سياسی, سرتیتر

ونزوئلا: تحریم های ایالات متحده کیفیت زندگی مردم را به شدت کاهش داده است.

 

hoto: Juan Barreto/Getty)

ویانا گوتسمن

ترجمه مینا


مقدمه مترجم: در حالیکه امپریالیسم آمریکا برای درهم شکستن مقاومت ونزوئلا شدیدترین تحریم‌ها را علیه مردم این کشور بکار بسته است، اپوزیسیون دست راستی افراطی این کشور پس از سال‌ها همکاری با امپریالیست‌های آمریکائی و اروپائی مجبور شد اقرار کند که تحریم ‌های غیر انسانی آمریکا و اروپا مردم این کشور را هدف قرار داده‌اند و نه دولت مردمی این کشور را یا به زعم آنها «استبداد حاکم» را.

حداقل بخشی از مخالفان حکومت مردمی ونزوئلا پس از سال‌ها خودفروشی و وطن‌فروشی مجبور شده‌اند به رفتار جنایتکارانه ارباب خود اعتراف کنند، به امید روزی که آندسته از مخالفان وطن‌فروش و خودفروش ایران نیز تکانی بخود داده و قبل از آنکه کار از کار بگذرد آنها نیز اعتراف کنند تحریم جنایتی بیش نیست.


مطالعه جدید نشان می دهد که چگونه تحریم ها و اقدامات تنبیهی توسط دولت ایالات متحده بحران اقتصادی را تشدید می کند و بر تمام زمینه های زندگی تأثیر می گذارد

واشنگتن – گزارش اخیر سازمان غیردولتی آمریکایی «دفتر واشنگتن در آمریکای لاتین» (وولا) نشان می دهد که تحریم های اعمال شده توسط دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده ، بحران اقتصادی ونزوئلا را بیش از پیش تشدید می کند و به وخامت جدی شرایط زندگی کمک می کند. بعلاوه ، آنها از نظر سیاسی بی اثر هستند زیرا دولت رئیس جمهور نیکولاس مادورو را تقویت می کنند.
گزارش ۵۳ صفحه ای که توسط لوئیس اولیوروس ، اقتصاددان ونزوئلائی تهیه شده است ، تأثیر تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۷ در بخش‌های مختلف اقتصاد و جامعه از جمله صنعت نفت ، واردات غذا ، دارو ، سوخت و سایر کالاهای اساسی و فعالیت های سازمان های بشردوستانه و غیر دولتی را بررسی می کند.

الیوروس به ارزیابی های شخصی ، داده های غیر رسمی و ارقام موجود در دسترس عموم مراجعه و بر آنها تکیه می کند. نویسنده مطلب ، که می توان او را به اردوگاه مخالفان نسبت داد ، یک مشاور شرکت‌های خصوصی ، مدرس دانشگاه مرکزی در کاراکاس است و از جمله برای روزنامه ال ناسیونال مطلب مینویسد. در انتهای این گزارش او نتایج زیر را ارائه می‌دهد:

صنعت نفت این کشور بدلیل تحریم‌ها مورد سو مدیریت قرارگرفته و باعث رشد فساد شد و در نتیجه تحریم ها تولید حتی با شدت بیشتری کاهش یافت. اقدامات تنبیهی ایالات متحده به تنهایی منجر به از دست دادن درآمد دولت ونزوئلا بین ۱۷ تا ۳۱ میلیارد دلار شد.

این تحریم ها به ویژه فقیرترین اقشار مردم را تحت فشار قرار داده است. اگرچه واردات غذا و دارو بطور مستقیم محدود نشده است ، اما اقتصاد ونزوئلا برای واردات مواد اساسی بسیار وابسته به ارز حاصل از درآمد نفت است. این تحریم ها منجر به افت گسترده واردات شده است: ارزش متوسط واردات دولت در هر ماه در سال ۲۰۱۹ با ۴۶ درصد کاهش (به ۵۰۰ میلیون دلار) و در سال ۲۰۲۰ با کاهش ۵۰ درصد دیگر (به ۲۵۰ میلیون دلار) سقوط کرد..

ترس از مجازات ، بانک ها و موسسات مالی را به «پیروی اغراق آمیز از تحریم های ایالات متحده» سوق داده است. این پیامدهای مستقیم برای جامعه دارد. به عنوان مثال ، حساب های بانکی گروه های حقوق بشری ، سازمان های بشردوستانه و شرکت های خصوصی بسته شده اند ، «معاملات قانونی آنها برای مدت طولانی معطل شده یا مسدود شده است».


به طور سنتی ، طرفداران تحریم های «موضعی» ادعا می کردند که این اقدامات تأثیر گسترده‌ای بر اقتصاد نخواهند داشت زیرا تمام درآمدهای نفتی کشور توسط نخبگان حاکم بر ونزوئلا به سرقت رفته است. واقعیت نشان می‌دهد این ادعا درست نیست. تجزیه و تحلیل توسعه درصد واردات و صادرات نفت از سال ۱۹۹۸ تا ۳۰۱۸ ارتباط نزدیکی بین حجم صادرات و واردات را نشان می‌دهد: «از مدت ها قبل درآمد نفت برای پوشش واردات مواد غذایی ، سوخت ، دارو و سایر کالاهای اساسی استفاده می شده است.»

سیاستمداران آمریکایی باید تحریم ها را بررسی کرده و «اثرات آنها را در وخیم تر شدن وضعیت اضطراری انسانی در ونزوئلا محدود کنند».
اولیوروس در پایان گفت: این تحریم‌ها «نخبگان حاکم در زمینه های اقتصادی ، سیاسی و نظامی حامی دولت استبدادی ونزوئلا» را تضعیف نکردند ، اما در عوض تحریم‌ها باعث «افزایش آسیب‌ها بر جامعه و مردم این کشور» شدند.

جف رمزی ، مدیر وولای ونزوئلا ، گفت «هرج و مرج اقتصادی» ونزوئلا امروز بسیار بدتر از سال ۲۰۱۷ است و این کشور » یک راه حل صلح آمیز و دموکراتیک برای حل بحران بسیار دور از انتظار است».
از این رو زمان آن فرا رسیده است که دولت ایالات متحده «سیاست تحریمهای خود را به گونه ای اصلاح كند كه بحران انسانی كاهش یابد و بازگشت به دموكراسی ممکن باشد».

«سیاستمداران آمریکایی فکر می کردند این تحریم ها اقداماتی است که در کوتاه مدت جواب می‌دهد و به سرعت منجر به یک انتقال دموکراتیک می شود. اما آنها بیش از دولت به مردم ونزوئلا آسیب می رسانند.» این باعث تقویت مادورو و ایجاد بن بست شده است. دیوید اسمیدلی ، عضو هیئت مدیره وولا در مورد این گزارش ، ایالات متحده باید در «بسته‌ی تحریم های ونزوئلا» خود بازنگری کند.

دفتر واشنگتن در مورد آمریکای لاتین ، که خود را «یک سازمان دفاعی و تحقیقاتی پیشرو در زمینه ارتقا حقوق بشر در قاره آمریکا» توصیف می کند ، بارها » نگرانی» خود را در مورد عواقب تحریم های ونزوئلا ابراز داشته است. در اول سپتامبر ، این دفتر له همراه با ۱۱۵ سازمان ونزوئلای و افراد مستقل، که بیشتر آنها از اپوزیسیون راستگرای و مخالف دولت بودند، دولت بودند ، در نامه ای سرگشاده از دولت ایالات متحده خواستند تحریم‌ها و مجازات‌ها را تمدید نكند و ونزوئلا را از عرضه گازوئیل محروم نسازید.

آمریکا ۲۱نویسنده از اپوزیسیون ونزوئلا بوده و از دید وی دولت مادورو یک دولت استبدادی است و آمریکا قصد برقراری دمکراسی دراین کشور را دارد. که طبعا این ادعاها چرندیاتی بیش نیست.