کوبا, تیتر, سياسی, سرتیتر

واکسن کرونا «ساخته شده در کوبا»، واقعه مهمی که آگاهانه به آن بی توجهی میشود. – جراردو سالکوویچ

coronavirus-5590560_1280


سیاست تولید و کاربرد واکسن های ضروری در کوبا تنها یک بخش از موفقیت‌هائی است یک سیستم بهداشتی یکپارچه مانند سیستم بهداشتی کوبا که زبانزد جهانیان است برعهده گرفته است.


نوشته جراردو سالکوویچ
ترجمه: مینا

اگر از این پیشفرض نانوشته در ژورنالیسم همگام با قدرت حاکم چشم بپوشیم که موظف است درباره کوبا از انتشار هرچه خوب و مثبت بپرهیزد بگذریم ، بسیار حیرت انگیز است که این خبر عملاً مورد توجه قرار نگرفت: در این روزها ، آزمایشات بالینی بر روی انسان با واکسن «Soberana 01 سوبرانا -۰۱» آغاز شد. این اولین واکسنی است که در آمریکای لاتین – و در همه کشورهایی که به اشتباه «کشورهای توسعه نیافته» خوانده می شوند – وارد این مرحله دوم یعنی مرحله بالینی شده است.
تاکنون ۱۶۷ واکسن آزمایشی علیه کووید – ۱۹ ثبت شده است. به این ترتیب واکسن ساخت کوبا به ۲۹ واکسن دیگری پیوسته است که قبلاً توسط WHO برای آزمایشات بالینی تأیید شده اند. شش مورد از آنها در مرحله سوم ، یعنی مرحله گسترده آزمایش روی انسان‌ها قرار گرفته‌اند. دوازده واکسن بومی دیگر در آمریکای لاتین در حال تولید است ، اما همه آنها به جز واکسن کوبائی در مرحله پیش بالینی هستند.
واکسن آزمایشی ساخت این جزیره در حال پیشرفت گام بگام و تکامل است. داگمار گارسیا ریورا ، مدیر تحقیق در Instituto Finlay ، مرکز علوم دولتی کوبا که این پروژه را رهبری می کند ، در توئیتر خود اعلام کرد: » آزمایشات بالینی در ۲۴ آگوست آغاز شده است ،» پس از تزریق واکسن آزمایشی به ۲۰ داوطلب هیچگونه عارضه جانبی جدی گزارش نشده است. » این آزمایش‌ها شامل ۶۷۶ نفر در سنین ۱۹ تا ۸۰ سال خواهد بود و نتایج تا اول فوریه سال آینده ارائه می شود. در صورت مثبت بودن نتایج ، کوبا واکسن خود را علیه ویروس کرونا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ در دسترس مردم خود قرار خواهد داد.

پژوهش، تحقیقات و آزمایشات دائما و با سرعت به پیش میرود. ویسنته ورز بنکومو ، مدیر کل Finlay می گوید: «آنچه معمولاً طی محدوده زمانی چند سال انجام می شود ، در اینجا در کمتر از سه ماه حاصل شد.» مرحله توسعه دارویی و مطالعات بالینی روی حیوانات ، کم خطر بوده ، از امنیت لازم برخوردار است و نتایج دلگرم کننده ای داشته است. «بر اساس این شاخص های اولیه ، واکسن در ۲۸ ژوئیه بر روی سه محقق خود آزمایش شد که بدن آنها نیز پاسخ ایمنی قوی از خود نشان داد.

این غیرقابل انکار است که کوبا باردیگر در خط مقدم و در نقطه اوج تحقیقات علمی و بهداشتی قرار دارد ، این موفقیت‌ها نتیجه تجربه طولانی در پزشکی پیشگیرانه ، سیستم واکسیناسیون گسترده و توسعه صنعت بیوتکنولوژی با شهرت بین المللی است. از زمان پیروزی انقلاب در سال ۱۹۵۹ ، آموزش حرفه ای در دانشگاه ها ترویج شده و مرکر علمی با هدف ترکیب پژوهش علمی و بکار انداختن تولید ایجاد شده است.

تولید واکسن یکی از مهمترین این دستاوردها است: کوبا در برنامه ملی ایمن سازی خود هشت مورد از یازده مورد واکسن را تولید می کند که بیش از ۹۸ درصد واکسن های موجود را پوشش می‌دهد و البته تمام آنها رایگان و برای همه قابل دسترسی است. اولین بار واکسیناسیون در سال ۱۹۶۲ انجام شد. این امر باعث شد کوبا اولین کشوری باشد که از شر بیماری فلج اطفال خلاص شود.
نکته مهم دیگر ، تولید واکسن بومی علیه هپاتیت B در سال ۱۹۹۰ بود که عملا باعث از بین رفتن این بیماری خطرناک شد. و یک واقعیت قابل توجه دیگر نیز وجود دارد: پلتفرم تحقیقات پزشکی کوبا ، متشکل از ۳۲ شرکت دولتی با بیش از ۱۰ هزار کارمند که مختص تولید داروها و واکسن هاست ، عمدتا از زنان تشکیل شده است.

kuba_impfung

روی پاهای خود ایستادن ، کلمه کلیدی است
به دست آوردن واکسن کاملاً ملی (بومی) در کشوری که درگیر محدودیت های شدید اقتصادی است که عمدتا به دلیل محاصره‌ی غیر انسانی از سوی ایالات متحده آمریکاست ، امری حیاتی است. رئیس جمهور میگل دیاز كانل مفهومی با عنوان «Soberana 01» را برجسته كرد: «نام واكسن نشان دهنده حس وطن پرستی و تعهد انقلابی و انسان گرایانه است. دستاوردهای بزرگ مانند این باعث افتخار ما به کوبایی بودنمان است. «.
سیاست تولید و استفاده از واکسن تنها یکی از ستون های یک سیستم بهداشتی یکدست و شفاف است که برای جهان مثال زدنی است. در سال ۱۹۵۹ به سختی ۶۰۰۰ پزشک در کوبا وجود داشت ؛ امروز بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر وجود دارد که بالاترین سرانه در آمریکای لاتین و یکی از بالاترین سرانه‌‌ها در جهان است. همچنین کوبا تنها کشور در منطقه است که سوتغذیه شدید کودکان را ریشه کن کرده است. هیچ یک از ۱۴۶ میلیون کودکی که در جهان دچار سوتغذیه هستند امروز در کوبا زندگی نمی کنند.
تمرکز بر سیستم «پزشکی پیشگیرانه» نیز در کنترل ویروس کرونا بسیار تأثیرگذار بود. در عرض کمتر از شش ماه که از شیوع بیماری همه گیر گذشت ، کوبا کمی بیش از ۴۶۰۰ مبتلا به این بیماری عفونی داشت و فقط ۱۰۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند. با رقم هشت قربانی در هر یک میلیون نفر ، کوبا یکی از کمترین سرانه میزان مرگ و میر در جهان در رابطه با کرونا را داراست (بالاترین تعداد سرانه مرگ و میر مربوط به پرو با ۸۷۱ قربانی) است.
سنگر بین‌المللی آموزش سلامت و بهداشت در این جزیره کارائیب در دانشکده پزشکی آمریکای لاتین (Escuela Latinoamericana de Medicina ، ELAM) قرار دارد، مرکزی که ۷۲۴۸ پزشک از ۴۵ کشور از جمله حدود ۲۰۰ آمریکایی در ۲۰ سال گذشته از آن فارغ التحصیل شده اند.
شاید همبستگی انترناسیونالیستی ویژگی اصلی این مدل کوبائی باشد. این بریگاد های پزشکی که از شش دهه پیش در سراسر جهان فعال هستند ، بیش از ۶۰ سال است که در تمام بلایای طبیعی و بیماری های همه گیر (از زلزله ۱۹۶۰ شیلی تا ابولا در آفریقا) خدمت کرده اند. قبل از آغاز بیماری همه گیر اخیر ، حدود ۳۰۰۰۰ بهداشتگر در ۶۱ کشور مشغول بکار بودند و امسال ۴۶ گردان برای کمک به مبارزه با کووید ۱۹ به این کشورها اعزام شدند. به همین دلیل است که نامزدی «ارتش کت سفید ها آنطور که فرمانده فیدل آنها را رفیقانه مینامید» برای جایزه صلح نوبل پیشنهادی عجیب نبود که متاسفانه به نتیجه نرسید.


جراردو سالکوویچ سردبیر پورتال نودال (اخبار آمریکای لاتین و کارائیب) است. وی مسئولیت و اجرای برنامه رادیویی «Al sur del Río Bravo» را بر عهده دارد.


همچنین نگاه کنید به:

شکست آمریکا، پیروزی کوبا:کمبریج به دنبال همکاری پزشکی با کوبا است!

۱ دیدگاه

 1. نادر says

  بیش از پانزده ساله که من ازاین ایمیل استفاده می کنم

  لایک

 2. نادر says

  با سلام
  بنظرمن خبرهای علمی و حتی هر مطلبی، چنانچه منبع آن مشخص باشد،قابل اعتمادتر خواهد بود
  این دومین مقالهٔ ترجمه شده از سوی خانم مینا است؛ که من درخواست کردم لینک اصلی آنرا منتشر کنید اما با بی توجهی از کنارش گذشتید.سایت معتبری چون هفته چرا نباید به خواست خوانندگان خود اهمیت دهد؟ مگر انتشار یک لینک در پایان یک مطلب چقدر کار می برد؟ چقدر شما را به زحمت می اندازد؟

  لایک

  • خواننده محترم با عرض سلام، اولا شما در اولین مقاله خواستار لینک انگلیسی مطلب شدید و مترجم محترم آنرا برای ما ارسال کرد و ما هم زیر نظر شما منتشر کردیم
   ثانیا در مقاله دوم خواستار لینک انگلیسی (فقط انگلیسی!) مطلب شدید که در مورد مقاله دوم متن به آلمانی است و مترجم تابحال برای ما لینک انگلیسی را ارسال نکرده است، شما هم کمی صبور باشید و به دیگران وقت جستجو را بدهید
   ثالثا این پاسخ ما و پاسخ اول ما نشان میدهد که ما به خوانندگان‌مان احترام میگذاریم
   رابعاً ما بلافاصله به و نویسندگان و مترجمان زحمتکش اطلاع می‌دهیم اما پاسخ آنها بستگی به وقت، تمایل و گرفتاری‌هایشان دارد و ربطی به مجله هفته ندارد، مترجمان و نویسندگان در استخدام هفته نیستند و داوطلبانه مطالب را برای ما ارسال می‌کنند..
   موفق باشید

   لایک

   • در مورد سوال اول‌تان در باره مقاله فارنهایت ۴۵۱ لطفاً نگاه کنید به پاسخ ما زیر نظری که شما نوشته‌اید در همان روز به شما پاسخ داده شد و لینک انگلیسی مندرج شده

    لایک

    • در ضمن آدرس ایمیل شما وجود ندارد و ما به شما همان روز ایمیل ارسال کردیم اما ایمیل واقعی نبود

     لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.