رسانه ها

بیانیه ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ سران آذربایجان، ارمنستان، روسیه

آتش‌بس کامل و خاتمه همۀ درگیری‌ها در منطقۀ درگیری ناگورنو-قره‌باغ از ۱۲ بامداد (نیمه‌شب) به وقت مسکو در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام می‌شود. جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان، که از این پس به عنوان «طرفین» به آن‌ها اشاره می‌شود، باید در مواضع کنونی خود متوقف شوند. جمهوری ارمنستان منطقۀ کلبجر را تا ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰، و منطقۀ لاچین را تا ۱ دسامبر ۲۰۲۰ به جمهوری آذربایجان بازخواهد گرداند. دالان لاچین (به پهنای ۵ کیلومتر)، که ارتباط بین ناگورنو-قره‌باغ و ارمنستان را تأمین خواهد کرد و در عین‌حال از قلمرو شوشا عبور نخواهد کرد، تحت کنترل نیروهای حافظ صلح فدراسیون روسیه خواهد ماند.


منبع: دفتر اجرایی ریاست جمهوری روسیه
تارنگاشت عدالت۱۰ نوامبر ۲۰۲۰   بیانیه رییس‌جمهور آذربایجان، نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان و رییس‌جمهور فدراسیون روسیه  ما، الهام علی‌اف رییس‌جمهور جمهوری آذربایجان، نیکول پاشینیان نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان و ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور فدراسیون روسیه، اعلام می‌داریم:

۱- آتش‌بس کامل و خاتمه همۀ درگیری‌ها در منطقۀ درگیری ناگورنو-قره‌باغ از ۱۲ بامداد (نیمه‌شب) به وقت مسکو در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام می‌شود. جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان، که از این پس به عنوان «طرفین» به آن‌ها اشاره می‌شود، باید در مواضع کنونی خود متوقف شوند.

۲- منطقۀ آغ‌دام تا ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ به جمهوری آذربایجان بازگردانده خواهد شد.

۳- نیروهای حافظ صلح فدراسیون روسیه، متشکل از ۱۹۶۰ سرباز مسلح به سلاح‌های گرم، ۹۰ خودروی زرهی و ۳۸۰ وسیله نقلیه موتوری و واحدهای تجهیزات ویژه، در امتداد خط تماس در ناگورنو-قره‌باغ و در امتدا دالان لاچین مستقر خواهند شد.

۴- نیروهای حافظ صلح فدراسیون روسیه هم‌زمان با خروج سربازان ارمنی مستقر خواهند شد. نیروهای حافظ صلح فدراسیون روسیه به مدت پنج سال مستقر خواهند شد، مدتی که به طور خودکار برای دوره‌های پنج سالۀ بعد تمدید خواهد شد، مگر این‌که یکی از طرفین شش ماه پیش از انقضای مدت فعلی قصد خود را برای پایان دادن به این بند اعلام کند‍

۵- برای نظارت کارآمدتر بر رعایت توافقات به وسیله طرفین، یک مرکز حافط صلح برای نظارت بر آتش‌بس، تشکیل خواهد شد.

۶- جمهوری ارمنستان منطقۀ کلبجر را تا ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰، و منطقۀ لاچین را تا ۱ دسامبر ۲۰۲۰ به جمهوری آذربایجان بازخواهد گرداند. دالان لاچین (به پهنای ۵ کیلومتر)، که ارتباط بین ناگورنو-قره‌باغ و ارمنستان را تأمین خواهد کرد و در عین‌حال از قلمرو شوشا عبور نخواهد کرد، تحت کنترل نیروهای حافظ صلح فدراسیون روسیه خواهد ماند.

طبق توافق طرفین، در عرض سه سال، نقشه برای ساختن یک مسیر جدید از طریق دالان لاچین، برای تأمین ارتباط بین ناگورنو-قره‌باغ و ارمنستان تهیه خواهد شد، و نیروهای حافظ صلح روسیه متعاقباً برای حفاظت مسیر در امتداد آن مستقر خواهند شد.

جمهوری آذربایجان امنیت اشخاص، وسايل نقیله و محموله‌هايی‌ را که در دو جهت دالان لاچین حرکت می‌کنند، تضمین خواهد کرد.

۷- آوارگان و پناهندگان داخلی باید تحت نظارت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به قلمرو ناگورنو-قره‌باغ و مناطق مجاور آن بازگردند.

۸- طرفین زندانیان جنگی، گروگان‌ها و دیگر اشخاص بازداشت شده، و اجساد مردگان را مبادله خواهند کرد.

۹- همه راه‌های ارتباطاتی اقتصادی و ترابری در منطقه باز خواهند شد. جمهوری ارمنستان امنیت راه‌های ارتباطی مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را در راستای تأمین حرکت بدون مانع اشخاص، وسايل نقلیه و محموله‌ها در دو جهت، تضمين خواهد کرد. سرویس مرزبانی سرویس امنیت فدرال روسیه مسؤولیت نظارت بر ارتباطات ترابری را خواهد داشت.

طبق توافق طرفین، راه‌های ترابری جدید برای وصل کردن جمهوری خودمختار نخجوان و مناطق غربی آذربایجان ساخته خواهند شد.

http://en.kremlin.ru/events/president/news/64384


کرملین توافق بین آذربایجان، ارمنستان و روسیه را فاش کرد

منبع: چپ، پرتال خبری حزب کمونیست ترکیه
تارنگاشت عدالت


کرملین متن توافق‌نامه بین رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان را برای پایان دادن به مناقشۀ ناگورنو-قره‌باغ فاش کرد.

در میان تنش نظامی و درگیری بین ارمنستان و آذربایجان، دو کشور با دولت روسیه توافق‌نامه‌ای را برای پایان دادن به جنگ در منطقه، و ارايۀ یک راه‌حل برای سال‌ها بلاتکلیفی در ناگورنو- قره‌باغ امضاء کردند.

توافق‌نامه یک نیروی صلح از فدراسیون روسیه را در منطقه برای پنچ سال، عقب‌نشینی نیروهای ارمنی از منطقه، و مناطق امن بین دو کشور را تأمین می‌کند.

کرملین: هیچ توافقی برای استقرار نیروهای ترکیه در قره‌باغ وجود ندارد
از دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین پرسیده شد آیا سربازان ترکیه، مانند سربازان روسیه، برای وظیفۀ حفاظت از صلح در چهارچوب توافق‌نامه برای پایان دادن به درگیری‌ها در قره‎باغ، مستقر خواهند شد.

پسکوف گفت در چهارچوب توافق‌نامه‌ای که شب گذشته به وسیله ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، الهام علی‌اف رییس‌جمهور آذربایجان، و نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان برای پایان دادن به درگیری‌ها در قره‌باغ امضاء شد، چنین توافقی وجود ندارد‍