کوبا, گوناگون, سرتیتر

دیگو آرماندو مارادونا اسطوره چپگرای فوتبال جهان چشم از جهان فرو بست!

دیگو آرماندو مارادونا اسطوره چپگرای و مردم دوست فوتبال جهان فوت کرد. وی به دلیل ایست قلبی در سن ۶۰ سالگی چشم از دنیا فرو بست.

diago_maradona

وی پیش از این به دلیل تومور در مغز در بیمارستان بستری شده بود و مورد جراحی واقع شده بود و پس از آن مرخص شد اما تحت مراقبت پزشکان در منزلش قرار داشت.

دیگو آرماندو مارادونا در سال ۱۹۶۰ میلادی در یک محله فقیر نشین در بوینس آیرس متولد شد.

مارادونا به شهادت بیشتر صاحبنظران فوتبال بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و ستاره دهه هشتاد میلادی به‌شمار می‌رود.

maradona

مارادونا به دلیل دست و پنجه نرم کردن با فقر و تنگدستی همیشه در کنار مردم آمریکای لاتین قرار داشت، دیه گو از رفقای فرمانده فیدل کاسترو و فرمانده هوگو چاوز بود و همیشه حمایت خود را از حکومت های چپگرای سوسیالیستی آمریکای لاتین بی پرده بیان می‌کرد او مدافع زحمتکشان بولیوی و ونزوئلا و حامی مادورو و مورالس بود و تا آخرین لحظه به آرمانش وفادار ماند.

maradona_chavez_morales

مارادونا در رده ملی ۹۱ بار برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت و ۳۴ بار گلزنی کرد.

او در چهار جام جهانی فوتبال شرکت داشت. مارادونا در یک‌چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک هر دو گل پیروزی آرژانتین را در برابر انگلستان که از مدعیان قهرمانی بود، وارد دروازه کرد تا آرژانتین در نیمه نهایی و فینال نیز با کارکرد درخشان او برابر بلژیک و آلمان غربی به پیروزی رسیده و قهرمان شود.

(2)CUBA-HABANA-POLITICA-CASTRO-CHAVEZ-MARADONA-REUNION

(110723) — LA HABANA, julio 23, 2011 (Xinhua) — El l¨ªder de la Revoluci¨®n cubana Fidel Castro (c), observa mientras el futbolista argentino Diego Armando Maradona (i), saluda al presidente venezolano, Hugo Ch¨¢vez (d), en la ciudad de La Habana, capital de Cuba, el 23 de julio de 2011. Maradona visit¨ªo al presidente venezolano para desearle una pronta recuperaci¨®n. (Xinhua/Estudios Revoluci¨®n/ABN) (ce)

گل اول مارادونا در این دیدار که توپ را زیرکانه با دست وارد دروازه کرد، به گل «دست خدا» معروف شد. او ۶۰ متر را با دریبل زدن چهار بازیکن انگلیس و دروازه‌بان این تیم پیمود و گل دوم تیمش را هم به ثمر رساند که بسیاری آن را بهترین گل تاریخ فوتبال می‌دانند.

سال ۲۰۰۲ در نظرسنجی فیفا این گل به عنوان «گل قرن» فوتبال برگزیده شد.

مارادونا اوج فوتبال خود را در تیم فوتبال ناپل ایتالیا پشت سر نهاد و به «خدای» فقرا و هواداران شهر ناپل تبدیل شد، مسیر زندگی آرماندو جادخ صاف و مستقیمی نبود و پر از دست انداز و بالا و پائین بسیار داشت، اعتیاد به مواد مخدر بدترین آنها بود، مارادونا بارها برای معالجه به کوبا  رفت و فرمانده فیدل او را با آغوش باز می پذیرفت و برای معالجه اش از پزشکان کوبايی کمک می گرفت.

یادش گرامی باد.

حمایت مارادونا از مادورو و تحقیر ترامپ

مارادونا: خوشحالی آمریکای لاتین از پیروزی آملو

حزب کمونیست مکزیک ، در باره نتایج انتخابات ریاست جمهوری : باز آرایی سلطه بورژوازی

آیا جام جهانی نمایش سرمایه‌داری برای چپاول فقراست؟

فراخوان مارادونا برای دفاع از ونزوئلا

مارادونا: حاضرم برای ونزوئلا علیه امپریالیسم بجنگم

عدم صدور ویزای ورود به آمریکا برای دیگو مارادونا

صدها هزار تن برای وداع با فرمانده فیدل در سانتیاگو د کوبا جمع شدند

نامه به مارادونا

۱ دیدگاه

 1. حمید محوی says

  متأسفانه کوکائین مارادونا را نابهنگام از بین برد

  لایک

 2. فیلمی از زندگانی ستاره بزرگ فوتبال از تلیویزیون فرانسوی/آلمانی آرته که بسیار آموزنده است:
  Maradona, der Goldjunge – Die ganze Doku | ARTEhttps://www.arte.tv/de/videos/034047-000-A/maradona-der-goldjunge/
  داستان پسر بچه ای که در محله های پایین شهر زاییده و بزرگ شد!
  باوجودیکه چندین بار با لغزش هایی به گذشته خود پشت کرد، ولی دایما نیروی لایزال محله های کودکی اش وی را تصحیح و به دنبال کردن خواست آنان اجبار کرد.
  این فیلم بسیار آموزنده میباشد و نشان میدهد که چگونه مارادونا قربانی مافیا میگردد و چگونه با نیروی لایزال توده ها دوباره به زمین فوتبال جایی که میتوانست مارادونا باشد به مبارزه ادامه دهد.
  در کوبا به شعور مبارزات ضد امپریالیستی نایل آید و چهره چگوارا را بعنوان پرچم که همیشه حمل میکرد، روی بازوی خود خالکوبی نماید.
  بخصوص آموزنده برای همگان «پیروزی زندگی بر مرگی» است که مافیای ایتالیا و مافیای فیفا، درست در اوج جوانی و فوتبال همراه با شهرت و ثروت برای وی در نظر گرفته بود.
  مارادونا نه توانست همانند خیلی از ما بدنیای کارگران راه یابد و به حزب آنها به پیوندد، هرچند قلب او همیشه برای طبقه کارگر و زحمتکشان که از آنها وجودیت گرفته بود میزد.

  لایک

 3. م قربانى says

  ستارگان فراوانى در پهنه آسمان سوسو مى زنند، اما مارادونا از آن ستارگان درخشان است.

  لایک

 4. ای دنیای عجیب!
  دیه‌گو مارادونا، یکی دیگر از دوستان فقرا و فرماندهان انقلابی آمریکای لاتین هم در خاک خفت.
  یادش گرامی!

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.