کار خونین درگیر است. طبق گزارش نیویورک تایمز مقامات ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ادامه دارد

ایالات متحده فقط به دخالت اسرائیل در ترور ۲۷ نوامبر محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای برجسته ایران اذعان کردند

ایالات متحده فقط به دخالت اسرائیل در ترور ۲۷ نوامبر محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای برجسته ایران اذعان کردند. نیویورک تایمز درباره دامنۀ دخالت ایالات متحده در این مورد سکوت کرد.

فهرست قربانیان «موساد» چشم‌گیر است

۱- در سال ۲۰۰۷، اردشیر حسن‌پور، پرفسور دانشگاه شیراز که در تولید سانتریفیوژها مشارکت داشت، با یک گاز نامشخص مسموم شد. این تنها موردی بود که با یک شیوه‌ غیرعادی با دانشمندان ایرانی برخورد شد. پس از آن همه چیز به شیوه سنتی انجام شد.

۲- در ژانویه ۲۰۱۰، پرفسور مسعود علی‌محمدی، فیزیکدان هسته‌ای در دانشگاه امام حسین پایتخت، در تهرات با انفجار یک بمب کشته شد. یک بمب که در یک موتورسیکلت در نزدیکی خودروی او پارک شده بود با کنترل از راه دور منفجر شد. عامل این، مجید جمالی فشی ۲۴ ساله دستگیر و محاکمه شد، و به جرم فعاليت برای «موساد» اعدام شد.

۳- در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۰ در تهران، مجید شهریاری مشهورترین فیزیکدان هسته‌ای ایران، رییس بخش مهندسی اتمی دانشگاه شهید بهشتی تهران ترور شد. وی با بمبی که در خودرو او کار گذاشته شده بود، کشته شد.

۴- در همان روز، آن‌ها سعی کردند فریدون عباسی دوانی، رییس بخش فیزیک اتمی دانشگاه شهید بهشتی را ترور کنند. خودروی او منفجر شد، اما او زنده ماند. مقامات ایرانی اسرائیل و ایالات متحده را به این ترورها متهم کرده اند.

۵- در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۲، مصطفی احمدی روشن، کارمند مرکز غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، در تهران کشته شد. خودروی او نیز منفجر شد.

۶- در ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰، محسن فخری‌زاده فیزیکدان هسته‌ای برجسته ایران در حوالی تهران کشته شد. این‌بار، قاتلین سطح تکنیکی بالایی از انتقام‌گیری را نشان دادند. از داخل یک خودروی باری که در کنار جاده پارک شده بود، با یک مسلسل خودکار به سوی خودرویی که دانشمند در آن بود، شلیک شد. پس از کشته شدن دانشمند، خودروی باری منفجر شد. تحقیقات نشان می‌دهند که صاحب آن یک ماه پیش از ایران خارج شده بود.

در پایتخت‌های غربی با آرامشی سوداگرانه به این خبر برخورد شد. آخر، این برای آن‌ها الکسی نوالنی نیست: تمام جهان هنوز سراپا خشم است، و ۵۶ عضو از ۱۹۳ عضو «سازمان منع سلاح‌های شیمیایی» (OPCW) تصمیم گرفتند که از سلاح کشتار جمعی «نوویچوک» علیه نوالنی استفاده شد. در عین‌حال ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ادامه دارد

دانشمندان هسته‌ای ایران ترور شدند، ترور می‌شوند و ترور خواهند شد، و دفاتر حقوق بشر گوش‌شان بدهکار نیست.

رسانه‌های غربی بیش‌تر به پی‌آمدهای ترور توجه می‌کنند تا به واقعیت آن. آن‌ها می‌پرسند آیا بایدن اکنون می‌تواند ایالات متحده را به معامله باز‌گرداند. در واقع، او در جریان کارزار انتخاباتی این را قول داد. اما، شما نمی‌توانيد پیش از ازدواج قول بدهید. چهار روز از سوءقصد می‌گذرد، و بایدن ساکت است؛ ظاهراً فکر می‌کند آیا لازم است به معامله بازگردد. اسرائیل اخطار صریحی به او داده است.

البته، ایران با درخواست محکوم کردن ترور و اتخاذ اقدامات مناسب به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کرد، اما بعید است که این فایده‌ای داشته باشد. ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ادامه دارد

در شورای امنیت سازمان ملل نیروهایی وجود دارند که تروریسم دولتی اسرائیل را چیز بدی نمی‌دانند. و تل آویو واشنگتن را شبیه دُم سگ می‌چرخاند.

این بازی‌ها خطرناک هستند. تهران، قربانی ترور دولتی مجازات‌نشده، ممکن است یک روز از خط قرمز عبور کند. وضعیت داخلی آن‌را به این سوق می‌دهد. تحریم‌های جدید ایالات متحده وضعیت بحرانی کشور را بدتر کرده است. هر ضعف مقامات به مثابۀ شاهدی بر شکست آن‌ها تلقی می‌شود. اکنون رسانه‌های ایرانی با صدای رسا این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا این همه حفره در نظام امنیتی کشور وجود دارد تا آدمکشان اسرائیلی از طریق آن به کشور رسوخ کنند. این به اقتدار رهبری لطمه می‌زند.

ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ادامه دارد این را باید درک کرد که موضع خویشتن‌دارانه رهبری ایران ممکن است به آخر برسد، زیرا بدون واکنش، مقامات در چشم جمعیت برای پایان دادن به ترورها ناتوان به نظر می‌رسند. بگذارید از گمانه‌زنی در باره پاسخ ایران به سوءقصد بعدی احتراز نماییم. ژنرال محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت که «ایران تا تعقیب و مجازات عاملات ترور شهدا سلیمانی و فخری‌زاده از پا نخواهد نشست.»

در تل آویو در ارتباط با این تهدید‌ها آرامش کامل وجود ندارد. بلافاصله پس از سوءقصد، آویو کوچاوی رییس ستاد نیروهای دفاعی اسرائیل از واحدهای نظامی در بلندی‌های جولان دیدن کرد. ژنرال اعلام کرد که «اسرائیل آماده است تا شرایط را به هر سمتی سوق دهد.»

البته، افراد با هوشی در «موساد» وجود دارند. معلوم نیست آن‌ها احتمال یک ضربه هدفمند به وسیله یک موشک هدایت‌شونده ایران به یکی از هدف‌های اسرائیلی را چگونه بررسی می‌کنند. این‌که آیا مراکز «موساد» یا یکی از مراکز برنامه اتمی اسرائیل می‌تواند چنان هدفی باشد، رمز و رازی است که در تاریکی قرار دارد. یک چیز روشن است: سیاست بی‌رحمانه تورات برای از بین بردن دشمنان آشکار و مفروض «موساد»، احتمال چنان پاسخی را از تهران افزایش می‌دهد.

همان‌طور که از وضعیت می‌توان دید، اسرائیل به بازگشت چهارچوب «معامله اتمی ۱+۵» علاقه‌ای ندارد، و دلیل اصلی این باور است که «ایرانی‌ها در هر ‌حال فریب خواهند داد.» اما، دیگر قدرت‌های اتمی چنین فکر نمی‌کنند و اسرائیل امن‌تر خواهد بود، اگر به جای سوق دادن آن‌ها به فاجعه، با آن‌ها همراه شود.

https://www.fondsk.ru/news/2020/12/02/otstrel-iranskih-uchenyh-atomschikov-prodolzhaetsja-52375.html

 ——————

* فهرست دانشمندان عراقی که در جریان اشغال آمریکایی ترور شدند: