رسانه ها

مخالفت اتحادیه سراسری دهقانان هند با «مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای»

منبع: دمکراسی مردم، نشریه حزب کمونیست هند (مارکسیست)

تارنگاشت عدالت

اتحادیه سراسری دهقانان هند با «مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای»


گرافیک وبکیپدیا

اتحادیه سراسری دهقانان هند (All India Kisan Sabha) طی بیانیه‌ای که در ۱۱ اکتبر منتشر شد، با حرکت دولت ناردنا مودی برای امضای پیمان «مشارکت تجاری جامع منطقه‌‌ای»، که منافع دهقانان کوچک و متوسط و طبقه کارگر هند را نادیده می‌گیرد، قاطعانه مخالفت کرد.

اگر هند یکی از شرکای «مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای» بشود، کشاورزی و هم‌چنین اقتصاد داخلی با یک تأثیر مرگبار رو‌به‌رو خواهد شد. بازارهای هند از تولیدات صنعتی ارزان از دیگر کشورها اشباع و بخش لبنیات شدیداً ویران خواهد شد.

سیاست‌های نولیبرالی در سراسر جهان ویرانی به بار آورده اند، و اقتصاد هند و‌ هم‌چنین افتصاد جهان با رکود فزاینده‌ای رو‌به‌رو هستند. با این وجود، دولت مودی هنوز به همان سیاست‌های غیرمسؤولانه چسبیده است و کمک‌های عظیمی در اختیار نیروهای سرمایه قرار می‌دهد. امضای «مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای»، بخشی از سیاست ضددهقانی دولت مرکزی تحت رهبری حزب بهارایتا جانتا- آر. اس. اس است.

بخش لبنیات معیشت ۱۰۰ میلیون خانوار دهقانی را در هند تأمین می‌کند و به دلیل ساختار تعاونی آن که طی قرون به وجود آمده، ۷۱ درصد قیمت شیر به خانوارهای دهقانی بازمی‌گردد. اگر هند با خواست «مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای» برای کاهش ۶۴ درصد مالیات کنونی بر واردات شیر و محصولات شیری موافقت کند، در آن‌صورت قیمت شیر در بازار داخلی سقوط خواهد کرد و منافع دهقانان دامدار آسیب خواهد دید. پودر شیر بدون چربی در هند ۲۶۰ روپیه برای یک لیتر است، در حالی‌‍‌که قیمت آن در نیوزیلند که بزرگ‌ترین تولیدکننده شیر در جهان است و ۹۳ درصد تولید خود را صادر می‌کند، ۱۷۰-۱۶۰ روپیه در لیتر است.

«مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای» محصولات کشاورزی زیادی را، از جمله سبزیجات، ماهی، غلات، و ادویه‌ها، دربر می‌گیرد و اگر به وسیله دولت مودی امضاء شود، تأثیر ویرانگی به ویژه بر دهقانان کوچک و حاشیه‌ای و بر کارگران کشاورزی که ۸۵ درصد جامعه دهقانی را تشکیل می‌دهند، خواهد داشت.
«مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای» پیش از این به دلیل ترس از سیل واردات ارزان از کشورهای دیگر، با مخالفت شدید هر بخش صنعتی عمده کشور از جمله خودروسازی، آهن، مس، آلومینیوم و نساجی رو‌به‌رو شده است

اتحادیه سراسری دهقانان هند، دهقانان و طبقه کارگر را به سازماندهی کارزار اعتراضی وسیع در سراسر کشور از جمله توزیع اعلامیه، تطاهرات و آتش زدن آدمک و تجمعات عمومی گسترده در روستاها برای مطالبه خروج دولت مودی از «مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای» فرامی‌خواند.

اتحادیه سراسری دهقانان هند برای بسیج مردم در ۴ نوامبر ۲۰۱۹ در روز اجلاس رهبری برای امضای «مشارکت تجاری جامع منطقه‌ای» دست به دست همه سازمان‌های دهقانی و کارگری هم‌فکر می‌‌دهد. شیوه مبارزه مشترکاً بررسی و بعداً اعلام خواهد شد.