کوبا, رسانه ها

جبهه بین المللی ضدامپریالیستی از دولتهایی که برای پایان بخشیدن به تحریمها به شورای امنیت سازمان ملل متحد نامه نوشتند، پشتیبانی میکند

جبهه بین المللی ضدامپریالیستی
از دولتهایی که برای پایان بخشیدن به تحریمها به شورای امنیت سازمان ملل متحد نامه نوشتند، پشتیبانی میکند

اتحاد عدالتخواهان ایران

جبهه بین المللی ضدامپریالیستی
۲۷ مارس ۲۰۲۰


توجه: متن اصلی این نامه به زبان اسپانیایی به سازمان ملل تحویل داده شد. اتحاد عدالتخواهان ایران این متن را از ترجمۀ انگلیسی مندرج در تارنگاشت جبهه بین المللی ضدامپریالیستی به فارسی برگردانده است.

نمایندگان دولتهای مشروع چین، کره شمالی، کوبا، ایران، نیکاراگوئه، روسیه، سوریه و ونزوئلا در سازمان ملل طی نامهای دبیرکل خود، آنتونیو گوترش، را مخاطب قرار دادند و در آن خواهان اتخاذ اقدامات لازم جهت پایان بخشیدن به جنگ اقتصادی غیرقانونی دولت ایالات متحده و متحدینش، اتحادیه اروپايی، علیه این کشورها شدند، متن اين نامه را در زیر میخوانید:

عالیجناب آقای آنتونیو گوترش
دبیرکل سازمان ملل متحد،
نیویورک.

جناب دبیرکل،
به دستور و از طرف وزرای امور خارجه مان و در پاسخ به آخرین درخواست ایشان، و به خاطر اهمیت فراوان موضوع و اضطراری بودن آن، یعنی بحران جهانی سلامت ناشی از ویروس کووید-۱۹، که به تازگی از سوی سازمان جهانی بهداشت جهانگیر شدنش اعلام شد، جنابعالی را خطاب قرار میدهیم.

طی چند ماه گذشته همۀ ما شاهد مسایل مربوط به کووید-۱۹، از جمله گسترش سریع آن و شمار زیاد قربانیان انسانی ناشی از آن تا به امروز بوده ایم، و نیز تأثیراتش را بر کشورهای درگیر، به ویژه آسيب پذیرترین بخشهای جامعه، از نزدیک دنبال کرده ایم. بدون تردید، این یکی از اضطراری ترین شرايط سلامت در دوران ماست، و در زمانی رخ می نماید که چندجانبه گرایی مورد تهاجم واقع شده است، در حالیکه فرصت بی نظیری برای موفقیت و تقویت چندجانبه گرایی در این برهه از بحران جهانی و بی ثباتی فراهم میکند.

همانگونه که شما به تازگی بیان کردید، ما به مثابه ملل به راستی متحد، «بیش از هر زمان دیگری به همبستگی، امید و اراده سیاسی نياز داريم تا با هم از اين بحران عبور کنيم.» اما برای انجام مؤثر این امر، بایست در پیوند با یکدیگر و اقدامی همگانی، به شیوهای هماهنگ و قاطع، به عنوان اعضای مسؤول جامعه بین المللی، عمل کنیم. این مسؤولیت مشترک ماست، نه تنها برای نجات نسلهای آینده از بلای جنگ، چنانکه هنگام امضای منشور بنیادین سازمان ملل به آن متعهد شدیم، بلکه برای اطمینان یافتن از اتخاذ به موقع سیاستها و استراتژیها برای نجات خود و نسل کنونی، ضمن امید بخشیدن و تعهد به سلامت، ثبات و نیکبختی شان.

دولتهای ملی ما، در هر کشور، مسؤولانه عمل کرده اند، از جمله اینکه اقدامات پیشگیرانه لازم را برای مهار و مقابله با کووید-۱۹ به عمل آورده اند. در این مقطع، ما همچنین در زمینه طراحی برنامه هایی برای رویدادهای احتمالی و خدمات پایه ای و اضطراری پیشرفت داشته ایم. چنانکه مطلع هستید، ما در برنامه های همکاری با سازمان ملل و دیگر شرکاء به منظور یادگیری از تجارب و تشریک مساعی با آنها به همین نحو عمل کردیم. با این وجود، تصديق میکنيم که برای پیروزی در این نبرد کارهای بیشتری باید صورت گیرد.

عالیجناب، امروز ما يک دشمن مشترک داریم: کووید-۱۹. و چنانکه شما تصدیق کردید، زمان «بالا زدن آستین ها و افزایش تلاشهاست.» دولتهای ملی ما اراده سیاسی و اخلاقی دارند که در این جهت گام بردارند؛ پزشکان متخصص ما و کارکنان بخش سلامت ما متعهد، و کاملاً قادر به خدمت به هنگام نیاز هستند؛ مردم ما آمادۀ ادای سهم خود هستند، زیرا همه ما آگاهیم که این لحظه تاریخی طالب بیشترین همبستگی، همکاری و تشریک مساعی متقابل است. هر چند باید بپذیریم که اين اقدامی دشوار، اگر نه غیرممکن برای کشورهایی است که اکنون با اجرای اقدامات قلدرمنشانه و یکجانبه رو به رو هستند، اقداماتی که غیرقانونی بوده و نقض آشکار قوانین بين المللی و منشور سازمان ملل متحد را به نمايش میگذارند.

تأثیر مخرب چنین اقداماتی در سطح ملی، به علاوۀ پیآمدهای فراسرزمینی آنها، همراه با پدیده های تحمیل بیش از اندازه، و نگرانی از «تحریمهای ثانویه»، مانع توانایی دولتهای ملی و دسترسی منظم آنها به نظام مالی بین المللی یا تجارت آزاد میشود؛ در نتیجه، تلاشهایی را که از جانب دولتهای ملی برای مبارزه با کووید-۱۹ صورت میگیرد، به ویژه در خصوص دسترسی و تحویل به موقع و مؤثر به وسایل و ملزومات پزشکی، از جمله دستگاه تست و داروها که برای درمان بیماران حیاتی هستند، چنانکه به تازگی از سوی رئیس سازمان بهداشت جهانی مورد تأييد قرار گرفته است، تضعیف میکند. افزون بر این، تحریم ها تأثیر منفی مستقیم بر حق زندگی، بهداشت و غذای مردم میگذارد. در نهایت این اقدامات بر همکاری ضروری و همبستگی میان ملتها تأثیر میگذارد.

کانال تلگراف اتحاد عدالتخواهان ایران