پرش به محتوا

درخواست برای آغاز محاکمه رئیس جمهور موقت بولیوی

به نقل از خبرگزاری فرانسه از لاپاز، جینین آنز، رئیس جمهور موقت محافظه کار افراطی و کودتاچی طرفدار آمریکا و اسرائیل بولیوی که پارلمان این کشور محاکمه وی را توصیه کرده است، روز جمعه از خود در برابر اتهامات وارد شده دفاع کرد.
در گزارش کمیسیون پارلمانی بولیوی اتهاماتی علیه جینین آنز وارد و توصیه شده است او برای پاسخگویی درباره بحران‌های اجتماعی یک سال گذشته که به کشته شدن حدود ۳۰ نفر منجر شد، به دستگاه قضایی معرفی شود.
مجلس سنای بولیوی در حساب توییتری خود اعلام کرد: مجلس نمایندگان و مجلس سنای بولیوی که چپ گرا‌ها در آن‌ها به پیروزی رسیده اند، روز پنجشنبه نشست مشترکی را برگزار و گزارش پارلمانی درباره ”کشتار‌های سنکاتا، ساکابا و یاپاکانی را تایید و محاکمه‌ای را با مسئولیت جینین آنز به اتهام نسل کشی و جرائم دیگر توصیه کرد.

مجلس سنای بولیوی تصریح کرد: پارلمان بولیوی همچنین کیفرخواستی را علیه ۱۱ وزیر تصویب کرده است.
اوا کوپا، رئیس مجلس سنای بولیوی و عضو جنبش به سوی سوسیالیسم افزود: این گزارش برای آغاز محاکمه‌ای احتمالی به دادستانی بولیوی ارائه خواهد شد. جنبش به سوی سوسیالیسم که اوو مورالس، رئیس جمهور سابق بولیوی در سال ۱۹۹۷ آن را تاسیس کرد و امروز لوئیس آرس، رئیس جمهور آینده بولیوی رهبری آن را در دست دارد, ۱۸ اکتبر در دور نخست انتخابات اکثریت کرسی‌های دو مجلس بولیوی را به دست آورد.
جینین آنز روز جمعه در حساب توییتری خود اعلام کرد: ”جنبش به سوی سوسیالیسم محاکمه‌ای را علیه من آغاز می‌کند. من از اتهامات آن‌ها مبرا هستم، من فقط تحقیقی بی طرفانه را خواستارم“. جینین آنز افزود: ”من از خود دفاع می‌کنم و در بولیوی این کار را خواهم کرد. من آن را به خانواده‌های بولیوی مدیون هستم، به خاطر آن‌ها بود که ما پیوند‌هایی را ایجاد، ویروس را کنترل و از دموکراسی حمایت کردیم، من اینجا هستم و از خود دفاع می‌کنم“.
یک کمیسیون پارلمانی به مدت چند ماه درباره رویداد‌هایی که بین ماه‌های اکتبر و نوامبر ۲۰۱۹ در بسیاری از مناطق بولیوی روی داد و به کشته شدن حدود ۳۰ نفر منجر شد، تحقیق کرده است. تحقیق کمیسیون حقوق بشر بین آمریکایی نیز به نوبه خود کشته‌های این رویداد‌ها را ۳۵ نفر اعلام کرده است. این رویداد‌ها بعد از انتخابات ریاست جمهوری اکتبر ۲۰۱۹ که به پیروزی مورالس منجر شد، گسترش یافت، اما به تظاهرات مخالفان نیز که تقلب در انتخابات را محکوم می‌کردند، دامن زد.
اوو مورالس مجبور شد استعفا کند و در مکزیک و سپس در آرژانتین به تبعید برود. اوا کوپا، رئیس مجلس سنای بولیوی و عضو جنبش به سوی سوسیالیسم امیدوار است در پارلمان جدید، که در آن جنبش به سوی سوسیالیسم اکثریت را دارد و از هفته آینده کار خود را آغاز خواهد کرد، این گزارش به طور قطعی تصویب شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: