اخبار
نوشتن دیدگاه

رسیدگی قضایی به پرونده‌های ترامپ در صورت شکست در انتخابات

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی به قلم «کارا اسکانل» تحت عنوان ”رسیدگی به پرونده‌های قضایی در انتظار ترامپ در صورت شکست وی در انتخابات“ نوشت: اگر همه چیز در روز انتخابات بر وفق مراد دونالد ترامپ پیش نرود، رئیس جمهور ممکن است هنگام جمع کردن بار و بندیل از اقامتگاه خود در کاخ سفید با موارد جدی تری روبرو شود.
کارا اسکانل نوشت که ترامپ بدون برخی از مصونیت‌هایی که در قانون برای پست ریاست جمهوری در نظر گرفته شده است، در برابر تحقیقات متعدد در خصوص تقلب احتمالی در معاملات تجاری و مالی خود به عنوان یک شهروند عادی – هم به عنوان یک فرد و هم از طریق شرکتش – آسیب پذیر خواهد شد. ترامپ با یک رشته دعاوی افترا روبرو است که ناشی از انکار اتهامات زنانی است که ادعا کرده اند وی به آن‌ها تعرض کرده است. همچنین ادعا‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه وی برای کسب سود و منفعت شخصی از پست ریاست جمهوری سوء استفاده کرده است.
مقاله نویس سی ان ان افزود، ترامپ به عنوان رئیس جمهور توانسته جلوی بسیاری از این تحقیقات و دادخواست‌ها را بگیرد و آن‌ها را به تأخیر بیندازد. از جمله یک دعوای یک ساله بر سر اظهارنامه مالیاتی او. بسیاری از این موارد در دادگاه مطرح شده و خواه دوباره انتخاب شود یا نشود، به مرحله رسیدگی می‌رسد.
اما با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها که نشان می‌دهد جو بایدن رقیب دموکرات ترامپ در این رقابت پیشتاز است، وی در صورت شکست در انتخابات، با خطر بسیار بیشتری روبرو خواهد بود. موارد مختلف حقوقی، از جمله تحقیقات جنایی توسط دادستان‌های نیویورک، در هفته‌های بعد از روز انتخابات مورد توجه قرار خواهد گرفت.
«هری ساندیک»، دادستان سابق فدرال در دادستانی منهتن در این باره می‌گوید: از هر نظر، پایان کار ترامپ به عنوان رئیس جمهور و خروج وی از کاخ سفید، پیگیری پرونده‌ها را علیه وی برای دادستان‌ها و شاکیان پرونده‌ها آسان می‌کند.
برخی مقامات راه اندازی یک تشکیلات رسمی را برای تحقیق در مورد ترامپ پس از ترک سمت ریاست جمهوری پیشنهاد کرده اند. اریک سوالول، عضو دموکرات کنگره از کالیفرنیا، پیشنهاد ایجاد ”کمیسیون تحقیق درباره جرایم ریاست جمهوری“، متشکل از دادستان‌های مستقل را مطرح کرده است.
جدی‌ترین تهدید حقوقی که ترامپ با آن روبرو است یک تحقیق گسترده در دادگاه منهتن درباره فعالیت مالی سازمان ترامپ است. دادستان‌های پرونده پیشنهاد کرده اند در تحقیقات بررسی شود آیا رئیس جمهور و شرکت وی در کلاهبرداری بانکی، کلاهبرداری در بیمه، کلاهبرداری مالیاتی کیفری و جعل سوابق تجاری مشارکت کرده اند یا خیر.
دادستان‌های نیویورک سوابق مالیاتی، اوراق بهادار و اسناد و مدارک مربوط به معاملات تجاری برای تحقیقات را که از بیش از یک سال پیش در حال انجام است، بسیار مهم توصیف می‌کنند. هم اکنون برخی پرسش‌های حقوقی وجود دارد که آیا یک دادستان ایالتی می‌تواند یک رئیس جمهور مستقر بر مسند قدرت را متهم کند.
«جنیفر راجرز»، تحلیلگر حقوقی سی ان ان و دادستان سابق فدرال در این باره می‌گوید: ترامپ در حال حاضر بسیار قدرتمند است. آن‌ها می‌دانند که در حال حاضر نمی‌توانند او را تحت تعقیب قرار دهند بنابراین در شرایط کنونی برای تشکیل پرونده آماده می‌شوند. من فکر می‌کنم با کنار رفتن ترامپ اوضاع سریعتر پیش خواهد رفت. به عبارت دیگر اگر ترامپ مجدداً انتخاب نشود، امتیازی که دادگاه‌ها به روسای جمهور مستقر داده اند، از دست خواهد داد و سیل پرونده‌های قضایی به راه خواهد افتاد.
دادستان کل ایالت واشنگتن دی سی و مریلند در سال ۲۰۱۷ از رئیس جمهور شکایت و ادعا کردند که وی با قرار دادن منافع مالی خود بالاتر از منافع شهروندان آمریکایی، از موقعیت خود سوءاستفاده می‌کند.
البته، اگر ترامپ مجدداً انتخاب شود، ممکن است بتواند مهلت قانونی را که برای برخی از جرایم در قانون ایالت نیویورک پنج تا شش سال است، به پایان برساند و چهار سال دیگر این پرونده‌های قضایی را به تاخیر بیندازد.

https://is.gd/VO0DWU

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.