کوبا, گوناگون, سرتیتر

خبرگزاری کوبا: تفاوت آمریکای لاتین ترامپ و بایدن

fidel_cuba

خبرگزاری رسمی کوبایی «پرنسا لاتینا» در گزارشی با تیتر «جو بایدن و آمریکای لاتین جدید» به مسئله رویکرد دولت آینده آمریکا در قبال کشورهای منطقه آمریکای لاتین پرداخت و نوشت: جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا با فضای جدید و البته متغیری از آمریکای لاتین مواجه خواهد شد که بسیار متفاوت از وضعیت ۴ سال گذشته این منطقه در دوران آغاز به کار دونالد ترامپ است.

به نوشته پرنسا لاتینا، اگرچه منابع اطلاع رسانی دیپلماتیک برخی کشورهای منطقه از پیروزی بایدن استقبال کردند اما واقعیت این است که سیاست های دولت آینده بایدن نیز در قبال آمریکای لاتین ناشناخته بوده و اطلاعات دقیقی از آن در دست نیست.

در ادامه این گزارش آمده است: به زعم بسیاری از تحلیلگران، مسائلی مانند مقابله فوری با بحران همه گیری کووید-۱۹ و پیامدهای آن بر شرایط اشتغال و اقتصاد، چند دستگی سیاسی و اجتماعی حاکم بر جامعه، جبران اشتباهات دولت ترامپ در تخریب روابط با سایر قدرت ها و متحدانش جزو اولویت های اصلی کاخ سفید خواهد بود.

با این حال کارشناسان معتقدند مطالعه تحولات سال های اخیر آمریکای لاتین که زمانی به «حیاط خلوت» آمریکا شهرت داشت، بیانگر این مطلب است تنظیم روابط آینده با کشورهای این منطقه، رویکرد و رفتار متفاوتی را می‌طلبد. زیست یک سال دشوار برای مردم این منطقه جغرافیایی که با نقاط تاریک و روشن بسیاری همراه بود، بایدن و معاونش «کامالا هریس» را مجاب خواهد کرد تا با نگاهی تازه به آمریکای لاتین بنگرند.

این رسانه کوبایی با اشاره به تحولات برخی کشورهای این منطقه نوشت: بولیوی پس از یکسال تجربه تلخ کودتا تحت حمایت مستقیم واشنگتن که نهایتا منجر به استعفا و پناهنگی «اوو مورالس» شد، به تازگی توانسته است با انتخاب «لوئیس آرسه» وزیر اقتصاد پیشین دولت مورالس و رهبر حزب «جنبش به سوی سوسیالیست» در مسیر احیای دمکراسی گام بردارد.

با پیروزی دوباره سوسیالیست ها در بولیوی، مثلث جریان مخالف لیبرال‌ها در آمریکای لاتین که متشکل از کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه بود، به یک ۴ ضلعی بدل خواهد شد. پیروزی «آلبرتو فرناندز» نامزد چپ میانه رو نیز در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین و شکست «مائوریسیو مکری» تحول مهم دیگری در منطقه آمریکای لاتین محسوب می‌شود.

همچنین پس از سالها انتظار و در پی تظاهرات گسترده، بیش از ۷۸ درصد مردم شیلی در همه پرسی یک‌شنبه (چهارم آبان) با هدف مقابله با نابرابری اقتصادی در پای صندوق‌های رأی، به طرح اصلاح قانون اساسی این کشور «آری» گفتند. بدین ترتیب برای نخستین بار در تاریخ این کشور آمریکای لاتین، رای دهندگان به پیش نویس قانون اساسی جدیدی رای می‌دهند که جایگزین قانون اساسی‌ فعلی می‌شود که در سال ۱۹۸۰ و در دوران دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه تدوین شد.

آمریکا همواره خود را قیم امریکای لاتین و این منطقه را حیاط خلوت خود دانسته و به همین دلیل رویکرد سلطه گرانه و تلاش برای براندازی سران و دولت های چپگرا در این منطقه که بر خلاف خواست و منافع واشنگتن عمل کنند را سرلوحه سیاست خود قرار داده است.

cuba_embargo

در حالی که آمریکای لاتین در طول این سال‌ها نزد ترامپ از چندان اولویت و جایگاه ویژه ای برخوردار نبوده، نهایت توجه دولت ترامپ به این منطقه حول محور مهاجرت، آن هم از لحاظ حفظ امنیت و ثبات منطقه دارای اهمیت بوده است؛ الگوی رفتار سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ نسبت به آمریکای لاتین پس از رفتار «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری سابق با ماهیتی نرم، در طول سال‌های اخیر نسبت به کشورهای چپگرا از جمله کوبا و ونزوئلا، ماهیتی سخت و ستیزه‌جویانه یافته است.

کشورهای برزیل، آرژانتین، شیلی، کلمبیا، پاراگوئه و اوروگوئه از جمله کشورهای تحت حاکمیت دولت‌های راستگرا در منطقه آمریکای لاتین که به عنوان کشورهای متحد آمریکا با سیاست‌های متمایل به غرب همواره با کاخ سفید همسو بوده اند، گمان می‌رود که با انتخاب نامزد دمکرات به سمت ریاست جمهوری نیز این روال همچنان ادامه یابد.

افزایش حضور کشورهایی همچون چین و روسیه در آمریکای لاتین، تقویت روابط متحدان استراتژیک همچون ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران، سیاست شدید ضد مهاجران لاتین تبار، تقویت روحیه ضد آمریکایی و استکبارستیزی کشورهای چپگرا و همچنین حمایت از دولت‌های دست نشانده در کشورهای مغضوب آمریکا، نه تنها زنگ خطرها بروز خدشه به امنیت و تضعیف دامنه یکجانبه گرایی‌های آمریکا را از مدت ها پیش برای دولتمردان کاخ سفید به صدا در آورد، بلکه امروز باید دید انتخابا نامزد دمکرات به عنوان مستاجر جدید کاخ سفید چه سرنوشتی در حوزه سیاست خارجی واشنگتن در قبال آمریکای لاتین را رقم خواهد زد.

برچسب‌ها انتخابات ۲۰۲۰ دونالد ترامپ جو بایدن آمریکای لاتین پروندهٔ خبری آمریکا ۲۰۲۰

منبع: ایرنا