سرتیتر

بومیان اکوادور از رئیس جمهور این کشور بجرم جنایت علیه بشریت شکایت کردند

ecvador.png

QUELLE:@CONAIE


ماریوس وایسلر – آمریکا ۲۱

ترجمه مینا


کیتو، اکوادور: سازمان سراسری بومیان کونایی (Nacionalidades Indígenas del Ecuador) شکایتی کیفری علیه دولت رئیس جمهور لنین مورنو تسلیم دادستان کل در اکوادور کرد. سازمان سراسری بومیان اکوادور مقامات دولتی را به جنایات علیه بشریت متهم می کنید.
پیش زمینه این شکایت، اعتراضاتی است که از اکتبر سال گذشته آغاز شد و علیه بازپس گیری حقوق اجتماعب و خصوصی سازی در کشور انجام شد. در این درگیری‌های در موارد متعددی درگیری خشونت آمیز بین تظاهرکنندگان و پلیس به خصوص در پایتخت کویتو رخ داد. طبق گزارش کونایی ، در جریان این اعتراضات حداقل یازده نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر «معلول وفلج» شدند.
علاوه بر رئیس جمهور مورنو ، اسامی وزیر کشور ، ماریا پائولا رومو و فرمانده پلیس ملی ، پاتریشیو کاریلو ، در این شکایت‌نامه ذکر شده است. لئونیداس ایزا ، رئیس جنبش بومی و دهقانان Cotopaxi ، که یکی از شخصیت‌های تاثیرگذارو اصلی در اعتراضات سال گذشته بود ، در این زمینه گفت که «هیچ بخشش و هیچ فراموشی و چشم پوشی در کارنخواهد بود». این شکایت و مقاومت نه فقط به خاطر خشونت علیه اعتراضات سال گذشته ایت ، بلکه به دلیل «۵۲۸ سال غارت و بربریت» از زمان ورود کریستف کلمب به آمریکای لاتین نیز می‌باشد.

bolivia_2019_12

لئونیداس ایزا از این موضوع انتقاد كرد كه یك سال پس از اعتراضات ، همچنان «یك حقیقت نادرست» درباره وقایع منتشر میشود و تصویری غیرواقعی را ترسیم می‌کند که گویا اعتراضات خطری برای دمکراسی است. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ پرونده در دادستانی عمومی در جریان است ، اما در مورد مرگ و میرها نتیجه ای هنوز حاصل نشده است. جالب تر این ایت که تحقیقات در درجه اول علیه تظاهرکنندگان و به ویژه علیه رهبران سازمانهای اجتماعی و بومی انجام می شود. به عنوان مثال ، لئونیداس ایزا به جرم آدم ربایی و تلاش برای خرابکاری تحت تعقیب و مراقبت است.
برای رئیس کونایی ، خیمه وارگاس ، جای تردید نیست که مدارک کافی برای محکوم کردن افراد نامبرده در شکایت‌نامه وجود دارد. اگر روند شکایت موفقیت آمیز نبود، مراجعه به دادگاه های بین المللی صورت‌ میگیرد. وی همچنین از اعتراضات سراسری در ماه اکتبر خبر داد. «ما باید آماده شویم زیرا این دولت آماده كشتن ما است. اگر جلوی آن را نگیریم ، چه كسی از ما محافظت می كند؟»
تظاهرات که اخیرا در شمال کیتو صورت گرفت باز‌هم منجر به درگیری مجدد با نیروهای امنیتی شد. بر اساس ادعای پلیس اکوادور ، گویا تظاهرکنندگان قصد داشتند مجسمه ایزابلا اول ملکه اسپانیا را تخریب کنند.