گوناگون, سرتیتر

ارتش توران بزرگ – واقعیت فردا؟


منبع: بنیاد فرهنگ استراتژیک
نویسنده: دیمیتری نفِدوف
برگردان: ع. سهند

تارنگاشت عدالت

ارتش توران بزرگ – واقعیت فردا؟پیروزی ترکیه در ماوراء قفقاز تروریسم را در جهان پسا-شوروی یا پان-ترکیسم را در اوروآسیا به یک رخداد روزمره مبدل خواهد ساخت
اجلاس «شورای همکاری دولت‌های ترک‌زبان» که در ۲۹ اکتبر به وسیله برخی از کارشناسان نظامی ترکیه اعلام شد، و قرار بود در آن ایجاد «ارتش بزرگ توران» اعلام شود، تاکنون یک بلوف، یا دقیق گفته باشیم، برای سنجش واکنش افکار عمومی بوده است.

ایجاد به اصطلاح «شورای ترکی» متشکل از ترکیه و چهار دولت پسا-شوروی (آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان) در سال ۲۰۰۹ در نخجوان اعلام شد. از سال ۱۹۹۲، نشست دولت‌های ترک‌زبان برگزار شده است، مبادلات فرهنگی صورت گرفته و روابط اقتصادی ارتقاء یافته است. در سال ۲۰۱۳، آنکارا ایجاد «انجمن آژانس‌های نیروهای انتظامی» را پیش برد که علاوه بر ترکیه شامل آذربایجان، قرفیزستان و مغولستان می‌شود
در سال ۲۰۱۳، آنکارا ایجاد «انجمن آژانس‌های نیروهای انتظامی» را پیش برد که علاوه بر ترکیه شامل آذربایجان، قرفیزستان و مغولستان می‌شود. و اکنون یک مرحله از نظر کیفی جدید در ادغام ترک‌زبانان اوروآسیا.

صفحه اول «روزنامه ترکیه»: «دولت‌های ترک باید متحد شوند»، «پیروزی در قره‌باغ تشکیل «ارتش توران»، یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های غرب را، دوباره در دستور کار قرار داد.»

پیش از این، ابراهیم قراگل، سردبیر روزنامه «ینی شفق» [روزنامه محافظه‌کار و حامی سرسخت رجب طیب اردوعان- مترجم] در توئیتر ياداشتی را قرار داد که بخشاً چنین می‌گوید: ارمنستان نباید با ایران مرز مشترک داشته باشد. نخجوان و آذربایجان باید یکپارچه شوند؛ آن‌ها راه را به سوی آسیای مرکزی باز خواهند کرد و «میراث شوروی:- «تقسیم جهان ترک» را از خاطره‌ها خواهند زدود؛ به جای آن چیزی را قرار خواهند داد که یک «فضای ترکی» واحد از دریای اژه تا غرب چین است. پان-ترکیسم که هم‌اکنون، نه در تئوری، بلکه در عمل اعلام شده است، با بمباران ویران‌کننده روستای مرزی ارمنستان در زنگزور تقویت می‌شود.

برخی از پی‌آمدهای بمباران روستای داویت بک. [داویت بک، فرمانده نظامی ارمنی و یکی از چهره‌های شاخص نظامی در جنبش آزادی‌بخش ملی ارمنی در سده ۱۸ میلادی بر ضد قوای امپراتوری عثمانی بود- مترجم].

در ۳۰ اکتبر نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان از مسکو خواست مذاکرات پیرامون نوع و میزان کمک‌هایی را که روسیه می‌تواند براساس «یپمان دوستی و همکاری و کمک متقابل» ۱۹۹۷ برای تضمین امنیت آن در اختیار جمهوری ارمنستان قرار دهد، آعاز کند. وزارت امور خارجه روسیه گفت براساس این پیمان، اگر درگیری‌ها در ناگورنو- قره‌باغ به قلمرو ارمنستان منتقل شوند، مسکو همۀ کمک‌های لازم را در اختیار ارمنستان قرار خواهد داد.

مسکو مجدداً از طرفین درگیری خواست برای دستیابی به حل‌وفصل مسالمت‌آمیز براساس توافق ۱۰ اکتبر وزرای امور خارجه روسیه، ارمنستان و آذربایجان آتش‌بس فوری اعلام نمایند و به مذاکره بازگردند
مسکو مجدداً از طرفین درگیری خواست برای دستیابی به حل‌وفصل مسالمت‌آمیز براساس توافق ۱۰ اکتبر وزرای امور خارجه روسیه، ارمنستان و آذربایجان آتش‌بس فوری اعلام نمایند و به مذاکره بازگردند. اما، بعید است که به این درخواست‌ها توجه شود. باکو نیات خود را برای «تا آخر راه رفتن» پنهان نمی‌کند. روز گذشته، ایروان مدرک استفاده از بمب‌های فسفری به وسیله طرف آذربایجانی را ارايه نمود؛ این‌را، مانند بمباران شهرها و شهرک‌ها می‌تواند به منزله به رسمیت شناختن غیرمستقیم اهمیت پیروزی در میدان جنگ باشد.

  گفته شد که تصرف نهایی ناگورنو- قره‌باغ به وسیله ارتش آذربایجان به موقع برای اجلاس به اصطلاح «شورای ترکی» برنامه‌ریزی شده است. به گفته کارشنایان ترکیه، تمرکز این شورا تا کنون بر تقویت قدرت نظامی مشترک است. وارثان «درگاه همایون» [عنوان رایج دیوان وزیر اعظم عثمانی در قرون ۱۸ و ۱۹. به کاخ سلاطین عثمانی و بعدها به کاخ وزیر اعظم که محل اداره امور دولت و مرکز حل‌وفصل امور مردم بود درگاه می‌گفتند- مترجم] غرق در ایده توسعه‌طلبانه، مصمم هستند همه مزایای همکاری با آنکارا را به نمایش بگذارند، و برای این کار به هیچ کنوانسیونی پایبند نیستند. اما، علی‌رغم برتری عظیم نیروی مشترک ترکیه- آذربایجان از نظر منابع مادی، لجستیک، و سلاح‌های پیشرفته، عملیات به تأخیر افتاده است.

در این بستر، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه به قزاقستان و ازبکستان سفر کرد. توافق‌نامه‌هایی پیرامون عملیات نظامی و نظامی-فنی هم در نورسلطان و هم در تاشکند به امضاء رسید. در عین حال، قزاقستان با عجله امکان ظهور یک «آسیای مرکزی» را رد کرد؛ وزیر دفاع جمهوری قزاقستان گفت: «موضوع ایجاد به اصطلاح «ارتش توران»، به وسیله وزارتخانه‌های دو کشور بررسی نشد.»

اما، نقشه‌های قدرت بزرگ آنکارا خود گویا هستند. در بستر اقتصاد در حال سقوط، درگیری با اروپا و مدیترانه شرقی، و جدایی فزاینده جهان عرب از ترکیه، به پان-ترکیسم برای اوروآسیا به مثابۀ یک مسیر امیدوار کننده با روح «بازی بزرگ» انگلیسی جدیدِ قرن ۲۱ نگاه می‌شود
در بستر اقتصاد در حال سقوط، درگیری با اروپا و مدیترانه شرقی، و جدایی فزاینده جهان عرب از ترکیه، به پان-ترکیسم برای اوروآسیا به مثابۀ یک مسیر امیدوار کننده با روح «بازی بزرگ» انگلیسی جدیدِ قرن ۲۱ نگاه می‌شود. دولت باحلچی، رهبر «حزب حرکت ملی» و متحد نزدیک حزب عدالت و توسعه اردوغان موضع مقامات رسمی کشورهای آسیایی را، که خواهان  راه‌حل مسالمت‌آمیز در قفقاز جنوبی هستند مورد انتقاد شدید قرار داد: «… یک مشکل دیگر که عمیقاً ما را ناراحت می‌کند و آزار می‌دهد سکوت و بی‌عملی جمهوری‌های ترکی در ارتباط با ناگورنو-قره‌باغ است. ما چگونه می‌توانیم فراخوان ازبکستان را برای یک راه‌حل دیپلماتیک بپذیریم؟ پیشنهادات قزاقستان برای مذاکره را چگونه می‌توان توضیح داد؟ ما چگونه می‌توانیم پیشنهاد ترکمنستان را برای استفاده از شیوه‌های دیپلماسی پیشگيرانه تحت حمایت سازمان ملل بپذیریم؟ واکنش ناکافی دبیرکل «شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان» را (که به طور مداوم از باکو حمایت می‌کند- دیمیتری نفِدوف) چگونه باید ارزیابی کرد؟ پیرامون سکوت قرقیزستان چه باید گفت؟ … اتحاد ترک‌ها همه نیروهای شیطانی، همه دشمنان مشترک از «الف» تا «ی» را نابود خواهد کرد. ترک‌ها شوخی نمی‌کنند، ترک‌ها تأیید هیچ کسی را لازم ندارند. جمهوری آذریایجان باید در ناگورنو-قره‌باغ پیروز شود.»

دولت باحلچی، رهبر «حزب حرکت ملی» و متحد نزدیک حزب عدالت و توسعه اردوغان

این سخنان همکار اردوغان فقط یک نمونه از پیچیدگی شدید اوضاع در مرزهای فدراسیون روسیه، با چشم‌انداز انتقال درگیری به قلمرو روسیه است؛ از جمله از طریق رسوخ تروریست‌هایی که به وسیله سرویس‌های ویژه ترکیه به منطقه درگیری ناگورنو-قره‌باغ منتقل می‌شوند. وزارت امور خارجه روسیه خطر «رسوخ» تروریست‌هایی را که از سوریه و لیبی در نبردها در ناگورنو- قره‌باغ شرکت دارند، انکار نمی‌کند
وزارت امور خارجه روسیه خطر «رسوخ» تروریست‌هایی را که از سوریه و لیبی در نبردها در ناگورنو- قره‌باغ شرکت دارند، انکار نمی‌کند. اولِگ سیرومولوتوف معاون وزات امور خارجه آن‌را تأیید کرد. من آن‌را انکار نمی‌کنم!

مسعود حقی مشاور اردوغان در امور خارجی در پخش مستقیم از کانال تلویزیون «خبر» در برابر ده‌ها اشغالگر ترکیه تهدید کرد «روسیه از درون متلاشی خواهد شد، ۲۵ میلیون مسلمان در روسیه هستند، ما در گذشته ۱۶ بار با روسیه جنگیدیم، و دوباره خواهیم جنگید، انتقام ما وحشتناک خواهد بود.»

این تهدیدات را نباید نادیده گرفت.

به گفته اردوغان، روسیه «در ۱۷۸۳ کریمه را از امپراتوری عثمانی گرفت»، و شبه‌جزیره «باید به ترکیه مدرن برگردانده شود.» اردوغان در ۲۸ اکتبر گفت: «حمله روسیه به اردوی تعلیماتی در منطقه ادلب عدم تمایل به صلح و آرامش پایدار را در آنجا نشان می‌دهد.» در همان روز، هواپیماهای اف-۱۶ ترکیه که گفته می‌شود در آذریایجان مستقر هستند به زیرساخت‌های غیرنظامی استپاناکرت، از جمله به یک بیمارستان زایمان حمله کردند.

بیمارستان تخریب شده در استپاناکرت

در ایروان، دستگیری یک معارض اهل شهر حمص سوریه، که در مخاصمات در قره‌باغ شرکت کرده بود، اعلام شد. بنا به گزارش (WarGonzo)، رهبران گروه هوادار ترکیه «سلطان مراد» که در روسیه غیرقانونی است، در یک حمله با موشک ضدتانک کشته شدند. نیروهای ویژه ترکیه در آذربایجان، که حضور آن‌ها به وسیله دفتر دادستان کل ارمنستان اعلام شد، هم‌اکنون به یک عامل مهم در حرکات نامطلوب برای مسکو در قفقاز مبدل شده اند
نیروهای ویژه ترکیه در آذربایجان، که حضور آن‌ها به وسیله دفتر دادستان کل ارمنستان اعلام شد، هم‌اکنون به یک عامل مهم در حرکات نامطلوب برای مسکو در قفقاز مبدل شده اند. تصرف خزر به وسیله این حرکت خطر اشاعه درگیری مسلحانه از آستراخان تا ولگا را دربر دارد …

با این وصف، متوقف کردن «سلطان» اکنون دیگر نه در دور، بلکه بسیار نزدیک، گرچه دشوار، اما هنوز هم ممکن است.


https://www.fondsk.ru/news/2020/11/01/armia-velikogo-turana-realnost-zavtrashnego-dnya-52169.html