کوبا, تیتر, سياسی, سرتیتر

کارنامه موفق کوبا و ونزوئلا در مقابله با کرونا و کارنامه ننگین متحدان آمریکا

kuba_venezuelacol

شمار مبتلایان به کووید ۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن در آمریکای لاتین با سرعت بیشتری رو به افزایش است؛ درگیری این منطقه نه چندان برخوردار جهان با ویروس مرگبار کرونا همزمان با گرفتاری های اقتصادی و سیاسی آن، به معضلی مضاعف برای ملت‌ها و دولت‌های این منطقه از جهان تبدیل شده است.

به گزارش تارنمای شبکه تله سور، تاکنون حدود ۱۲ میلیون و ۴۵ هزار نفر در سراسر منطقه آمریکای لاتین و حوزه کارائیب به ویروس کرونا مبتلا شده اند که ۴۲۳ هزار و ۴۶۵ نفر فوتی داشته است.

در این میان گزارش شده است که تاکنون حدود ۱۰ میلیون و ۵۸۵ هزار نفر نیز در این منطقه از این بیماری بهبود یافته‌اند.

بیشترین آمارهای مبتلایان و مرگ و میر در منطقه آمریکای لاتین و حوزه کارائیب تاکنون به ترتیب برزیل، آرژانتین، کلمبیا، مکزیک، پرو و شیلی بوده اند.

شمار مبتلایان به کرونا در برزیل به پنج میلیون و ۸۴۸ هزار و ۹۵۹ نفر افزایش یافته که ۱۶۵ هزار و ۶۷۳ فوتی داشته است.

در آرژانتین شمار مبتلایان به یک میلیون و ۳۰۴ هزار و ۸۴۶ نفر رسیده که ۳۵ هزار و ۳۰۷ فوتی داشته است.

سومین کشور با بیشترین شمار مبتلایان در آمریکای لاتین، کلمبیا بوده که یک میلیون و ۱۹۱ هزار نفر ابتلا تاکنون در آن گزارش شده با ۳۳ هزار و ۸۲۹ فوتی .

این در حالی است که وزارت بهداشت مکزیک روز گذشته اعلام کرد با حدود ۵۸۶۰ مورد ابتلا جدید، شمار مبتلایان به کرونا در این کشور به بیش از یک میلیون نفر افزایش یافت که ۹۸ هزار و ۲۵۹ فوتی داشته است.

در این میان مقامات بهداشتی مکزیک پیش از این اعلام کرده بودند که شمار واقعی مبتلایان به کرونا در این کشور احتمالا بسیار بیشتر از آمارهای گزارش شده است.

در برزیل نیز شمار مبتلایان با موارد جدید تایید شده، افزایش یافت و این کشور را به یکی از سه کشور با بالاترین آمار مبتلایان در جهان تبدیل کرده است.

برزیل که همچنان با چالش های اقتصادی دست و پنچه نرم می کند، با مشکلات زیادی در حوزه بهداشت و درمان روبرو است. همچنان با افزایش شمار مبتلایان به کرونا، به نظر می رسد که سیستم بهداشتی برزیل به شدت تحت فشار قرار گرفته است. به همین دلیل مقامات برزیل تدابیری مختلفی را از جمله اعمال قرنطینه در چند شهر را در دستورکار قرار داده اند.

نگرانی دیگر در منطقه آمریکای لاتین در کشور پرو است که با توجه به تنش‌های سیاسی اخیر و برگزاری تجمعات مختلف، احتمال افزایش چشمگیر شمار مبتلایان و فوتی را به دنبال خواهد داشت. تظاهرات گسترده مردم پرو علیه اقدام کنگره در برکناری «مارتین ویسکارا» رئیس جمهوری سابق این کشور و مخالفت آنها با رئیس جمهوری جدید، شب گذشته با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد و دست کم دو نفر در جریان این ناآرامی ها جان خود را از دست دست دادند.

در این میان شمار مبتلایان در برخی از کشورهای آمریکای لاتین همانند کشورهای با آمار بالا نیست و دولتهای این منطقه توانسته‌اند با تدابیر ویژه‌ای از تشدید وخامت اوضاع جلوگیری کنند.

برای نمونه دولتهای کوبا و ونزوئلا همچنان در مسیر اتخاذ تدابیر جدی برای مهار شیوع کرونا همزمان با مواجهه جهان با پیک جدید گام برمی دارند.

شمار مبتلایان در کوبا و ونزوئلا در مقایسه با یکسری کشورهای آمریکای لاتین بسیار کمتر بوده است.

شمار مبتلایان به کرونا در ونزوئلا تاکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر بوده که فقط ۸۴۸ فوتی گزارش شده است این در حالی است که در کوبا تاکنون ۷,۵۶۸ نفر به این ویروس مبتلا شده اند که ۱۳۱ فوتی داشته است.

روند صعودی شمار مبتلایان و جانباختگان بیماری کووید-۱۹، ارسال آزمایش‌های تشخیص سریع بیماری به برخی کشورهای منطقه، خرید و آزمایش واکسن، بحران اقتصادی و اجتماعی، همه اخبار این روزهای کرونایی است که از منطقه آمریکای لاتین به گوش می‌رسد.

اگرچه شیوع بی امان ویروس کرونا همه کشورهای جهان را با چالش‌های جدی مواجه کرده است اما مشاهده پیامدهای گسترده ناشی از روند صعودی شمار مبتلایان و جانباختگان در منطقه آمریکای لاتین که از نقاط ضعف ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، نظام بهداشتی و درمانی ضعیف و شهرهای پر ازدحام رنج می‌برد به مراتب محسوس تر است.

در این میان برخی کشورهای این منطقه از جمله برزیل، کوبا و ونزوئلا بیشتر از دیگر کشورهای آمریکای لاتین به دنبال در اختیار گرفتن واکسن کرونا هستند. دولتهای این سه کشور تدابیر گسترده و جدی را در این زمینه آغاز کرده‌اند و به نظر می رسد زودتر از دیگر کشورها به واکسن کرونا در آینده دسترسی پیدا کنند.

تارنمای مجمع جهانی اقتصاد نیز طی گزارشی عنوان کرد که اقتصادهای آمریکای لاتین به شدت از شیوع کرونا آسیب دیده‌اند و ۱۵ میلیون نفر دیگر در این منطقه احتمالا در نتیجه این چالش با فقر روبرو خواهند شد.

این گزارش عنوان کرد: دولتهای این منطقه که پیش از شیوع کرونا با چالش‌های اقتصادی روبرو بودند، اکنون به شدت تحت فشار هستند و اگر به دنبال بهبود شرایط اقتصادی شان هستند باید تدابیر جامع و موثری را در دستورکار قرار دهند. دو دهه پیشرفت در کاهش فقر و نابرابری های اجتماعی در آمریکای لاتین هم اکنون به دلیل شیوع کرونا در خطر قرار دارد. به نظر می رسد با تداوم شرایط فعلی، باید انتظار ناآرامی های اجتماعی در سراسر امریکای لاتین را در آینده داشت.

در سال تحصیلی جدید در آمریکای لاتین، مثل همه نقاط جهان، تراژدی شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های آموزشی سایه افکنده و بیش از ۱۶۰ میلیون دانش آموز و دانشجو در این منطقه نه چندان برخوردار، به ویژه در کشورهای برزیل، پرو، مکزیک و کلمبیا، نمی‌توانند به کلاس های درس بازگردند.

براساس گزارش سازمان آموزشی یونسکو، بیش از ۱۶۰ میلیون دانش آموز در حوزه آمریکای لاتین و کارائیب برای جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا نمی توانند به کلاس های درس بازگردند هرچند در کشورهای موفق درزمینه کنترل همه‌گیری مانند کوبا با اتخاذ تدابیر ویژه بهداشتی از همان روز آغاز سال تحصیلی، درب‌های مدارس و دانشگاه‌ها به روی محصلان گشوده شده است.