پرش به محتوا

مشخص شدن برنامه آینده توسعه چین در پنجمین نشست عمومی نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین

پنجمین نشست عمومی نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین روز 29 اکتبر در پکن پایان یافت. این نشست درباره چهاردمین برنامه توسعه پنج ساله اقتصادی و اجتماعی چین پیشنهادهای خود را مطرح و آغاز مرحله جدید توسعه با کیفیت چین را اعلام کرد. در این نشست تاکید شد که چین همچنان بر تعمیق همه جانبه اصلاحات پایبند خواهد بود و به طور همه جانبه سطح گشایش را ارتقا خواهد داد. در این نشست اهداف درازمدت تحقق نسبی مدرنیزاسیون سوسیالیستی در چین تا سال 2035 مطرح شد.

همچنین اهداف اصلی توسعه اقتصادی و اجتماعی چین در طول دوره «چهاردهمین برنامه پنج ساله چین»، از جمله تحقق توسعه پایدار و سالم اقتصادی بر پایه بهبود چشمگیر در کیفیت و کارآیی و پیشرفت بزرگ در ایجاد یک نظام اقتصادی مدرن، برقراری یک سیستم بازاری با استاندارد بالا و شکل گیری سازوکار نوین اقتصادی با سطح بالاتر و بازتر؛ پیشرفت جدید تمدن اکولوژیک و رسیدن زندگی مردم به سطح جدیدی از رفاه در این نشست مشخص شد.

در این نشست پیشنهاد شد که نوآوری باید به عنوان محوریت روند مدرن سازی چین و یکی از تکیه گاه‌های خودکفایی کشور در مسیر توسعه شناخته و روند تقویت ظرفیت علمی و فنی کشور باید تسریع شود.

در این نشست هدف بلند مدت تحقق مدرنیزاسیون سوسیالیستی تا سال 2035 مطرح شد، به این صورت که قدرت اقتصادی کشور، قدرت علمی و فناوری و در مجموع قدرت ملی بسیار افزایش می یابد و حجم کل اقتصادی و درآمد سرانه مردم شهری و روستایی به سطح جدیدی رسیده و با کشورهای نوآور در یک رده قرار می گیرد. بر همین اساس یک سیستم اقتصادی مدرن در کشور ایجاد خواهد شد. نظام و کارکردهای حاکمیت ملی مدرن می شود و مردم در آن مشارکت برابر خواهند داشت و حقوق توسعه یکسان تضمین خواهد شد. چین به کشوری سالم با فرهنگ، نظام آموزشی، توانمندی و ورزش قوی تبدیل می‌شود. هدف ساختن یک چین زیبا اساسا محقق خواهد شد و با شکل گیری یک الگوی جدید درهای باز، برتری چین در زمینه مشارکت و همکاری اقتصادی بین المللی و رقابتی به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

شورای دولتی چین همچنین طبق این پیشنهاد پیش نویس «طرح کلی برنامه پنج ساله چهاردهم» را تدوین می کند و برای تصویب به مجلس ملی نمایندگان خلق به عنوان نهاد قانون‌گذاری کشور تحویل خواهد داد که در صورت تصویب پیشنویس، این برنامه به معتبرترین مرجع در ارتباط با توسعه چین در 5 سال آینده تبدیل خواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: