پرش به محتوا

آمریکا در برابر سوریه شکست خورد

به نقل از رای الیوم، آمریکا بعد از ناکامی در مذاکره با مقامات سوریه یا آزاد کردن زندانیان خود از زندان‌های این کشور عقب نشینی کرده و به نوعی ناچار به پذیرش دولت سوریه شده است.
عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم که از لندن به روز می‌شود در یادداشت خود آورده است: می‌توان بدون کوچکترین شکی گفت که هفته جاری که رو به پایان است هفته‌ای سوری بود که با اعتراف مقامات رسمی آمریکا در مورد ارسال دو فرستاده به دمشق برای گشودن کانال‌های گفتگو تحت پوشش آزادسازی شش آمریکایی بازداشت شده شروع شد. این اقدام بعد از آغاز پرواز‌های سوریه به قطر و امارات صورت گرفت و در نهایت بیش از سه میلیون بشکه مشتقات نفتی به ویژه بنزین با ورود از طریق کشتی‌هایی که در بندر بانیاس در شمال لنگر انداختند تحریم آمریکا و اروپا و قانون سزار را در هم شکست.
کسانی که از پایتخت سوریه می‌آیند با طول و تفصیل درباره دو امر اساسی صحبت می‌کنند که انعکاس دهنده میزان رنج فزاینده ملت سوریه تحت تحریم است، نخست انتشار ویروس کرونا آن هم با توجه به نبود دارو و مراقبت‌های پزشکی با توجه به قهر کشور‌های عربی و توطئه آمریکا و غرب، دوم تشکیل ستون‌هایی از صف خودرو‌ها که گاه به چندین کیلومتر می‌رسد مقابل پمپ بنزین‌ها به علت کمبود سوخت.
تاسف بار است که ملت سوریه از این مشکل و مشکلات بسیار دیگر رنج می‌برند در حالی که عرب‌ها از ثروتمندترین کشور‌های جهان از نظر مالی و ذخایر و تولید و صادرات نفت به شمار می‌آیند و حتی همسایه‌های عرب سوریه به غیر از لبنان از دولت و مردمی که در چهار جنگ برای دفاع از خود و کرامتشان هزاران شهید تقدیم کردند روی گردانده اند.
عرب‌ها این روز‌ها به عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر اسرائیل مشغول هستند و به شکلی موثر در تحریم سوریه مشارکت دارند همان گونه که در طول ده سال گذشته در طرح ویران سازی و تجزیه خاک آن شرکت داشته اند و سوری‌های مقاوم غیر از ایران حامی دیگری به خود ندیدند که از کشورشان دفاع کند و تحریم اعمال شده ضد آن‌ها را بشکند آن هم در شرایطی که خود بیش از ۴۰ سال است تحت تحریمی شدیدتر قرار دارد؛ و تازه بعد از همه این‌ها برخی غرض ورزان همسو با جبهه مخالف می‌گویند چرا سوریه با ایران ائتلاف می‌کند و پیشنهاد ده‌ها میلیارد دلاری در ازای دور شدن از آن را نمی‌پذیرد؟
این که ترامپ دو فرستاده از بین مهمترین معاونانش را مخفیانه به دمشق می‌فرستد و قبل از آن نامه‌ای دست نویس به بشار اسد همتای سوری خود ارسال می‌کند تا قرارداد‌ها و کاهش تحریم را در ازای آزادی آن عده که با اتهامات مختلف از جمله جاسوسی در زندان‌های سوریه هستند پیشنهاد بدهد و در برابر رای دهندگان به این اقدام خود افتخار کند و شانس پیروزی خودش را افزایش دهد‏، این یعنی این که او در بحران قرار دارد و اوست که باید عقب نشینی کند و به مشروعیت و پیروزی دشمن خود اعتراف کند، دشمنی که بیش از ۷۰ کشور را علیه آن بسیج و بیش از ۹۰ میلیارد دلار از اموال رای دهندگان آمریکایی به علاوه صد‌ها میلیارد دیگر از اموال کشور‌های عربی را برای سرنگونی آن صرف کرد.
توطئه آمریکا علیه ملت‌های عربی که مضمون نامه‌های الکترونیکی هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا جزئیات آن را مورد تاکید قرار داد به لطف پایداری ارتش عربی سوریه و فداکاری و وفاداری دوستان و در راس آن‌ها ایران و روسیه و حزب الله لبنان شکست خورده است.
دو فرستاده آمریکایی بدون آن که حتی یک زندانی آمریکایی آزاد شود بازگشتند، زیرا سرلشکر علی المملوک مذاکره کننده سوری که مذاکرات در دفتر او انجام شد به آن دو با قاطعیت گفت که نه مذاکراتی در کار است و نه آزادی زندانیان مگر بعد از عقب نشینی همه نیرو‌های آمریکایی از خاک سوریه در شمال و شرق کشور، محل وجود میدان‌های گازی و نفتی، عقب نشینی کنند.
بله امت ما این روز‌ها به سبب سیطره جویی آمریکا از یک سو و شتابزدگی خفت بار و خجالت آور کشور‌های عربی برای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر از سوی دیگر در شرایطی دشوار به سر می‌برد، اما این مرحله گذراست که هرچقدر هم طول بکشد به پایان خواهد رسید و مقاومت مقامات و ملت سوریه بهترین مثال در این زمینه است.

ایرنا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: