رسانه ها

اولین نشست مشترک رئیس‌جمهور بولیوی و مورالس با تصاویر

همزمان با پیوستن دوباره دولت جدید بولیوی به برخی سازمان‌های کشورهای آمریکای لاتین که در دوره دولت انتقالی و غربگرای برآمده از کودتا به ریاست «جینین آنز» از آنها خارج شده بود، «لوئیس آرسه» رئیس‌جمهور این کشور برای اولین بار در یک نشست علنی مشترک با اوو مورالس حضور یافت.

رئیس‌جمهور بولیوی برای شرکت در یک نشست مشترک با اوو مورالس درباره جنبش‌های سوسیالیستی خود را به شهر «کوچابامبا» رساند و اولین دیدار مشترک علنی این دو در بولیوی بعد از بازگشت مورالس به بولیوی را رقم زد.

بنا بر گزارش آژانس خبری فرات، نشست ملی «جنبش برای حرکت به سوی سوسیالیسم» در این شهر بولیوی با سخنان مورالس و با حضور رهبران اتحادیه ها و جنبش های بومی و سوسیالیستی بولیوی آغاز شده بود.

به دنبال آغاز این نشست، آرسه رئیس جمهور بولیوی هم در آن شرکت کرد. آرسه و مورالس برخورد گرمی در این دیدار داشتند و در میانه تشویق شدید حضار، یکدیگر را بغل کردند.

همزمان با این تحولات، دولت جدید بولیوی در ادامه مخالفت‌هایش با مواضع دولت انتقالی و غربگرای برآمده از کودتای سال گذشته در این کشور، عضویت بولیوی در برخی از سازمان‌ها را احیا کرد.

وزارت خارجه بولیوی در بیانیه ای اعلام کرد، دولت این کشور مشارکت کامل خود به عنوان کشور عضو ائتلاف «بولیواری برای مردم آمریکا»، «پیمان تجارت مردم»، «جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب» و «اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی» را از سر می گیرد.

دولت جدید بولیوی به ریاست لوئیس آرسه همچنین روابط دیپلماتیک این کشور با ایران و ونزوئلا را احیا کرد.

دولت برآمده از کودتای سال گذشته بولیوی که به خروج اوو مورالس از کشورش منجر شد، ضمن قطع روابط با ایران و ونزوئلا، بولیوی را از چندین سازمان و پیمان خارج کرده بود.

مورالس به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر در بولیوی و پیروزی لوئیس آرسه نامزد مورد حمایش در انتخابات، بعد از حدود یک سال به کشور برگشت و مورد استقبال پر شور مردمی قرار گرفت.