کوبا, سياسی, سرتیتر

کوبا:هفت گناه کبیرۀ آمریکا در تهدید به امنیت جهانی

برونو رودریگز پاریلا وزیر خارجه کوبا چندی پیش در نشست گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان ملل تأکید کرد که اقدامات غیر مسئولانه آمریکا بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهانی است و این سخنانش مورد تأیید بسیاری از کشورها قرار گرفت. وی افزود: «آمریکا اقداماتی چون تحریک برای ایجاد درگیری، برپایی جنگ تجاری، تهدیدهای یک جانبه، به راه انداختن رقابت تسلیحاتی، از همکاری در مبارزه با کرونا خودداری می کند…»

آمریکا به عنوان ابرقدرت جهان باید مسئولیت های بیشتری را در سطح بین المللی انجام دهد؛ با این حال، این کشور با اقدامات خود به بزرگترین تخریب کننده نظم کنونی جهانی تبدیل شده است.

گناه اول: دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و تهدید امنیت سیاسی جهانی

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در ماه سپتامبر در سفر خود به آمریکای لاتین، کشورهای منطقه را مجبور به اعمال فشار علیه ونزوئلا کرد که یک نمونه جدید از دخالت آمریکا در امور آمریکای لاتین به شمار می رود. آمریکا در سال‌های اخیر جنگ هایی را در افغانستان و عراق و مناطق دیگر جهان برپا کرد، به جنبش «بهار عربی» دامن زد، انقلاب های رنگی را در مناطق مختلف آسیا و اروپا را به راه انداخت یک تهدید بزرگ برای امنیت سیاسی جهان تبدیل شده است.

گناه دوم: اعمال تحریم و تهدید امنیت اقتصادی جهانی

پس از شیوع کرونا، آمریکا تحریم های خود علیه ایران را تشدید کرد و محاصره مالی و تجاری علیه این کشور را تقویت بخشیده است که سبب مشکلات بیشتر ایران در مقابله با کرونا شده است. در سال های گذشته، آمریکا با استفاده از قدرت خود در زمینه اقتصادی و تجاری و مالی، تهدید، تحریم و باج‌خواهی از کشورهایی چون ایران، سوریه، کره شمالی و کوبا انجام داده که مصداق کامل استبداد و زورگویی این کشور است.

گناه سوم: برپایی رقابت تسلیحاتی و تهدید امنیت نظامی جهان

به دنبال نزدیکتر شدن پایان مهلت «پیمان جدید خلع سلاح‌های راهبردی»، آمریکا مذاکرات با روسیه را جدی نمی‌گیرد. به گزارش رسانه‌های آمریکا، ارتش این کشور درحال تدوین برنامه است که بر اساس آن، ظرف چند دهه آینده، با اختصاص 1200 میلیارد دلار، به طور کامل سلاح‌های هسته‌ای خود را بازسازی می‌کند.

از خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های میان برد تا خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، اقدامات یکجانبه آمریکا باعث افزایش تهدید روزافزون برای تعادل و ثبات راهبردی جهان شده است.

گناه چهارم: مانع تراشی در روند جهانی کاهش تخلیه آلاینده و تهدید امنیت محیط زیست در جهان

آمریکا در سال های اخیر نه تنها در اجرای سیاست حفاظت از محیط زیست عقب نشسته بلکه به شدت به روند جهانی مدیریت محیط زیست آسیب رسانده است. این کشور از پیمان پاریس خارج شده و از تصویب پروتکل کیودو و پیمان چندگونه گرایی زیست محیطی خودداری کرده… اقدامات بد آمریکا در زمینه محیط زیست سبب شده که این کشور به عنوان برهم زننده تفاهمات جهانی و یک کشور مشکل ساز شناخته شده است.

گناه پنجم: سلطه طلبی فرهنگی و تهدید امنیت فرهنگی جهان

آمریکا سال‌ها است که صدور فرهنگ خود را به عنوان راهبرد ملی تلقی می‌‌کند و با «محصولات فرهنگی»، ارزش‌‌های ایدئولوژیک خود را به دیگر کشورها صادر کرده تا به اهداف سیاسی خود برسد.

رسانه های کوبا چندی پیش در این باره گزارش دادند: تبانی نهادهای اطلاعات و اصناف سرگرمی و تفریحی آمریکا از قدیم وجود داشته است و فیلم های هالیوودی به ابزاری مؤثر برای صدور روش زندگی و ارزش این کشور تبدیل شده است.

گناه ششم: نظارت و کنترل قیم مآبانه اینترنت و تهدید امنیت دیجیتال جهان

«اتحادیه پنج چشم» شامل سازمان‌‌های اطلاعات پنج کشور به رهبری آمریکا چندی پیش به بهانه «حفظ امنیت عمومی» از برخی شرکت‌های علمی و فنی خواست در برنامه های رمزدار رایانه ای یک «درِ پشتی» ایجاد کنند تا این سازمان بتواند نظارت و کنترل شبکه را به راحتی انجام دهد. پیشتر آمریکا سوابق بسیار بدی از جمله شنود و نظارت و کنترل شبکه داشته است. در حقیقت، آمریکا بزرگترین هکر اینترنتی در جهان است.

گناه هفتم: تخریب همکاری جهانی در مبارزه با کرونا و تهدید امنیت بهداشتی جهان

پس از شیوع کرونا، آمریکا اقداماتی برای تخریب همکاری بین‌المللی برای مبارزه با کرونا را اتخاذ کرده است که از جمله آنها می‌توان به خروج از سازمان بهداشت جهانی، مخالفت با تصویب قطعنامه سازمان ملل درباره همکاری جهان برای مقابله با کرونا، مسدود و غارت کردن تجهیزات پزشکی سفارش شده هم‌پیمانان اروپایی، فرافکنی و شانه خالی کردن از مسئولیت خود و ناتوانی در مقابله با کرونا و پخش «ویروس سیاسی» در جهان اشاره کرد.

توسعه صلح آمیز و همکاری با منافع مشترک راه صحیح در جهان امروز است. هرگونه خودخواهی، استبداد، قلدری، تهدید، مانع‌تراشی از همکاری بین‌المللی و هر اقدامی که امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد کاملاً غیرعملی بوده و در تاریخ به عنوان رفتارهایی ناپسند ثبت خواهد شد.

رادیو بین‌المللی چین