رسانه ها

سی ان ان گزارش داد: «جنون توجیه ناپذیر» کاخ سفید در حمایت از کابوس «ایمنی گله ای» در مهار کرونا

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» ضمن اینکه استراتژی کاخ سفید در مقابله با ویروس کرونا را «دیوانگی» توصیف کرد، نوشت با وجود اینکه بی مسئولیت های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا پیشتر نیز یک تراژدی ملی را در این کشور رقم زده است، اینطور به نظر می رسد که کاخ سفید در حال حاضر از رویکرد بحث برانگیزی در مقابله با کرونا حمایت می کند که چیزی جز مصیبت و بیماری جمعی را به دنبال نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، درحالیکه تاکنون بیش از 216 هزار نفر از مردم آمریکا در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند، مقامات ارشد دولت ترامپ به تازگی از استراتژی «مصونیت گله ای» که رویکرد ارائه شده از سوی گروهی از دانشمندان است و آن را «بیانیه بزرگ بارینگتون» می نامند، اعلام حمایت کرده اند.

بر اساس این رویکرد، دولت فدرال آمریکا اجازه می دهد پاندمی و همه گیری کرونا مسیر خود را میان جامعه طی کند تا اینکه بیشتر جمعیت مردم این کشور به این ویروس آلوده شوند و به ظاهر پادتن هایی در بدن این افراد تولید شود تا مانع ابتلای فرد به عفونت های بعدی شود.

تخمین های معمول حاکی از آن است که دولت فدرال آمریکا با اجرای ایمنی گله ای، 70 درصد و حتی بیشتر جمعیت مردم این کشور را به ویروس آلوده خواهد کرد.

بر اساس ایده ایمنی گله ای، گروه های آسیب پذیر هدف «حفاظت متمرکز» قرار می گیرند و اقدامات احتیاطی اضافی مانند آزمایش های مکرر کووید-19 روی آنها انجام می شود تا از عفونت سالمندان جلوگیری به عمل آید؛ باقی جمعیت نیز باید سریعا به زندگی عادی و نرمال خود برگردند!

سی ان ان نوشت که ایمنی گله ای رویکردی است که با مخالفت قاطعانه اکثریت متخصصان بهداشت عمومی و از جمله دکتر «آنتونی فاوچی» مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا قرار گرفته است و تردیدی نیست که به ابتلای جمعیت کثیری از مردم آمریکا به کرونا در یک بازه زمانی بسیار کوتاه منجر خواهد شد.

این ایده که عفونت ناشی از کرونا نباید در گروهی غیر از گروه های آسیب پذیر تحت کنترل درآید، ناشی از یک سوء تفاهم و یک درک نادرست از گزینه های واقعی پیش روی آمریکاست؛ اشتباه اصلی این رویکرد باور به این نکته است که تنها راه حل توقف فعالیت های اقتصادی این است که اجازه گسترش ویروس کرونا میان جمعیت داده شود.

این در حالیست که تصویب مجموعه ای از اقدامات اساسی در زمینه بهداشت همگانی،‌ درست مثل آنچه بسیاری از کشورهای دیگر عملی کرده اند، کافی است تا گسترش کرونا تحت کنترل قرار گیرد؛ اقدامات مناسب در قبال کرونا شامل انجام آزمایش های گسترده، ردیابی تماس های فردی، جداسازی و قرنطینه افراد آلوده به ویروس، استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و ممنوعیت برگزاری رویدادهای عامل انتشار کرونا مانند تجمعات مربوط به کمپین های انتخاباتی ترامپ است!

این همان سیاستی اس که کره جنوبی و بسیاری از همسایگان این کشور در آسیا – اقیانوسیه اجرایی کرده اند.

بر اساس این گزارش، متاسفانه اینطور به نظر می رسد که کاخ سفید همین اطلاعات بسیار ابتدایی و اساسی را هم ندارد و درکی از آنها پیدا نکرده است آن هم در شرایطی که کارشناسان در ماه آوریل سال جاری میلادی از اجرای این گونه اقدامات بهداشت همگانی علیه پاندمی کرونا در مناطق آسیا – اقیانویسه خبردار شدند؛ این کشورها توانسته اند با سرکوب ویروس کرونا، محدودیت های ناشی از تاثیر این ویروس در فعالیت های اقتصادی اشان را به حداقل برسانند.

سی ان ان نوشت: در واقع و بر اساس گزارش جدید صندوق بین المللی پول، چین که با استفاده از نظارت های بهداشت همگانی پاندمی کرونا را شکست داده است، به رشد اقتصادی مثبت 1.9 درصدی در تولید ناخالص داخلی اش در سال جاری میلادی خواهد رسید آن هم در مقایسه با پیش بینی رشد منفی 4.3 درصدی در تولید ناخالص داخلی آمریکا.

بر اساس گزارش سی ان ان، تیم ترامپ همچنان درگیر تبلیغات ضد چینی است و همین تبلیغات آنها را از عبرت گرفتن از موفقیت های چین در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و جهش اقتصادی این کشور باز داشته است.

در این گزارش آمده است که ایمنی گله ای به چهار دلیل یک کابوس محسوب می شود:

دلیل اول اینکه بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله «لنست» در اواخر سپتامبر سال جاری، کمتر از 10 درصد از مردم آمریکا تاکنون به ویروس کرونا آلوده شده اند؛ 60 درصد دیگر از آمریکایی ها در جریان اجرای ایمنی گله ای آلوده خواهند شد؛ این بدان معناست که حدود 200 میلیون نفر دیگر به تلفات بی شمار ناشی از کووید-19 در آمریکا اضافه خواهند شد.

بدیهی است که استراتژدی ایمنی گله ای مورد حمایت کاخ سفید یک «جنون توجیه ناپذیر» است آن هم در شرایطی که امکان کنترل پاندمی کرونا با استفاده از راه های کم هزینه و ابزارهای ثابت شده در زمینه بهداشت همگانی فراهم است.

دلیل دوم کابوس بودن ایمنی گله ای این است که قطعا هیچ راه مطمئنی برای حفاظت از جمعیت آسیب پذیر در برابر کرونا وجود ندارد حتی از طریق اجرای «حمایت متمرکز»؛ بسیاری از افراد مسن در مکان هایی حضور دارند که دسترسی به پروسه حفاظت متمرکز ندارند؛ همانطور که مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا هشدار داده است، تعداد گسترده ای از آمریکایی های آسیب پذیر وجود دارند که در میان جمعیت مسن این کشور نیستند اما از بیماری های گسترده ای مانند چاقی، سرطان، بیماری کلیه، فشار خون بالا، بیماری انسداد مزمن ریوی، دیابت و …رنج می برند.

علاوه براین، گروه های دیگری از جمله زنان باردار و شیرده و افراد معلول و افراد مبتلا به اختلالات رشدی و رفتاری را نیز باید در نظر گرفت.

سی ان ان نوشت برای کاخ سفیدی که حتی نمی تواند به شیوه ای درست از مهمانانش مراقبت کند، تصور اجرای حمایت متمرکز از افراد آسیب پذیر در بحبوحه وقوع یک پاندمی غیرقابل کنترل، بیشتر شبیه یک فانتزی است.

دلیل سوم اینکه به نظر می رسد حامیان ایمنی گله ای در کاخ سفید از این حقیقت غافلند که تاثیرات کووید-19 صرفا کوتاه مدت نیست بلکه پیامدهای طولانی مدتی از جمله «مه مغزی» (اصطلاحی برای توصیف احساسات پریشانی و فراموشی و عدم تمرکز و وضوح ذهنی) و تخریب طولانی مدت ارگان ها را نیز برای خیلی ها به همراه دارد.

واقعیت چهارم در کابوس بودن ایمنی گله ای این است که با توجه به اینکه کاخ سفید در گوشه و کنار در حال تبلیغ تولید واکسن کرونای خود است، بدترین زمان برای اجازه به گسترش پاندمی کرونا است؛ اگر قرار است یک واکسن امن و قابل اعتماد به زودی در دسترس قرار بگیرد تا از شهروندان آمریکایی در برابر کرونا محافظت کند، قطعا این یک دلیل اصلی است که اجازه آلوده شدن به ویروس داده نشود بلکه در عوض امن و سالم باقی ماند تا واکسن از راه برسد.

سی ان ان در پایان گزارش خود آورده است که ناآگاهی کامل ترامپ پیشتر نیز منجر به آسیب های بی سابقه ای در آمریکا شده است و حمایت کاخ سفید از ایده مصونیت گله ای در قبال کرونا، خسارت های به بار آمده قبلی دولت ترامپ را چندین برابر می کند؛ استراتژی ایمنی گله ای در صورتی که اجرایی شود، بی پروا ترین و بی ملاحظه ترین اقدام کاخ سفید در تاریخ آمریکا را رقم خواهد زد.

https://is.gd/BJNADb