گوناگون, سرتیتر

جنایت ارتش استرالیا در افغانستان – مهدی ضمیری

جنایت ارتش استرالیا در افغانستان

به شیوه آمریکا در جنگ عراق

چندی قبل نخست وزیر استرالیا که همانند بسیاری از استرالیایی های مهاجر متعلق به خانواده های برده دار و برده فروش سابق اروپا است از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف کرد. تحقیقات ارتش استرالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم 39غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی قتل عمدی کشتار کردند آنهم به شیوه جنایت کارانه آمریکا در جنگ و اشغال عراق. ارتش استرالیا گفته که این نظامیان محاکمه خواهند شد. وزارت خارجه افغانستان این قتل‌ها را نا بخشودنی خوانده بود این وزارت خانه آنقدر ضعیف و بی مایه است که جرات نکرد آنرا علنا به اطلاع مردم افغانستان از طریق رسانه ها برساند.

توییت یک عکس توسط ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین درباره بد رفتاری سربازان استرالیایی با غیر نظامیان در افغانستان خبر ساز شد. اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا این تصویر را زننده و به شدت توهین آمیز قلمداد کرد نوش دارو بعد از مرگ سهراب دانسته است. آقای لیجیان در توییتی نوشته است: چندی قبل نخست وزیر استرالیا از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف عمیق کرد.

تحقیقات ارتش استرالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم 39غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی و به شیوه کشتار آمریکا در زندانهای عراق با شکنجه غیر قابل تصور به قتل رسانده‌اند. ارتش استرالیا گفته که این نظامیان محاکمه خواهند شد. وزارت خارجه افغانستان این قتل‌ها را نا بخشودنی خوانده است ولی جناب ایشان در این کشور عددی نیست و ادعا کرده ما چنین اقداماتی را شدیداً محکوم کرده و خواستار پاسخگویی هستیم. رسانه‌های استرالیایی گزارش داده اند که این توییت باعث صدمه به روابط چین و استرالیا شده است. به نوشته این رسانه‌ها در این توییت، مقام چینی تصویر جعلی و ترسناک را از یک سرباز استرالیایی نشر کرده که با یک چاقوی خونین یک کودک افغان را تهدید می ‌کند. احتمال پیگرد سربازان استرالیایی برای جناینت جنگی در افغانستان یک کماندوی استرالیایی معترف به سهم داشتن در جنایت جنگی در افغانستان خود کشی کرد.

نخست وزیر استرالیا خواستار عذر خواهی پکن از کانبرا شده است و گفته که چین باید از این پست توییتری ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه شرمنده شود. هوا چون اینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین انتقاد اسکات موریسون را رد کرده و گفته که استرالیا باید از رفتار نیروهایش در افغانستان «شرمنده» باشد. سربازان استرالیا در ولایت ارزگان مستقر بودند چندی قبل نخست وزیر استرالیا از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف سرسری کرده بود انگار این جنایت خبر مهمی نبوده . تحقیقات ارتش استرالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم 39 غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی و فجیع بیشتر با چاقو به قتل رسانده‌اند. ارتش استرالیا گفته که این نظامیان را محاکمه خواهد کرد . همان ادعایی که آمریکا در عراق درزمان اشغال این کشور میکرد وزارت خارجه افغانستان بی قدرت آفغانستان این قتل‌ها را نابخشودنی خوانده بود، اما از نتیجه این تحقیق استقبال کرده چندی قبل نخست وزیر استرالیا از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف عمیق کرد.

تحقیقات ارتش استرالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم 39 غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی به قتل رسانده‌اند. ارتش استرالیا گفته که این نظامیان محاکمه خواهند شد. چندی قبل نخست وزیر استرالیا از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف عمیق کرد. تحقیقات ارتش استرالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم 39غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی به قتل رسانده‌اند. این همه ماجرا نیست در انتقال سربازان استرالیایی در افغانستان با هواپیما تعدادی سربازن افغانی هم در جمع آنها بودند که خلبان ادعا کرد جا تنگ است و امکان انتقال اینهمه سرباز ممکن نیست بلافاصله یک فرمانده ارتش استرالیا تعدادی را در هواپیما با چاقو به قتل رساند و به به خلبان گفت حالا کافی جا داریم .

ارتش استرالیا ادعا کرده که این نظامیان محا کمه خواهند شد. وزارت خارجه بی بخار افغانستان این قتل‌ها را نا بخشودنی خوانده اما از نتیجه این تحقیق استقبال کرده و آن را قد می در جهت رسیدن به عدالت خوانده‌است چندی قبل نخست وزیر استرالیا از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف عمیق کرد. تحقیقات ارتش استرالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم 39غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی شکنجه و به قتل رسانده‌اند ارتش استرالیا ادعا میکند که این نظامیان محاکمه خواهند شد. وزارت خارجه افغانستان این قتل‌ها را از موضع بسیار ضعیف نا بخشودنی خوانده بود. ارتش استرالیا گفته که این نظامیان محاکمه خواهند شد. وزارت خارجه افغانستان این قتل‌ها را نابخشودنی خوانده بود، اما از نتیجه این تحقیق استقبال کرده و آن را قدمی در جهت رسیدن به عدالت خوانده‌است.

چندی قبل نخست وزیر استرالیا از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف عمیق کرد. تحقیقات ارتش استرالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم 39 غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی به قتل رسانده‌اند. ارتش استرالیا گفته که این نظامیان محاکمه خواهند شد. وزارت خارجه افغانستان این قتل‌ها را نابخشودنی خوانده بود، اما از نتیجه این تحقیق استقبال کرده و آن را قدمی در جهت رسیدن به عدالت خوانده‌است. یک سرباز استرالیایی در سال 2012 بازداشتی دست بسته را با چاقو کشته بود

نخست وزیر استرالیا گفته است: موارد قابل ‌ملاحظه ‌ای از حوادث و مسائلی باقی مانده که باید تحقیقات تکمیلی روی آنها انجام شود و چنین تحقیقاتی ماهیتا پیچیده است. آقای موریسون گفته بود که دفتر بازرس ویژه اختیار بررسی اقدامات ارتش و در صورت لزوم اعلام جرم علیه نیروهای نظامی را دارد. در سال‌های اخیر گزارش‌هایی از بدرفتاری و همچنین کشتار غیرنظامیان و زندانیان افغان به دست سربازان استرالیایی منتشر شده است که فاجعه بار و غیر قابل تصور است .

ضمیری برلن (30.11.2020)