گوناگون, سرتیتر

واکنش دولت آمریکا به پاندمی کرونا شبیه نسل کشی است

روزنامه «چاینا دیلی» در گزارشی با عنوان «واشنگتن،‌ بزرگ ترین ناقض حقوق بشر جهان»،‌ نوشت دولت واشنگتن مدت های طولانی این عادت قدیمی را دارد که انگشت اتهامش را به سمت شرایط حقوق بشر در سایر کشورها بگیرد‌ در حالیکه حقایق خون آلود و اسفباری در آمریکا وجود دارد که ماهیت واقعی این کشور را که مدعیانه خود را «مدافع حقوق بش» می خواند،‌ آشکار می سازد.

بر اساس این گزارش، با نگاهی به تراژدی پاندمی کرونا در آمریکا تا نابرابری های جنسیتی و نژادی ریشه دار در این کشور، باید گفت که سابقه ننگین واشنگتن در زمینه حقوق بشر نه تنها زندگی میلیون ها نفر را تهدید می کند بلکه چرخه حفاظت و بهبود رفاه مردم در سطح جهان را نیز به طور جدی مختل کرده است.

با شیوع ویروس مرگبار کرونا در آمریکا، حق مردم این کشور با بی پروایی نادیده گرفته شد و در معرض خطر بزرگی قرار گرفت زیرا برخی از سیاستمداران آمریکایی به جای آنکه تلاش کنند تا این ویروس را شکست و جان مردم را نجات دهند، تعمدا این بحران را کم اهمیت جلوه دادند و نهایتا به علت واکنش وحشتناکی که به همه گیری کرونا داشتند دنبال مقصر نشان دادن دیگران افتادند؛ کرونا تا به امروز بیش از 210 هزار نفر از مردم آمریکا را به کام مرگ کشانده و تقریبا 8 میلیون نفر دیگر را نیز آلوده کرده است.

آمریکا با وجود اینکه مزایای چشمگیری از نظر داشتن تکنولوژی و منابع پزشکی و تخصص علمی دارد، شاهد بیشترین تعداد آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-19 در جهان بوده و بالاترین سرانه مرگ و میر را در میان کشورهای در حال توسعه به خود اختصاص داده است.

«گرگ گانسالوز» (Gregg Gonsalves) مدیر پروژه مشارکت جهانی عدالت در سلامتی (Global Health Justice Partnership ) در دانشگاه «ییل» بر این باور است که واکنش دولت آمریکا به کووید-19 به طرز وحشتناکی و به صورت پیش فرض در حال تبدیل شدن به یک نسل کشی است.

نژاد پرستی یک مشکل مزمن در آمریکا به حساب می آید؛ مرگ «جورج فلوید» و تیراندازی به ««جیکوب بلیک» به عنوان نمونه، یک یادآوری جدید و پایدار از این حقیقت هستند که نه تنها نشانه ای از بهبود عملکرد پلیس و دولت متعصب و نژاد پرست در آمریکا وجود ندارد بلکه عملکرد مغرضانه و نژاد پرستانه این نهادها در طول سال های اخیر وخیم تر نیز شده است.

نتایج نظرسنجی انجام شده توسط مجله علمی آمریکایی «مقالات آکادمی ملی علم» نشان می دهد که از هر هزار سیاه پوست در آمریکا، یک نفر احتمال دارد توسط پلیس کشته شود و این بدان معناست که احتمال مرگ سیاه پوستان آمریکایی توسط پلیس این کشور 2.5 برابر بیشتر از سفید پوستان است.

بر اساس این گزارش، تبعیض سیستماتیک تقریبا در همه بخش های کشور آمریکا نفوذ کرده است و گروه های آسیب پذیری مانند زنان و فقرا بیشترین آسیب را از این تبعیض ها می بینند؛ احتمال قتل زنان آمریکایی با سلاح گرم 21 برابر زنانی است که در کشورهایی با سطح درآمد بالا زندگی می کنند و از طرف دیگر 70 درصد از زنان آمریکایی مورد آزار و خشونت جسمی و جنسی قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش، بسیار ناراحت کننده است که زنان و گروه های کم درآمد در آمریکا در اثر بحران اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا صدمه بیشتری دیده اند؛ انتظار می رود که شکاف در پرداختی ها به این قشر بیشتر شود زیرا کرونا همچنان در حال تخریب اقتصاد آمریکا است.

دولت واشنگتن در عین حال که تعهدات خود به حفاظت از حقوق بشر مردم آمریکا را نادیده می گیرد، از قدرتش برای تحمیل تحریم های غیر انسانی علیه سایر کشورها سوء استفاده کرده است؛ تحریم هایی که با مخالفت قاطعانه جامعه جهانی روبرو شده اند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه ای در ماه آگوست سال جاری تاکید کردند که تحریم هایی که به نام حمایت از حقوق بشر توسط آمریکا تحمیل می شوند، در حقیقت در حال کشتار مردم و محروم کردن آنها از حقوق اساسی اشان از جمله حق سلامتی و غذا و زندگی هستند.

علاوه بر این، حملات آمریکا به تعدادی از کشورهای مستقل در طول دهه های اخیر نیز که به مرگ بیش از 800 هزار نفر منجر شده، به شدت به صلح و ثبات جهانی آسیب زده است.

چاینا دیلی نوشت که با در نظر گرفتن شرایط وخیم حقوق بشر در آمریکا، به این کشور توصیه می شود که دست از زورگویی به دیگران بردارد و مسائل حقوق بشر را با دروغ و فریب سیاسی نکند؛ بهتر است دولت واشنگتن بیشتر روی مشکلات خودش و انجام اقدامات عملی در مسیر حفاظت و بهبود حقوق بشر در آمریکا متمرکز باشد.

رادیو بین‌المللی چین