اخبار
نوشتن دیدگاه

خصوصی سازی یعنی آتش به مال مردم: آغاز فروش املاک دولتي در بورس کالا

آغاز فروش املاک دولتي در بورس کالا

معاون توسعه بازار بورس کالای ایران گفت: وزارت دفاع نخستین ملک مازاد خود را برای فروش از طریق بورس کالا، عرضه می کند.

به گزارش حبرگزاری صدا و سیما، علیرضا ناصرپور افزود: وزارت دفاع یک قطعه زمین در شهرستان دماوند به مساحت 3600 متر مربع برای فروش در بورس کالا آماده عرضه کرده است.

وی ادامه داد: برای نخستین بار، یک وزارتخانه برای فروش ملک، اقدام به عرضه زمین در بورس کالا کرده است.

ناصرپور گفت: پایه پیشنهادی قیمت این زمین ۱۳۰ میلیارد ریال است و نحوه ثبت نام برای شرکت کردن در حراج، بدین گونه است که همه افراد می‌توانند با داشتن کد بورسی در این حراج شرکت و از ملک مذکور بازدید کنند.

وی افزود: زمان حراج ۹ آذر و زمان تحویل حداکثر ۹۰ روز پس از تنظیم مبایعه‌نامه است.

ناصرپور اضافه کرد: عرضه املاک در بورس توسط دستگاه‌های دولتی باعث شفافیت عرضه می‌شود و تاکنون برخی بانک‌ها و سایر نهادهای دولتی برای عرضه ملک در بورس کالا درخواست های خود را ارایه داده اند.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران گفت:با عرضه املاک در بورس کالا، امکان کشف قیمت بهتر و رقابت پذیری بیشتر فراهم می‌شود.

روابط عمومی بورس کالا هم اعلام کرد: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در اجرای برنامه فروش املاک مازاد خود، یک قطعه زمین محصور شده واقع در شهرستان دماوند را به قیمت پایه ۱۳۰ میلیارد ریال در تاریخ ۹ آذر امسال در بورس کالای ایران روی میز فروش می گذارد.

براساس اطلاعیه بازار املاک و مستغلات بورس کالای ایران، مساحت زمین فوق 45/3623 مترمربع بوده و دارای سند شش دانگ واقع در شهرستان دماوند است.

تضمین متقاضیان خرید برای شرکت در حراج مبلغ 9/3۹ میلیارد ریال معادل ۳ درصد قیمت پیشنهادی فروشنده، به صورت واریز وجه نقد یا تودیع ضمانت نامه بانکی در نظر گرفته شده است.

مهلت واریز وجه تضمین و ثبت درخواست جهت شرکت در حراج هم تا پیش از پذیرفته شدن بهترین قیمت پیشنهادی و انجام معامله خواهد بود.

نوع تسویه این عرضه که ۹ آذر در تابلوی املاک و مستغلات بورس کالا انجام می شود، به صورت نقدی و اعتباری بوده و خریدار نهایی به عنوان برنده حراج، ظرف ۱۰ روز کاری بعد از تاریخ انجام معامله فرصت دارد ۴۰ درصد بخش نقدی را به حساب عملیاتی بورس کالا واریز کند.

براساس شرایط مندرج در اطلاعیه عرضه این ملک، در زمینه مهلت و نحوه تقسیط و وثایق مورد نیاز توسط خریدار، در مرحله دوم هم برنده حراج باید معادل ۴۰ درصد از ثمن معامله را ظرف مدت حداکثر ۹۰ روز پس از تنظیم مبایعه نامه و همزمان با تحویل ملک به خریدار واریز نماید.

در مرحله سوم هم معادل ۲۰ درصد از ثمن معامله ظرف مدت حداکثر ۱۸۰ روز پس از تنظیم مبایعه نامه و همزمان با انتقال سند مالکیت به نام خریدار باید از سوی برنده حراج به فروشنده پرداخت شود.

سررسید تحویل ملک فوق ۹۰ روز پس از تنظیم مبایعه نامه و ارایه سند تسویه اعلام شده است.

خبر دیگر اینکه معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان ضمن تاکید بر فروش فولاد در بازارهای داخلی از طریق بورس کالا، گفت: عرضه فولاد در بورس کالا فضای سالم و رقابتی میان شرکت‌ها را حفظ می‌کند و سبب شفافیت در معاملات می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس کالا، مهرداد تولائیان درباره کشف قیمت فولاد در بورس کالا به بورس گفت: بیشتر فولادسازان با بخش‌هایی از مباحث مطرح شده پیرامون تنظیم قیمت فولاد از طریق بورس کالا موافقند.

وی افزود: یکی از بندهای مورد تایید بیشتر فولاد سازان این است که در داخل کشور، فروش داخلی فولاد باید از طریق بورس کالا عرضه شود، این عرضه سبب می‌شود فضای سالم و رقابتی میان شرکت‌ها حفظ و همچنین منجر به شفافیت در معاملات ‌گردد.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: نظام قیمت‌گذاری و عرضه به‌طور کامل باید به بازار سپرده شده و قیمت‌گذاری و عرضه باید در بورس کالا انجام شود زیرا هر جا نظام قیمت گذاری ذره‌ای از سازوکار بازار خارج شده و در روند معاملات یا قیمت، دخالت رخ دهد، رانت توزیع شده است.

تولائیان گفت: برای این مسئله دو استدلال موجود است، استدلال نخست بر دغدغه ستاد تنظیم بازار تاکید دارد که معتقدند با دخالت نکردن در قیمت‌ها، قیمت کالاها افزایشی می‌شود.

وی افزود: استدلال نخست در مقابل استدلال دیگر این است، قیمت تعیین شده برای محصولات در بورس با همان قیمت به دست مصرف کننده نمی‌رسد، در واقع فقط تکه‌ای از زنجیره قیمت‌گذاری منتفع می‌شوند.

معاون بهره‌برداری و عضو هیئت مدیره ذوب آهن درباره کنترل دستوری قیمت در بورس کالا گفت: لازم است این مسئله به‌طور عمیقاً بررسی شود.

تولائیان با بیان اینکه هویت بورس و مهار قیمت دو موضوع کاملا متفاوت هستند، تصریح کرد: بورس فضایی رقابتی برای عرضه و تقاضاست، وقتی که اعتقاد به بورس وجود دارد مهار قیمت و کنترل شرایط، معنایی ندارد و مهار این مسئله هیچ کمکی به حل موضوع نمی‌کند.

اطلاعات

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.