رسانه ها

انتخابات آمریکا  و مقاومت ترامپ – مهدی ضمیری

انتخابات آمریکا و مقاومت ترامپ
ترامپ و محافظه کاران بازنده انتخابات ریاست جمهوری

ترامپ هنوز در تصور پیروزی است

جدال تکنوکرات ها و بوروکراتها


با گذشت یک روز از رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نتیجه این انتخابات در شمارش آرا در چند ایالت کلیدی بستگی خواهد داشت. که البته داده ها نشان میدهد بایدن برنده این انتخابات است .

هیچ یک از دو نامزد این انتخابات تا این لحظه نتوانسته اند مدعی پیروزی شوند و هر دو کارزار گفته اند که مسیرهای بالقوه ای برای رسیدن به 270 رای برای پیروزی در سیستم کالج الکتورال یا انتخاباتی دارند. جو بایدن، نامزد حزب دمکرات و معاون سابق رئیس جمهور آمریکا در دولت باراک اوباما، روز چهارشنبه گفت تصور می کند کمپین او در مسیر پیروزی است.

دونالد ترامپ هنوز امیدواراست از طریق جار و جنجال امتیازاتی بگیرد جالب اینکه ترامپ و نامزد این انتخابات اما مدعی پیروزی شده است. کارزار انتخاباتی او شکایاتی را در دو ایالت که آقای بایدن در آنها پیش است طرح کرده است. انتظار می رود شمارش آرا در چندین ایالت کلیدی تا پایان روز چهارشنبه کامل شود اما نتیجه انتخابات ممکن است تا چند روز دیگر معلوم نشود.

کمپین بایدن بر خلاف ترامپ گفت که انتظار دارد برنده شود چون چندین ایالت در روز چهارشنبه یا پنجشنبه عملا به نفع او ثبت خواهد شد. با این حال کمپین ترامپ گفت مطمئن است که شمارش آرا به نفع اوست. این انتخابات بیشترین میزان مشارکت در یک قرن اخیر در آمریکا را ثبت کرده است که نشان میدهد دو جناح اصلی بر سر بسیاری از مسایل با هم اختلافات شدید ی دارند که با منافع آنها در ارتباط مستقیم است . بیش از 100 میلیون نفر زود تر رای دادند و ده ها میلیون نفر دیگر هم روز سه شنبه آرای خود را به صندوق ریختند.

اوایل رای گیری ترامپ در این انتخابات بهتر عمل کرده اما آقای بایدن در چند ایالت کلیدی با فاصله اندک پیش است. در انتخابات آمریکا نتایج به صورت ایالتی تعیین می شود نه بر اساس آرای عمومی و سراسری. پیش بینی می شود آقای بایدن در میشیگان از ایالت هایی که دونالد ترامپ چهار سال پیش با فاصله خیلی کم برده بود، پیروز شود.

همچنین شبکه خبری سی‌ان‌ان، سی بی اس، فاکس نیوز و خبرگزاری آسوشیتدپرس و ابسته به دو حزب آمریکا گزارش داده‌اند که برآورد می ‌شود او در ویسکانسین هم برنده اکثریت آرا شده است. با این حال جمهوری خواهان گفته اند که فورا خواهان بازشماری آرا در ویسکانسین خواهند شد، چون ادعا می کنند گزارش هایی از نقض مقررات در چند بخشی وجود دارد. آرا در ایالت پنسیلوانیا هم نزدیک است. هرچند آقای ترامپ در این ایالت پیش است اما با توجه به اینکه هنوز چند صد هزار رای پستی باید شمارش شود ممکن است این نتیجه عوض شود.

در پنسیلوانیا و میشیگان کمپین ترامپ شکایاتی را برای متوقف کردن شمارش آرا تسلیم کرده است. آقای بایدن همچنین می تواند در آریزونا، که زمانی پایگاه قابل اعتماد محافظه کاران بود، پیروز شود و در ایالت نوادا هم کمی پیش است. پیروزی آقای ترامپ قبلا در دو ایالت فلوریدا و تگزاس قطعی شده بود، جایی که جو بایدن امیدوار بود بتواند شگفتی بیافریند.

نتایج در جورجیا و کارولینای شمالی هم خیلی نزدیک است، هرچند که قبلا به نفع آقای ترامپ بود به علاوه براساس پیش ‌بینی بی ‌بی‌ سی ترامپ در دو ایالت اوهایو و میزوری را در ستون خود نگاه خواهد داشت. درحالی که دو نامزد برای کسب آرا در سیستم کالج الکتورال می جنگند، آ بایدن با کسب 50% درصد آرای عمومی دو و نیم میلیون رای بیش از رقیب به دست آورده است.

هیلاری کلینتون در سال 2016 تقریبا سه میلیون رای بیش از آقای ترامپ به دست آورده بود اما انتخابات را باخت آقای بایدن روز چهارشنبه در یک سخنرانی گفت روشن است که کمپین او درحال بردن ایالات کافی برای پیروزی در انتخابات است. او گفت: «من اینجا گزارش می دهم که ما بر این باوریم که برنده خواهیم شد.» آقای بایدن خواستار اتحاد ملی شد و قول داد از دمکراسی دفاع کند. او گفت: هیچ کس نمی تواند دمکراسی‌ مان ما از ما بگیرد، نه حالا، نه هیچ وقت. معلوم است که اختلاف دو حزب بر سر منافع خود هنوز بطور قطع حل و فصل نشده است .

همزمان ترامپ در توییتی مدعی کشف شگفت انگیز برگه های رای د ور ریخته شده شده است ، که به گفته او باعث شده پیشتازی او در چند ایالت از میان برود اما هیچ شواهدی ارائه نکرد. توییتر این پست او را با برچسب احتمالا مورد مناقشه و گمراه کننده مشخص کرد.

رئیس جمهور آمریکا در یک تجمع انتخاباتی در کاخ سفید باز بدون ارائه شاهد گفت تقلب جدی صورت گرفته و گفت «ما به دیوان عالی مراجعه خواهیم کرد«. او گفت ما «می خواهیم هرگونه رای دادن متوقف شود» که مفهوم آن به این معنی است که می خواهد شمارش آرای پستی پایان یابد. برخی ایالات آرای پستی را اگر حداکثر تا روز سه شنبه پست شده باشد تا چند روز بعد می پذیرند.

کمپین آقای بایدن اظهارات او را به عنوان سخنانی «خشم آور، بی سابقه و غلط» محکوم کرد و آن را تلاشی عریان برای گرفتن حقوق دمکراتیک شهروندان آمریکا از آنها توصیف کرد. که نشانه عدم توافق طرفین بر سر منافعی است که قرار است هردو جناح از آن بیشتر سهم ببرند

ضمیری برلن (05.11.2020)