پرش به محتوا

رئیس‌جمهور کوبا: در کوبا، ارزشمندترین گنجینه‌ی ما، زندگی است – گرانما – محمد قربانی

img_20201102_2245316295800536564867886.jpg

رئیس‌جمهور کوبا: در کوبا، ارزشمندترین گنجینه‌ی ما، زندگی است
فراخوانی برای آن‌که بعضی شیوه‌های رفتاری‌مان را تغییر دهیم و با احتمال کمترین خطر با بیماری (کرونا) زندگی کنیم
نویسنده: یودی کاسترو مورالس
منبع: گرانما، ۹ اکتبر ۲۰۲۰
مترجم: محمد قربانی
@CubaSolidarity


رئیس‌جمهور کوبا، میگل دیاس-کانل برمودس در برنامه‌ی تلویزیونی «میزگرد» در ۸ اکتبر درباره‌ی تعدیل‌های انجام‌شده بر مبنای شرایط جاری به‌منظور بهبود برنامه‌ی ملی پیشگیری و مهار [شیوع کرونا] که در آخرین نشست هیئت سیاسی حزب به ریاست دبیر اول کمیته‌ی مرکزی حزب، فرمانده رائول کاسترو روث تأیید شد، اظهار داشت راهکار کوبا برای مقابله با کووید ـ ۱۹ مؤثر بوده است و نتایج مثبت آن مشهود است.

وی تشریح کرد که این به‌روزرسانی شامل اقداماتی است که در هر مرحله از شیوع [کووید ۱۹] قرار است انجام گیرد؛ این چیزی است که شرایط عادی جدید شناخته می‌شود؛ و مبنای رفتاری زندگی روزمره قرار خواهد گرفت. او در آغاز سخنانش یادآور شد که با ورود کوویدـ ۱۹، شرایط دشوار جهانی بی‌ثبات‌تر و ناامیدکننده‌تر شده است. کوبا مجبور شد با واقعیات چالش‌برانگیزی در سطح ملی روبه‌رو شود، چالش‌هایی که خود را در شیوع کرونا، محاصره‌ی خشن و فزاینده‌ی ایالات متحده، و نیز تلاش برای پیشبرد توافقات حزب و استراتژی اقتصادی و اجتماعی کشور بروز داد. او بر کار در سه جبهه‌ی اساسی متمرکز شد: مهار شیوع بیماری؛ مواجهه، مقابله و محکوم کردن محاصره؛ و اجرای توافقات آخرین کنگره، به‌ویژه نکات مربوط به راهبرد اقتصادی اجتماعی.

kuba_erster_mai_jr12765820166570503489.jpg

دیاس‌-کانل گفت، با توجه به آنچه انجام شده، اگرچه ما قانع نیستیم و ممکن است انتقاداتی داشته باشیم، به نتایج قابل ارائه‌ای رسیده‌ایم و می‌توانیم برای آینده هدف‌گذاری کنیم. وی با پرداختن به یکی از این عرصه‌های مهم، یعنی نبرد با کووید-۱۹، بر اثربخشی راهبردی که بر بنیاد تجربه‌ی انقلاب در پزشکی ممکن شد و مشارکت همکاران در سراسر دنیا به آن غنا بخشید، کمک جامعه‌ی علمی کوبا، سازمان‌های سیاسی و توده‌ای کوبا، و البته، نظام سلامت همگانی، تأکید ورزید.

kuba_erster_mai_granma11284519773642592568.jpg

با مروری بر ماه‌های رویارویی [با شیوع بیماری]، وی خاطرنشان کرد که تمام عناصر پیش‌بینی‌شده در ارزیابی اولیه‌ی وضعیت کشور از دل واقعیات بیرون آمدند و بر اثربخشی آن‌ها تأکید کرد.
وی اظهار داشت در اوایل همه‌گیری با بیماری آشنایی زیادی نداشتیم، دانش و یادگیری‌مان به ما اجازه داد تا بر اوج شیوع در ماه آوریل غلبه و به درجه‌ای از ثبات دست پیدا کنیم. با این‌همه، محاسبات مدل‌های ریاضی‌مان احتمال موج دوباره‌ی آن را پیش‌بینی می‌کرد. او گفت، در اوج فراگیری، روزانه حدود ۲٬۰۰۰ تست انجام می‌شد؛ اما با موج جدید که مدت بیشتری طول کشید، تست‌ها به‌طور چشمگیری افزایش یافت. اثربخشی برنامه‌ی درمانی در دوره‌ی موج دوم با میزان مرگ‌ومیر کمتر خود را نشان داد، این میزان اکنون از هر ۱۰۰ مورد مبتلا ۲٫۰۷۹ می‌باشد. در مورد وضعیت جاری گرایش به سمت ترخیص از بیمارستان از تعداد موارد پذیرش بیشتر است. بیشترین کنترل تکثیر ویروس در هاواناست، و بیشترین موارد مثبت در سییگو دِ ابیلا و سنکتی اسپیریتوس مشاهده شده است؛ و همچنین افزایش شمار مناطقی که برای چند ماه هیچ موردی گزارش نشده است.

وی افزود، در سراسر دنیا، تعداد قربانیان از یک‌میلیون فراتر رفته است، که بیش از نیم‌میلیون آن در آمریکای لاتین است، و این در حالی است که ما سوگوار ۱۲۳ بیمار جان باخته هستیم. به این ترتیب درجه‌ی مرگباری بیماری در جهان ۲٫۹، در آمریکای لاتین ۳٫۳ و در کوبا ۲٫۰۷۹ درصد می‌باشد. در جهان ۷۵ درصد بیماران بهبود یافته‌اند، در قاره‌ی آمریکا ۶۵ درصد، و در کوبا ۹۱ درصد. مقایسه‌ی درصد این موارد نسبت به جمعیت در کوبا ۷، در جهان ۲۱٫۸ و در آمریکای لاتین ۳۱٫۴ درصد می‌باشد.
بیش از ۳۶میلیون مورد در جهان
۱۷میلیون در آمریکای لاتین
۵٬۹۱۷ مورد در کوبا

kuba_erster_mai_jr5482758070424137073.jpg

آرزومند شرایط عادی با کمترین خطر ابتلا هستیم
دیاس-‌کانل، منطق ادامه‌ی محدودسازی‌های اکید را زیر سؤال می‌برد و می‌گوید با چنین شاخص‌هایی، استراتژی هوشمندانه‌تر فراگیری زندگی با بیماری، ازسرگیری فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، تقویت برنامه‌های پیشگیری و درمانی، و آرزوی شرایط عادی نوین با پایین‌ترین خطر است.
وی با اشاره به تغییرات انجام‌شده در استراتژی، بر نیاز به توضیح عمیق درباره‌ی تعدیل‌ها، برای اطمینان خاطر و حمایتِ مردم، و بالاتر از همه، افزایش درک خطر موجود تأکید کرد، زیرا ویروس حضور دارد و در کمین استفاده از کوچک‌ترین نقض اقدامات تثبیت‌شده یا رهنمودها می‌باشد. رئیس‌جمهور مصرّ بود که اکنون زمان مشارکت هرچه بیشتر مردم و سهیم‌شدن در پذیرش مسئولیت‌ها در سطوح فردی، خانوادگی، محلی و جامعه، به ویژه در مدارس، کارخانه‌ها، فروشگاه‌ها و مکان‌های عمومی می‌باشد.

او در بحث پیرامون دیگر نتایج ابعاد نبرد با کووید-۱۹ در کوبا گفت، صددرصد موارد تأییدشده و افراد مرتبط در بیمارستان‌ها درمان شده‌اند. به‌علاوه، بخش‌های مراقبت‌های ویژه‌ی ما هرگز از هم نپاشید. ما هیچ مرگ‌ومیری بین کودکان، زنان باردار یا کارکنان بخش سلامت در کشور نداشتیم، گرچه سوگوار چهار تن از همکاران پزشک فعال در خارج از کوبا هستیم.

در مورد نتایج ستودنی دیگر، او ۷۰۰ پروژه‌ی تحقیقی و ۱۶ آزمایش بالینی در حال انجام درخصوص ۱۳ محصول دارویی مرتبط را برجسته ساخت. درضمن، رئیس‌جمهور از ۵۲ نفر عضو بریگاد پزشکی که در سراسر جهان به مبارزه با کووید-۱۹ می‌پردازند و نیز متخصصان حرفه‌ای که در این کشورها به آن‌ها پیوستند، یاد کرد.

به همین نحو او از پزشکان، پرستاران، دانشمندان، تکنیسین‌های آزمایشگاه‌ها، و همه‌ی کسانی که در این مبارزه شرکت داشتند، قدردانی به عمل آورد؛ همچنین نقش جوانان و دانشجویان، همراه با مشارکت دولت‌های منطقه‌ای و شهری، سازمان‌های سیاسی و توده‌ای، و مردم را ستود. او در اظهاراتش به اهمیت عامل نظام برنامه‌ریزی که اغلب به آن انتقاد می‌شود پرداخت و گفت این عامل در وضعیت بسته بودن مرزها، کسادی بازار، و اعمال فشار شدید اقتصادی و مالی دولت ایالات متحده، دسترسی به مواد غذایی یارانه‌ای، نظارت بر تأمین مواد اضافی خوراکی، و اقلام بهداشت شخصی را تضمین کرده است.

kuba_erster_mai_acn8048294352738135870.jpg

او گفت این یک معجزه است، حقیقت این است که در پسِ این معجزه ایده‌ی دفاع از مردم، تجربیات، اصول و افکار فیدل و فرمانده ارتش رائول کاسترو روث وجود دارد.
دیاس‌ـکانل اظهار داشت، در کوبا، ارزشمندترین گنجینه‌ی ما زندگی است. لذا، ما فراخوانی در پیش داریم تا بعضی از شیوه‌های رفتاری‌مان را تغییر دهیم، و با کمترین امکان ریسک با وجود ویروس بیماری زندگی کنیم.

او تصریح کرد زمان آن است که سطح مسئولیت هایمان را ارتقا بخشیم، فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنیم، دست‌هایمان را مکرر بشوییم، ماسک بزنیم، از اجتماعات و فضاهای نزدیک به هم دوری کنیم، و همه‌چیز را برای مراقبت از همدیگر فراهم کنیم. توان اصلی ما سرمایه‌ی انسانی ماست، چیزی که ما را به جایگاه پیشگام در میان جستجو گران علاج بیماری و واکسن رسانده است؛ اما، با توجه به آنچه اکنون در دست داریم، باید از تنها واکسنی که مؤثر بودنش ثابت شده است: یعنی انضباط و مسئولیت فردی و اجتماعی سود ببریم.

@CubaSolidarity

منبع کانال تلگرام همبستگی با کوبا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: