رسانه ها

افزایش زمان انتظار بیماران برای خالی شدن تخت‌ در بیمارستان‌های شیراز

گزارش خبرنگار ایلنا سهل‌انگاری و جدی نگرفتن کرونا،عدم استفاده از ماسک،جمع شدن‌‌های غیر حضوری و سفرهای غیر ضروری اصلی ترین عامل افزایش آمار جان باختگان کرونا در فارس است.

براساس مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا با آغاز محدودیت‌های کرونایی اعمال محدودیت شامل مکان‌هایی از جمله دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، مدارس شبانه روزی، زبان‌سراها و کتابخانه‌ها است که این مراکز باید آموزش‌های خود را به شکل مجازی انجام دهند.

تا پایان هفته آینده، دانشگاه‌ها، مدارس، استخرهای سرپوشیده، سالن‌های سینماها و تئاتر، موزه‌ها و باغ موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی و باشگاه‌های بدنسازی و برخی رشته‌های ورزشی مانند کشتی و کاراته و جودو و بازی‌های پر برخورد تعطیل هستند.

همچنین برگزاری هرگونه مراسم مذهبی، همایش، ختم، برنامه اجتماعی و فرهنگی نیز ممنوع است.

همچنین مصوب شده تالارهای پذیرایی، کافی شاپ‌ها و قهوه خانه‌ها از چهارشنبه به مدت ۱۰ روز تعطیل شوند و رستوران‌ها و فست فودها و آب میوه و بستنی فروشی‌ها فقط به شکل بیرون بر خدمات ارائه دهند.

آن طور که قاسم‌پور جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا می‌گوید: با هدف پیشگیری و کنترل کرونا محدودیت های ده روزه را در استان اعمال کردیم.

تجمع اعتراضی مسئولان باشگاه های بدنسازی

عبدالرضا قاسم پور در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه به دلیل قرار نگرفتن فارس در وضعیت قرمز و هشدار بسیاری از مشاغل نسبت به محدودیت های ده روزه اعتراض دارند،می‌افزاید: بعضی از مشاغل مانند باشگاه های بدنسازی به دلیل شیوع کرونا مدت زیادی تعطیل شدند و این مهم باعث شد که خسارت سنگینی به آنها وارد شود.

وی می گوید: روز گذشته مسئولان باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی با تجمع مقابل استانداری نسبت به تعطیلی و محدودیت ها اعتراض کردند.

معاون استاندار فارس با اشاره به اینکه 5 استانی که مسدود شدند در شرایط حادی قرار داشتند، می‌افزاید: متاسفانه تعطیلی اماکن و مغازه‌ها باعث می شود که مردم تحت فشار اقتصادی قرار بگیرند.

تعطیلی راهکار اصلی برای کنترل بیماری کرونا نیست

قاسم پور در ادامه با اشاره به اینکه نباید فراموش کرد که تعطیلی راهکار اصلی برای کنترل بیماری کرونا نیست می‌افزاید: بی شک جهت کنترل و کاهش این بیماری نیاز است تا مردم نکات و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند چرا که هنوز زمان ریشه کردن این بیماری به صورت دقیق مشخص نیست.

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه اگر کرونا سلامت مردم را به خطر می اندازد و باعث از بین رفتن انسان ها می شود متاسفانه تعطیلی زیاد هم باعث آسیب به اقتصاد و خالی شدن جیب مردم می شود، می گوید: بی شک منع رفت و آمد هم باعث ایجاد مشکل در زندگی مردم می شود.

خسارت روزانه کرونا به مردم

قاسم پور با اشاره به اینکه متاسفانه بیماری کووید 19به صورت روزانه به مردم خسارت وارد می کند می افزاید: بی شک این بیماری باعث شده تاثیرات زیادی بر بخش‌های تولید، گردشگری و …. بگذارد.

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه طبق آخرین طبقه‌بندی که در روز گذشته انجام شد 18 شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار دارند، ادامه می دهد: مابقی شهرستان های استان هم در وضعیت زرد و سفید قرار دارند.

کرونا

وی همچنین در ارتباط با فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی در شهرهای استان فارس از جمله شیراز بیان می کند: اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند مجبور هستیم مترو و اتوبوس را تعطیل کنیم.

وی ادامه می‌دهد: نمی‌خواهیم حمل و نقل عمومی تعطیل شود اما اگر مجبور شدیم و شرایط استان بدتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضعیف شد، مجبور هستیم حمل و نقل عمومی را نیز تعطیل کنیم.

افرادی که ماسک نمی زنند از هفته آینده جریمه می شوند

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا می‌گوید:متاسفانه تعداد مبتلایان در مکان‌هایی مانند پاساژها، نانوایی ها و…که پروتکل های بهداشتی کامل رعایت نمی شود ، افزایشی بوده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ فردی به دلیل نزدن ماسک در استان فارس جریمه نشده،می افزاید: اما این احتمال دارد که این قانون از هفته آینده در استان فارس اجرا شود.

افزایش تعداد مبتلایان به کرونا با شیب ملایم

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه محدودیت های ده روزه بعضی از صنوف و ادارات در شیراز و استان با پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و در ستادکرونا استان فارس مصوب شد، می گوید: دانشگاه علوم پزشکی شیراز جهت پیشگیری و کنترل بیماری کرونا پیشنهادهایی را در سه بخش به مدیریت استان ارائه داده است به طوری که این محدودیت ها از روز گذشته آغاز و تا جمعه آینده ادامه خواهد داشت.

عبدالرسول همتی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه در صورتی که محدودیت ها بتواند تاثیر مناسبی بر کاهش مبتلایان به کرونا در استان داشته باشد ادامه خواهد یافت، می افزاید: اما اگر مشاهده شد که این محدودیت‌های فعلی پاسخگو نیست بی شک محدودیت های سختگیرانه‌تری در مرحله بعد اجرا خواهیم کرد.

معاون علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه در صورت افزایش تعداد مبتلایان در روزهای آتی به ستاد کرونا استان پیشنهاد دادیم که کل شهر تعطیل شود ادامه می‌دهد: بی شک عملیاتی شدن این تصمیم به نظر ستاد استانی کرونا بستگی دارد به طوری که ستاد کرونا استان با در نظر گرفتن ملاحظاتی مانند معیشت، مشکلات اجتماعی و….. تصمیمات نهایی را اتخاذ می کند.

همتی در ادامه با بیان اینکه تعداد مبتلایان به کرونا در استان فارس با شیب ملایم رو به افزایش است، تصریح می کند: هرچند وضعیت شهر شیراز در وضعیت قرمز قرار دارد اما استان فارس در وضعیت نارنجی قرار دارد.

10 بیمار کرونا در انتظار تخت خالی

وی با اشاره به اینکه تمام تخت‌های پیش بینی شده در بیمارستان های شیراز برای بیماران کرونایی تکمیل شده است، خاطر نشان می کند: در حال حاضر تعدادی از افراد و مبتلایان به کرونا هم در لیست انتظار قرار دارند به طوری که به دلیل تکمیل بودن تخت های بیمارستانی قادر به بستری بیماران کرونایی نیستیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 10 فرد مبتلا به کرونا برای درمان در انتظار خالی شدن تخت‌های بیمارستان‌ها هستند، می‌گوید: در صورتی که بیماران حاضر در بیمارستان‌ها مرخص شوند این افراد می توانند در بیمارستان ها بستری شوند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی سناریو های مختلفی برای بستری و خدمات رسانی به مبتلایان کرونا را مد نظر قرار داده ایم ادامه می دهد: اگر ظرفیت بیمارستان‌ها پاسخگوی نیاز مردم نباشد بیمارستان‌های صحرایی را برای افراد در نظر گرفته ایم و این امکان دارد که برای درمان افراد در محوطه های بیمارستان ها چادر دایر کنیم.

کرونا بانوان

تمام بخش های بیمارستان ها در اختیار بیماران کرونایی است

همتی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی جهت ارائه خدمات به بیماران کرونایی بخش های دیگر بیمارستان ها را تعطیل و به مبتلایان به کرونا اختصاص داده ایم، می افزاید: در شرایط فعلی جهت خدمات به مبتلایان کرونا بخش های غیر اورژانسی بیمارستان ها را تعطیل و به بیماران کرونایی اختصاص داده ایم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه می دهد: پاسخگویی به بیماران کرونا باعث می شود که روند درمان بیماران دیگر بر زمین بماند و مدت زمان درمان آنها به طول بینجامد.

وی حضور در تجمعات به ویژه مجالس ختم و دورهمی های خانوادگی را دلیل افزایش موارد مثبت و ابتلا به کرونای افراد در برخی از شهرستان های استان دانست و از مردم خواست تا با رعایت اصول بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی، توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند.

گزارش: محمدرضا طاهری