تاریخی, سرتیتر

ترکیه و جایگزین کردن یک ملت با ملت دیگر در قره‌باغ

منبع: بنیاد فرهنگ استراتژیک
نویسنده: ولادیمیر پروخاتیلوف
برگردان: ع. سهند

۲۶ نوامبر ۲۰۲۰  

تارنگاشت عدالت

ترکیه و جایگزین کردن یک ملت با ملت دیگر در قره‌باغ

مهندسی جمعیتی ترکیه در قره‌باغ

  طبق گزارش «اسکای نیوز عربی»، دولت ترکیه ده‌ها خانواده عرب و ترکمن را از مناطق تحت کنترل خود در شمال شرق سوریه «برای اسکان آن‌ها در مناطقی که نیروهای ارمنی از آن‌ها خارج شدند و ایجاد تغییرات جمعیتی در منطقه» به قره‌باغ منتقل کرده است.

درک این‌که هدف از «تهاجم جمعیتی» ترکیه چیست آسان است: ارمنستان و بخشی از قره‌باغ که تحت کنترل ارمنستان باقی مانده از شمال و از شمال غرب به وسیله ترکمن‌های وفادار به آنکارا، که یک «گروه نظامی آماده» محسوب می‌شوند، احاطه شده است؛ آنکارا با جایگزین کردن یک ملت با ملت دیگر «مصمم است شکل جمعیتی منطقه را تغییر دهد.»

نقشه: محل زندگی ترکمن‌های سوریه در استان‌های لاذقیه و حلب

حدود صدهزار ترک سوری (ترکمن‌ها) در قلمرو سوریه مدرن، در استان‌های لاذقیه و حلب زندگی می‌کنند. ترکمن‌ها برای ده سال با دولت مرکزی در دمشق در جنگ بوده اند. در سال ۲۰۱۱، «جنبش ترکمن سوریه» در ترکیه ایجاد شد، و یک سال بعد «پلاتفرم ترکمن‌های سوریه» که به وسیله مقامات ترکیه حمایت می‌شد، تأسیس گردید
در سال ۲۰۱۱، «جنبش ترکمن سوریه» در ترکیه ایجاد شد، و یک سال بعد «پلاتفرم ترکمن‌های سوریه» که به وسیله مقامات ترکیه حمایت می‌شد، تأسیس گردید. گروه‌های مسلح ترکمن با شماری از سازمان‌های تروریستی که در روسیه غیرفانونی هستند، در ارتباطند. 

شفان الخابوری نماینده دولت خودمختار شمال شرق سوریه (روژاوا) برای «اسکای نیوز عربی» اطلاعات دربارۀ اسکان خانواده‌ها از سوریه به ناگورنو- قره‌باغ با هدف ایجاد تغییرات جمعیتی در قره‌باغ را تأیید کرد.

الخابوری گفت که دولت ترکیه در صدد است با استفاده از مهندسی جمعیتی، تغییر جمعیتی مشابهی را در شمال شرق سوریه، در شهر عفرین که فقط ۷ درصد جمعیت بومی آن باقی مانده است، تکرار کند. «آن‌ها اکنون می‌خواهند این تجربه را در قره‌باغ تکرار کنند.»

نقشۀ کردستان سرخ بین جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان و جمهوری شوروی سوسیالیستی ارمنستان «منطقۀ خودمختار کردستان» به مثابۀ بخشی از جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان به موجب قطع‌نامه «کمیتۀ اجرایی مرکزی ماوراء قفقاز» در ۷ ژوئن ۱۹۲۳ تأسیس شد. بنابراین، در تاریخ خلق کرد، نخستین واحد خودگردان در قلمرو اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تأسیس گردید، که در اسناد تاریخی «کردستان سرخ» نامیده می‌شد
در تاریخ خلق کرد، نخستین واحد خودگردان در قلمرو اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تأسیس گردید، که در اسناد تاریخی «کردستان سرخ» نامیده می‌شد.

فرمان ایجاد یک کردستان خودمختار در قلمرو آذربایجان مرزهای آن‌را مشخص نکرد. کردستان سرخ از ۲۲۸ شهرک در بخشی‌هایی از مناطق زنگزور، شوشا، جبرئیل و جوانشیر تشکیل می‌شد. در ابتدا، مرکز آن شهر شوشا بود، و پس از ۱۹۲۴ مرکز آن به مینکندو سپس لاچین (عبدالیار سابق) منتقل شد. «کمیتۀ اجرایی مرکزی ماوراء قفقاز» در سال ۱۹۲۹ منطقه کردستان را منحل کرد.

منبع کردی «عفرین پست» گزارش می‌دهد که مقامات ترکیه به تازگی در مرکز منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه دو دفتر برای ثبت نام خانواده‌هایی که مایلند به ناگورنو-قره‌باغ/ آرتساخ نقل‌مکان کنند «با هدف اسکان نهایی در اراضی اشغال شده به وسیله ارتش آذربایجان»، افتتاح کرده است
مقامات ترکیه به تازگی در مرکز منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه دو دفتر برای ثبت نام خانواده‌هایی که مایلند به ناگورنو-قره‌باغ/ آرتساخ نقل‌مکان کنند «با هدف اسکان نهایی در اراضی اشغال شده به وسیله ارتش آذربایجان»، افتتاح کرده است. یکی از دفاتر در بخش قدیمی عفرین در ساختمان «بانک اعتبار مردم» که سازمان اطلاعات ترکیه آن‌را به مقر خود تبدیل کرده است، قرار دارد. و دفتر دوم در جوار بیمارستان الشفا در بخش جدید عفرین واقع است. مرکز اطلاعات ترکیه در این محل است. هم‌اکنون صف خانواده‌های ترکمن، که اکثر آن‌ها از استان حمص هستند، در برابر این دفتر کشیده شده است. اطلاعات ترکیه پیش از فرستاندن آن‌ها به ناگورنو-قره‌باغ آن‌ها را وارد پایگاه داده‌های خود می‌کند.

واروژان گغامیان، ترک‌شناس و مشاور رییس‌جمهور ارمنستان در ارتباط با مهندسی جمعیتی جدید ترکیه نوشت: «خوب، شما باید هشیار باشید، اگر خطر فیزیکی جدیدی را که متوجه ما است درک می‌کنید، وقت آن است که خواهان کاردانی و سیاست‌های واقعی بشوید، نه یک سیرک.»

بنا به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، انتقال خانواده‌های ترکمن به ناگورنو-قره‌باغ با سرویس اطلاعاتی ترکیه (میت) و اعضای گروه‌های تروریستی معروف مانند «گرگ‌های حاکستری»، «سلطان مراد»، «شاه سلیمان» و گروه «الحمزه» هماهنگ می‌شود
انتقال خانواده‌های ترکمن به ناگورنو-قره‌باغ با سرویس اطلاعاتی ترکیه (میت) و اعضای گروه‌های تروریستی معروف مانند «گرگ‌های حاکستری»، «سلطان مراد»، «شاه سلیمان» و گروه «الحمزه» هماهنگ می‌شود. همۀ آن‌ها در اعزام جهادیون به ناگورنو-قره‌باغ برای شرکت در جنگ در سمت ارتش آذربایجان درگیر بودند.

رامی عبدالرحمن سرپرست «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» گفت که جنگجویان ترکمن و خانواده‌های آن‌ها به ناگورنو-قره‌باغ منتقل می‌شوند، «زیرا ترکیه ادعا می‌کند ریشه‌های آن‌ها به آن مناطق در قفقاز بازمی‌گردد.»

لامار ارکندی کارشناس گروه‌های تروریستی به «اسکای نیوز عربی» گفت که خانواده‌های ترکمن‌ها و مزدوران عرب از آغاز درگیری وارد نوگورنو-قره‌باغ شدند. به گفته این کارشناس، ترکیه پس از تکمیل اسکان وسیع ترکمن‌ها در نوگورنو-قره‌باغ، برای مداخله مسلحانه و اشغال واقعی منطقه بهانه خواهد داشت.

الهام علی‌اف رییس‌جمهور چندین بار گفته است که در مناطقی که در چهارچوب توافق‌نامه ۹ نوامبر به آذربایجان منتقل شد، آذربایجانی‌ها اسکان خواهند یافت. اما، به نظر می‌رسد آنکارا در این مورد نقشه‌های دیگری دارد
الهام علی‌اف رییس‌جمهور چندین بار گفته است که در مناطقی که در چهارچوب توافق‌نامه ۹ نوامبر به آذربایجان منتقل شد، آذربایجانی‌ها اسکان خواهند یافت. اما، به نظر می‌رسد آنکارا در این مورد نقشه‌های دیگری دارد.

براساس سرشماری سال ۱۹۲۳، ارمنی‌ها ۹۴ درصد جمعیت ناگورنو-قره‌باغ را تشکیل می‌دادند، از ۶ درصد باقی اکثراً آذربایجانی (ترک) بودند. در میان اقلیت‌ها تعداد کردها که از دیرباز در این سرزمین‌ها زندگی می‌کردند، روس‌ها، و هم‌چنین تعداد یونانی‌ها چشم‌گیر بود. در سال‌های قدرت شوروی، درصد جمعیت آذربایجانی ناگورنو-قره‌باغ به ۲۵٫۱ درصد افزایش یافت، در حالی‌که درصد جمعیت ارمنی به ۷۶٫۹ درصد کاهش یافت.

به گفتۀ فخرالدین پاشایف سرپرست «مرکز فرهنگ کردی» آذریابجان (Ronai) امروز حدود ۲۴۰ هزار کرد در آذربایجان زندگی می‌کنند، اما ترکیه قصد دارد با اسکان گستردۀ خانواده‌های ترکمن در نورگورنو-قره‌باغ از بازگشت کردها و آذربایجانی‌ها‌ به آن منطقه جلوگیری کند.

اگر مهندسی جمعیتی ترکیه موفق شود، ناگورنو-قره‌باغ نه فقط برای آذربایجانی‌ها و کردها، بلکه به ويژه برای ارمنی‌ها نامساعد خواهد شد.   


https://www.fondsk.ru/news/2020/11/26/turcia-zaseljaet-karabah-ili-kak-odin-narod-zamenjajut-drugim-52335.html
  


توضیح مترجم:
۱- متن گزارش «اسکای نیوز» به عربی: «خطوات تركية «مريبة» في كاراباخ.. سوريون في «كردستان الحمراء»»، اسکای نیوز عربی، ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰؛ متن گزارش به انگلیسی:

ttps://www.archynewsy.com/sky-news-arabia-turkey-wants-to-repopulate-artsakh-with-syrian-turks/ ۲-

گزارش «عفرین پست»: «برای ثبت‌نام کسانی که مایل به اقامت در قره‌باغ هستند… دو دفتر باز شد»، ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰:

ttp://afrinpost.net/en/2020/11/two-offices-opened-in-afrin-to-register-those-wishing-to-settle-in-karabakh/