پرش به محتوا

دست داشتن عربستان سعودی در کشتار شیعیان در افغانستان ــــ جواد مرادی

جواد مرادی خبرنگار سیاسی:

همانگونه که در قضیه سوریه و عراق ترکیه مجری سیاست های سیاسی نظامی آمریکا و حتی مامور تامین نیروهای نظامی در این دو کشوراست در قضیه افغانستان نیز عربستان سعودی مجری سیاست های سیاسی و نظامی آمریکاست.
پشت پرده کشتار شیعیان در افغانستان تنها به یک عامل منتهی نمی شود و هر بار که شاهد رویدادی در این کشور هستیم باید چندین بعد و جهت این رویداد را در داخل و خارج افغانستان دنبال کنیم. در ابتدا کشتار شیعیان برای انتقام گیری از این اقلیت است.
هر چند درگیری‌های قومی و مذهبی عامل مهمی در ناآرامی‌های افغانستان بوده و هست؛ اما نباید از این نکته غافل شد که همین موضوع دستاویزی برای برخی کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفته تا از قِبل این نقطه ضعف، اهداف پشت پرده خود را در قالب بازی سازی‌های قومی و مذهبی دنبال کنند. در این راستا کشتار گاه و بیگاه شیعیان در افغانستان موید این ادعا است.
در سراسر افغانستان هزاره های شیعه تن به خود فروشی و تحت تاثیر قرار نگرفتن دلارهای نفتی سعودی از ۲۰۰۱ تاکنون قرار نگرفته است. لذا برای اینکه انتقام عدم همکاری هزاره ها با عاملان سعودی و آمریکایی گرفته شود شاهد هجمه عظیم علیه این اقیلیت هستیم مخصوصا این هجمه در زمانی بیشتر شده است که شیعیان هزاره افغانستان بعد از خروج از سلطه نسبی طالبان در همکاری با نهادهای دولتی افغانستان نقش ایفا می کنند و برای حمایت از تشکیل دولت مرکزی قدرتمند برای تامین امنیت آنان شاهد حضور بی سابقه آنان در انتخابات آتی هستیم.
هزاره ها با حضور ۳۵ درصدی خود در افغانستان نقش تاثیرگذاری در این کشور دارند. در مجموع پراکندگی گسترده هزاره ها باعث سرکوب این اقلیت توسط طالبان وابسته عربستان سعودی شده است. اگر چه شیرازه طالبان بعد کشته شدن ملاعمر پاشیده شد اما کماکان هنوز بخشی تحت حمایت مالی سعودی و حمایت نظامی پاکستان است به طوری که از میان دستگیر شدگان حملات انتحاری چند روز اخیر به کابل، افرادی دستگیر شدند که در اعترافات خود اعلام کردند: آموزش‌های نظامی و استفاده از جلیقه های انتحاری را در مدارس «اصحاب الجنه»، «هاشمیه»، «اصحاب الصفه»، «منصوری لشکر» و «عمری لشکر» در منطقه «چمن» پاکستان که مربوط «مولوی احمد قندهاری» است، فراگرفته و توسط «محمدعارف عرفان» یکی از مسئولین حملات انتحاری مولوی احمد به شهر کابل انتقال داده شده اند تا حمله انتحاری و انفجاری را در محلات مورد نظرشان که عمدتا شیعه نشین بودند اجرا کنند. سعودی ها چون در قضیه سوریه و عراق بازنده اصلی بشمار آمدند، لذا نمی خواهند افغانستان را از دست بدهند. این در حالی است که نفوذ رو به افزایش چین و هند در افغانستان در کنار نقش سنتی ایران و روسیه در این کشور در شرایطی که این چهار بازیگر نگاه مثبتی به حضور بیشتر عربستان در افغانستان نداشتند، وضعیت را برای سعودی‌ها دشوارتر ساخته است.
در این شرایط با توجه به وضعیت کنونی افغانستان شاهد حضور و نفوذ بیشتر ریاض در بدنه حزب جمعیت اسلامی و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار یکی از افراد مورد تایید سعودی ها در افغانستان هستیم. در کنار استراتژی جدید سعودی در عرصه سیاسی افغانستان، سعودی ها برآنند تا با تاکتیک کشتار شیعیان، در کنار انتقام گیری از شیعیان برای عدم همکاری شعله درگیری‌های طایفه‌ای را در این کشور روشن نگاه داشته و بدین ترتیب بتوانند جا پای محکمی برای خود در افغانستان ایجاد کنند. مخصوصا که افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون تا به این اندازه استعداد درگیری های مذهبی قومی را نیز نداشته بود.
در کنار این مسئله عربستان به کمک عوامل خود برای کشتار شیعیان یک کمک هم به غرب و در راس آن به آمریکا می کند به این معنی که توجه افکار عمومی جهان از مسائل سوریه و عراق به افغانستان معطوف می شود و شکست غرب و آمریکا در سوریه و عراق کمرنگ دیده می شود، مخصوصا که در کنار این مسئله افکار عمومی جهان شاهد بزرگ نمایی مسائل هسته ای ایران و برجام از یک سو و مسئله کره شمالی از سوی دیگر نیز هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: